به گزارش پارس نیوز، محمد فروزان یکی از خانواده شهدای فاجعه منا در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری قائم‌آنلاین در رابطه با سالروز این واقعه اظهار کرد: جا دارد در ایام حج ابراهیمی، سالروز غم انگیز شهادت زائرین بیت الله الحرام که در روز عید قربان سال ۹۴ و در مراسم رمی جمرات به وقوع پیوست را صمیمانه به بازماندگان آن حادثه تلخ تسلیت بگویم.

وی افزود: علت اصلی حادثه این است که در خیابانی که عمدتا زائرین ایرانی، افریقایی‌، هندی‌ و پاکستانی‌ حضور داشته و به سمت جمرات حرکت می کردند، کاملا وضعیت غیرعادی محسوس بوده است، به این صورت که کمبود اکسیژن کافی بواسطه ازدحام فوق العاده جمعیت، گرمای طاقت فرسا، نبود آب آشامیدنی و بسته‌بودن راه‌های خروجی خیابان به‌ سمت جمرات شرایط وخیمی را ایجاد کرد که موجبات شهادت مظلومانه حجاج گردید.

یکی از بازماندگان فاجعه منا به استدلال مسئولین سعودی اشاره کرد و گفت: مسئولین و متولیان سعودی پس از حادثه به این بهانه متوسل شدند که در روز فاجعه تعداد کثیری از زائر ایرانی بدون توجه به برنامه‌ریزی‌ها عازم مراسم رمی جمرات شدند و برخورد آن‌ها با زائران دیگری که طبق برنامه و در کاروان‌های خود عازم مراسم رمی جمرات شده‌اند، باعث این حادثه بوده‌است!!! زائرین ایرانی بر خلاف برنامه‌ریزی‌ها در روز حادثه به چادرهای محل استقرار خود نرفته‌ و مستقیما و سرخود عازم مراسم رمی جمرات شده‌اند که این اقدام آن‌ها باعث ایجاد اختلال و برخورد دو گروه در مسیر متفاوت در خیابان اصلی حادثه شده‌است!!!

فروزان خاطرنشان کرد: این استدلال مضحکانه و خنده دار در حالی مطرح می‌شود که کسانی که به حج مشرف شده اند به وضوح می دانند که در مراسم حج، اصلا راه بازگشت به عقب وجود ندارد. لذا محال است که آن تعداد کثیر از زائرین ایرانی برعکس بقیه و به عقب حرکت کنند!!!گذشته از این، حادثه در صبح روز عید اتفاق افتاد، یعنی هنوز کسی رمی جکرات را انجام نداده بود که بخواهد بازگردد، چرا حجاج ایرانی باید بر عکس بقیه حرکت می‌کردند و رمی نکرده باز می ‌گشتند؟!. جالب تر این ماجرا این است که در این حادثه حتی یک زائر سعودی هم شهید نشد!

وی در ادامه و در رابطه با کوتاهی ها و اقدامات نابخردانه مسئولین سعودی بیان کرد: جالب است بدانید آمار دقیق تلفات این حادثه هنوز هم پس از چهار سال به صورت رسمی اعلام نشده‌است. در حالی که با توجه به مشاهدات میدانی صورت گرفته جمعیتی در حدود ۸ هزار نفر در این واقعه تلخ جان باختند. این موارد، بی عرضگی و سوء تدبیر مقامات رسمی عربستان را به وضوح آشکار می کند. مسئولین سعودی تنها دو روز پس از وقوع حادثه تعداد جانباختگان را ۷۶۹ نفر اعلام کردند، در حالیکه تنها زائرین ایرانی ۴۶۴ نفر شهید شده اند. جمهوری اسلامی ایران بیشترین تعداد شهید را در این حادثه تاسف بار متحمل شده است. در ادامه مسلمانان و زائرین کشور های مالی، نیجریه، مصر، بنگلادش و اندونزی بیشترین شهدا را در میان جانباختگان داشته اند.

یکی از اعضای خانواده شهدای منا در ادامه مدیریت و تدبیر مسئولین سعودی در میزبانی از زائرین بیت الله الحرام را بسیار ضعیف و اسفناک قلمداد کرد وافزود: سوء تدبیر سعودی ها تنها در فاجعه منای سال ۱۳۹۴ نبوده است. در سال ۱۳۶۶ نیز حادثه به مراتب غم انگیزتری به وقوع پیوست که در خلال آن بیش از ۲۷۰ زائر ایرانی در مراسم «برائت از مشرکین» به دست عمال آل سعود به شهادت رسیدند. در سال ۱۳۶۹ هم ۱۴۲۶ زائر در مسیر رمی جمرات و در تونل مکه به شهادت رسیدند. اینها گوشه ای از تدبیرهای خام و ناقص سعودی ها در برنامه حج بوده است.

محمد فروزان در خصوص رویکردهای مسئولین کشورمان در مطالبه گری از سران سعودی تصریح کرد: سازمان حج و زیارت و مسئولین سیاست خارجه مسئولین و مقصران اصلی پس از حادثه هستند. شما ببینید، اگر خواسته و تهدید مستقیم مقام معظم رهبری نبود آیا واقعا مسئولین دولتی و متولیان سازمان حج و زیارت می توانستند کاری بکنند؟! حتی در تحویل پیکر مطهر شهدا نیز تدابیر رهبر معظم انقلاب کارگزار واقع شد. خسارت های مالی و جانی شهدا را تیم دیپلماسی کشور چگونه مطالبه گری نمود؟! دستاورد آن چه شد؟! دولت سعودی پس از فاجعه منا قول پرداخت یک میلیون ریال سعودی به هر شهیدی را داد تا بتواند تنها بخش کوچکی از دردها و آلام بازماندگان را تسلی بخشد، اما نتیجه چه شد؟! بنده خود از خانواده شهدای فاجعه منا هستم و عموی بزرگوار بنده، حاج محمدرضا فروزان، در این حادثه تلخ به شهادت رسید. اما به جرئت می توانم بگویم هیچ اقدام سازنده‌ای از سوی مسئولین سازمان حج و زیارت صورت نپذیرفت.

وی خاطرنشان کرد: مسئله حج، یکی از مهمترین مبادی وحدت جهان اسلام است اما به نظر می رسد سعودی ها شایستگی چنین میزبانی را ندارند. کوتاهی ها و اهمال کاری های عمدی یا سهوی سران سعودی در برگزاری حج که مهمترین نماد و مظهر تجلی وحدت و عزت امت اسلامی است به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

فروزان درپایان با اشاره به اینکه تفاوت میزبانی سعودی های وهابی و عراقی های شیعی در برگزاری دو مراسم حج و اربعین بسیار زیاد است، بیان کرد: در اوج فعالیت های گروه های ضاله و تکفیری همچون داعش، مراسم پیاده روی اربعین حسینی(ع) با حدود بیست میلیون زائر به بهترین نحو و با شکوه ترین وجه برگزار می گردد که به لطف خداوند بزرگ و درایت مسئولین کوچکترین چالش امنیتی برای زائرین حسینی(ع) ایجاد نمی گردد اما سران سعودی در میزبانی و اسکان و به ویژه امنیت زائرین که به مراتب تعدادشان از زوار اربعین بسیار کم تر است، کوتاهی های بسیاری کرده اند تا جایی که صحیح و سالم برگشتن حجاج یکی از دغدغه های مهم خانواده های آنان شده است. در پایان مجددا ضمن آرزوی رحمت و غفران الهی برای شهدای عزیز فاجعه تلخ منا و صبر برای بازماندگان این حادثه، امیدواریم که دیگر شاهد چنین حوادث دردناکی نباشیم.