به گزارش پارس نیوز، محمدباقر قالیباف که شب گذشته –پنجشنبه مورخ یازدهم مرداد ۱۳۹۸ در سومین یادواره کبوتران خاکریز در شهر صدرا سخن می گفت با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد(ع) گفت: برای من مایه افتخار است که در جمع شما مردم شهر صدرا که همیشه پای انقلاب و اسلام و عزت و افتخار کشورتان بوده اید و در چنین شب عزیز و مکان مقدسی باشم.

‎فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه اگر امروز ما با مشکلاتی روبرو هستیم و دشمنان قسم خورده ای داریم، اگر امریکای سلطه گر و جنایت کار که با هر حزب و دولتش همراه رژیم صهیونیستی دشمنی با ملت ما و با کشور عزیزمان دارد دلیلش درواقع به همان کلام امام  راحل باز می گردد که به امریکا و سلطه گران و ظالمان دنیا فرمودند اگر شما بخواهید مقابل دین ما بایستید ما مقابل همه دنیای شما خواهیم ایستاد. مبازره ما با ظلم و سلطه گری برخواسته از اسلام سیاسی است که امام (ره) برای ما تبیین کردند و ان هم چیزی نیست جز ادامه مسیر فرهنگ اهل بیت، فرهنگ عاشورا و غدیر و بعثت و جز این نیست که ما پایبند مکتب قران و اهل بیت هستیم. وگرنه ما نه سر جنگ با کسی داریم و نه به دنبال کشورگشایی هستیم و نه به دنبال این هستیم که به کشور جامعه یا ملت دیگری بخواهیم ظلمی بکنیم یا در اموراتشان دخالتی بکنیم؛ هرگز.

‎وی ادامه داد: بدون شک صلح و امنیت و کمک و توجه به جامعه بشری ندای همیشه اسلام و انقلاب اسلامی بوده و هست. اما وقتی می خواهیم عزت مان و دین مان  را حفظ کنیم  و زیر بار زور نرویم، طبیعی است باید هزینه بدهیم. وقتی انقلاب اسلامی اتفاق می افتد می بینیم چگونه امریکا و همدستانش و دولت های وابسته به امریکا و رژیم صهیونیستی به کشور ما حمله کرده و جنگ را بر ما تحمیل کردند. طبیعتا ملت ما همواره نشان دادند از کشور و عزت شان دفاع می کنند، خصوصا دراین مقطع یعنی مقطعی که این حکومت و این مردم واین نظام در کشور عزیزمان ایران با پرچم اسلام و مکتب قران و اهل بیت هستند، نشان دادند با تمام معنا از عزت و شرف این کشور دفاع کرده و می کنند.

‎قالیباف با اشاره به برخی افراد در غرب که از حفظ کشور و اب و خاک سخن رانده اند، اظهارکرد: ببینید در تاریخ هر موقع اتفاقی افتاده بخشی از کشور ما را جدا کردند اما پرچم اسلام و مکتب اهل بیت و روحیه و غیرت و شجاعت و جوانمردی این ملت بود که توانستند با همه فشارهایی که شرق و غرب بر ملت ما در دوران دفاع مقدس اوردند، همچنان پایدار بایستند. به طوری که امروز هم با وجود همه ناامنی هایی که امریکا توسط گروه هایی مانند داعش و امثالهم ایجاد کرد که حتی دامنه ناامنی اش تا اروپا و غرب هم رفت اما کشور ما در کانون این حوادث همچنان جزیره امنی نه تنها در خاورمیانه که در تمام دنیاست.

‎نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر لزوم حفظ دو دستاوردی که از این مهم به دست امده گفت: اول اینکه نشان دادیم اگر روی پای خودمان بایستیم و به مردم مان اعتماد کرده و اجازه بدهیم مردم در همه شوونات کاری و زندگی شان تاثیرگذار و تصمیم گیر باشند همانند دوران دفاع مقدس، بی شک بر مشکلات فائق خواهیم امد.

‎وی با طرح این پرسش که چرا امروز در مسائل امنیتی می توانیم جزء کشورهای امن دنیا باشیم ان هم در یک منطقه بحرانی و چرا می توانیم در عرصه صنایع نظامی که پیچیده ترین تکنولوژی  و سخت ترین مباحث علمی و امکانات را به خود اختصاص می دهد،  موفق بوده و جزء 10کشور برتر دنیا  و در بعضی زمینه ها جزء 5 کشور اول باشیم تصریح کرد: این ریشه در این دارد که در این زمینه ها به مردم مان اعتماد کرده ایم. به پابرهنگان و مستضعفان و به یاران واقعی انقلاب اعتماد کرده در کنارشان بوده و هیچ وقت از انا ن غفلت نکرده ایم.

‎قالیباف با بیان اینکه که افراد بزرگ در کشورهای مهم وقتی دوران دفاع مقدس کشور ما را بررسی می کنند این قابلیت ها و شجاعتها و خلاقیت های بزرگترین بهترین و شجاع ترین رزمندگان دوران دفاع مقدس بیان کرده و می پرسند اینان چه کسانی بودند، که اینچنین افتخارافرینی کرده‌اند، پاسخ آنها این است که این رزمندگان همان افرادی بودند که برای انقلاب ایستادند و خون دادند همان جوانان شهرها و روستاهایی هستند که برای علم تلاش کردند در میدان جنگ هم مردانه  ایستادند و جنگیدند، اینها همان جوانان رشید مملکت ما هستند. ببینید در صنعت هسته ای موشکی و صنایع دفاع چه افتخاراتی افریده اند.انها همان هایی هستند که اعتقاد به فرهنگ عاشورا دارند که منطبق بر سنت های الهی حرکت می کنند. همان هایی که حرف خدا را اطاعت کرده و به خدا ایمان دارند و دست تمنا به سمت کدخدا و سلطه گر دنیا و دشمنان ما دراز نمی کنند. درحقیقت این روحیه است که این فرصت رابرای ما فراهم کرده و امروز ما میبینیم این بخش مایه افتخار و سرافرازی است.

‎عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ما در حوزه اقتصاد کارنامه قابل قبول نداریم، گفت: در این کشور از جهت منطق اقتصادی و علمی همه اتفاق نظر دارند که امکانات مادی و منابع انسانی ما چند برابر نیاز ماست. ما هفت درصد ظرفیت اقتصادی دنیا را در کشور داریم در حالی که یک درصد جمعیت دنیا را داریم اما چرا باید امروز در یک چالش اقتصادی باشیم و دشمنی که همیشه در حوزه نظامی دشمنانش را از صحنه برداشته امروز در حوزه نظامی در مقابل قدرت و عظمت این ملت زانو بزند- دیدید که زانو زد- اما در عرصه اقتصادی هرروز بر ما فشار بیاورد؟ چون نقطه ضعف ما را در حوزه اقتصادی یافته است.

‎وی در تشریح نقطه ضعف اقتصادی بیان کرد: نقطه ضعف ما آنجاست که در حوزه اقتصادی، به مردم و جوانان خودمان تکیه نکرده‌ایم. آنجاست که در حوزه اقتصادی ایمان و باور به سنت های الهی بنا بر هر دلیلی نداشته ایم . باید بدانیم اگر در مسیر حق حرکت بکنیم  خداوند وعده داده است - همانطور که نمونه های آن را در 40 سال گذشته دیده ایم - که در همین دنیا ثمر و عزتش را دیده ایم و بهره برده ایم همان طور که در عرصه امنیت امروز شاهدش هستیم؛ اما در اقتصاد به هر دلیلی این باور نبوده است. نکته دوم اینکه در عرصه مدیریتی فرصت را در اختیار مردم نگذاشته ایم بلکه در اختیار عده ای خاص قرار داده ایم و این باعث شده تا در حوزه اقتصاد این چنین نابسامانی هایی را شاهد باشیم. حالا عده‌ای بهانه تراشی می کنند و می گویند تحریم باعث این وضعیت شده است. البته من این را قبول دارم که حتما تحریم خصوصا تحریم‌هایی که در سال های اخیر بر ما به ناحق دشمن وارد کرده سخت و اثرگذار است. یک زمانی تعبیر می شد که تحریم یک کاغذ پاره بیشتر نیست. من این حرف را قبول ندارم به هرحال تحریم است و اثر خودش را دارد. اما ما می گوییم بعد از باور نداشتن به سنت های الهی و عدم تکیه بر مردم و جوانان به عنوان دلیل اول، آن چیزی که بر ما اثر گذاشته ضعف مدیریت و ناکارآمدی اشباع شده و  این دو، عامل اصلی مشکلات اقتصادی امروز است.

‎فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با بیان این که ما روزهایی را در کشور گذرانده ایم که درآمدمان در سال بیش از 100میلیارد دلار بوده اما شرایط اقتصادی مان بدتر از زمانی بوده که درآمد 25 میلیارد دلاری داشته‌ایم، اظهار کرد: یعنی 4 برابر افزایش درآمد در بهبود وضعیت اقتصادی مان تاثیری نداشته، این حاکی از بی تدبیری و رانت است.

‎وی با اشاره به نمونه هایی که در یکسال اخیر رخ داده گفت: مگر ارز 4200 تومانی را در شرایطی که ارز چهارده هزار تومان بود به بعضی از کالاهای اساسی اختصاص ندادند و به تعبیر خودشان حدود چهارده پانزده میلیارد دلار برای کالاهای اساسی نگذاشتند؟. یعنی پولش بوده تخصیص هم دادند اما در این یکسال ، یک سال و نیم اخیر گرانی آنچنان بر مردم خصوصا قشر مستضعف و پابرهنه که همیشه پای  انقلاب بوده اند فشار آمده که اگر دو سال قبل مشکل مردم اشتغال بوده الان مشکل شان تامین نان درون سفره شان شده ، تأمین داروی بچه شان شده و اشتغال را فراموش کرده اند. البته می بینیم که این چهارده پانزده میلیارد  دلار چگونه و کجا رفته است!

‎قالیباف با تاکید مجدد بر ضعف مدیریت و رانت بازی به عنوان عواملی که بیشتر از تحریم ها باعث مشکلات کنونی اقتصادی کشور شده است، تصریح کرد: این مشکلات در حوزه اجراست. در حوزه باورها هم فکر میکنند حل مشکلات اقتصادی راه حل سیاسی دارد. دائم می‌گویند باید برویم مذاکره کنیم. خب نتیجه مذاکره را هم دیدیم. دشمن اهل گفت و گو مذاکره نیست. شاید تا قبل برجام خیلی ها می گفتند اگر گفت و گو کنیم مشکلات حل می شود خب دیدید گفت و گو کردیم و نتیجه چه شد 

مصوبه شورای امنیت را هم وتو کردند. خب باید در این شرایط ضعف مان را برطرف کنیم.

‎نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به مشکل بازنشستگان گفت: آیا زمانی که آن پول را داشتیم توانستیم مشکل این قشر را رفع کنیم؟ نه. مشکل معلمان را توانستیم حل کنیم؟ نه. توانستیم برای افراد تحت پوشش  که با سیاست های جبرانی باید به آنان کمک می شد ، کاری کنیم؟ نه. خب پس اگر باز هم پولی بیاید همین موارد پیش می آید. بنابراین لازم است باور کنیم مسائل اقتصادی راه حل سیاسی ندارد. راهکار اقتصادی دارد آن هم در درون کشور نه در بیرون کشور.

‎او با اشاره به بحث چهاردرصدی ها گفت : وقتی این بحث را مطرح کردم بعضی جاها دیدم تعبیر غلطی از آن شده است. برخی گمان کرده بودند من با تولید ثروت و با کسانی که در کشور کارآفرین هستند و در کشور تلاش می کنند تا با سرمایه گذاری کار ایجاد کنند ، مخالفم. در حالی که معتقدم اقتصاد تولید ثروت و امنیت سرمایه می خواهد.  اقتصاد توسعه پیشرفت و کارخانه و پول و ارز می خواهد. اقتصاد در عرصه خودش مردان مردی میخواهد که در آن عرصه مجاهدت کرده و کار را پیش ببرند. حتما ثروتمند می خواهد. من با ثروت مند و تولید ثروت مخالف نیستم. اگر از 4درصدی ها گفتم حرف من کسانی بودند که در این کار دلالی و قاچاق و رانت‌خواری می کنند. همان کسانی که از این 14 میلیارد دلار به راحتی می‌روند ثبت سفارش می کنند و 400 تا600 میلیون دلار و یورو ارز می گیرند تا امکانات بیاورند و مشکلات کشور را حل کنند اما آن را به یغما می برند. من حرفم اینهاست. و گرنه همه ما در خدمت آن صادر کننده و وارد کننده ای هستیم که مواد اولیه کارخانجات بیاورد و ما به اینها 4درصدی نمی گوییم بلکه نوکری آنها را هم می کنیم. ما آنها را مجاهدان فی سبیل الله و رزمنده های امروز میدان اقتصادی میدانیم. 

‎عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشکر از قوه قضاییه که بدون ملاحظه و قاطعانه با این متخلفان برخورد می کند، خاطرنشان کرد: از ریاست محترم قوه قضاییه خواهش می کنیم همان طور که بحق با کسانی که مفسده می کنند برخورد می کنند برای سرمایه گذار و وارد کننده و صادر کننده ای که امروز کارآفرین ست و دارد به ملت خدمت می کند هم امنیت سرمایه را برقرار کنند. یعنی زحمت کشان این عرصه ببینند این قوه قضاییه ای که در اقدامات سلبی با رانت خواران و فاسدان برخورد می کند از آن سرمایه دار و پول داری که ثروت خودش را برای پیشرفت کشور گذاشته حمایت می کند و اجازه نمی‌دهد که نفوذی ها آنها را بترسانند که خدایی ناکرده کشور با سرمایه گذاری مخالف است. نه این طور نیست. امیدواریم قوه قضاییه این را نشان دهد که از افراد سالم حمایت می کند.

‎فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس در ادامه افزود: به عنوان یک خدمتگزار به عنوان کسی که به برکت انقلاب و خون شهدا و اعتماد شما در حالی که یک روستازاده بودم و با کارگری دوران تحصیلم  را پشت سر گذاشتم فرصت خدمت یافتم و تجریه ای پیدا کردم، امروز عرض می کنم اگر ما با همان باورهایی که در فرهنگ جهاد و شهادت داریم همان باورهایی که بر اساس آن انقلاب کردیم به عرصه اقتصادی بیاییم، در حالی که همین تحریم ها و سختگیری هایی که نظام سلطه دارد انجام می دهد، باشد؛ بر مشکلات فائق می آییم. اگر فقط یک برنامه 5ساله را با همین فرهنگی که عرض کردم یعنی مردم مان و جوانان مان و امکانات مان را ببینیم و قدر بدانیم و یک مدیریت درست و کارآمد داشته باشیم و در کنار باور سنت های الهی به آنانی که خلاقیت دارند فرصت دهیم با همه این سختی ها، اقتصاد در کشور ما در یک دوره 5 ساله به آرامش و پایداری‌ای خواهد رسید که هرگز هیچ تحریمی چنین اثری بر ما نداشته باشد. شما ببینید نظام سلطه بجای اینکه تحریم ها را بردارد سپاه را هم تحریم کرد یعنی قوه دفاعیه ما را می خواهد تضعیف کند. البته نتیجه آن را هم درتجاوزی که در خلیج فارس کردند دیدند که ما چگونه ایستادیم و همه دنیا دید که قدرت جمهوری اسلامی چیست. البته ما نمی خواهیم بجنگیم و دنبال جنگ نیستیم اما هر تجاوزی را با قدرت پاسخ می دهیم. حتی اینها اینقدر ضعیف و ذلیلند و آنقدر خوی قدرت طلبی دارند که امروز شنیدید  جناب دکتر ظریف که زبان گویای ملت و دولت ما و مجموعه نظام مقدس جمهوری  اسلامی بود و داشت اثرش را می گذاشت را هم نتوانستند تحمل کنند و تحریم کردند.البته اینها باز هم اثری نمی کند. ما باز هم می ایستیم.  

‎قالیباف با بیان اینکه از مردم می خواهم خدایی ناکرده با فشارهایی که دشمن می آورد و یا نفوذی هایی که در داخل کشور اقداماتی انجام می دهند ناامید نشوند، تاکید کرد: می دانم این سختی ها وجود دارد.

ما مردان مردی را دیدیم که پشت خاکریزها و زیر آتش خمپاره دشمن کمرشان خم نشد اما امروز زیر بار مشکلات اقتصاد کمرشان خم شده و شرمنده زن و بچه شان شده اند . اما بدانید اینها قابل حل و فصل است.

‎وی یادآور شد: همه مسولان باید بدانند موضوع اقتصاد موضوعی است که همه باید دست به دست هم بدهند تا بر مشکلات آن فائق بیاییم. اینجا جایی نیست که ما با هم اختلاف سیاسی داشته باشیم. البته به طور روشن مسوولیت مستقیم این کار بر دوش دولت محترم است. دولت محترم باید راه حل را بجای اینکه در خارج کشور جست وجو کند در داخل کشور جست وجو کند و بجای اینکه روش های سیاسی را دنبال کند روش های اقتصادی را دنبال کند. اگر اینگونه عمل کرد و گام برداشت همه دست به دست هم می‌دهیم و مشکل را حل می‌کنیم. این مشکل، مشکل مردم است. مشکل فلان گروه و فلان جریان نیست که با آن بخواهیم خدایی ناکرده رفتار سیاسی کنیم.

‎قالیباف در پایان ابراز امیدواری کرد: با تلاش، مجاهدت و باورهای مبتنی بر فرهنگ اهل بیت و همان مسیری که امام راحل برای ما مشخص کردند و مقام معظم رهبری هم به درستی تبیین فرموده اند -امروز ضعف دشمن را می بینیم وقتی ایشان می فرمایند هزینه ایستادن به مراتب کمتر از هزینه مذاکره و گفت و گو با  اینهاست و به ما اطمینان می دهند جنگی اتفاق نخواهد افتاد- حرکت کنیم بر مشکلات فائق می‌آییم اما لازم است همه تلاش کنیم و نایستیم. خداوند هم وعده داده اگر در این مسیر مجاهدت کنیم پیروزی از آن ماست. به امید آن روزی که در کنار هم مجاهدانه خالصانه مدبرانه توأم با عقلانیت و معنویت تلاش کنیم.

‎وی در پایان تاکید کرد: امام (ره) فرمودند من یک تار موی کوخ نشینان رابه همه کاخ نشینان نمی دهم و از ایشان اموختیم که این انقلاب انقلاب مستضعفان است. پس همه ما مسوولان باید بفهمیم که اگر مردم خصوصا مستضعفان را فراموش کردیم کارمان به جایی نخواهد رسید ما با این مردم دل داده به انقلاب و کشور به راحتی و به فضل الهی می توانیم پیش برویم.