به گزارش پارس نیوز، سردار قاسم سلیمانی متولد ۲۰ اسفند سال ۳۵ در قنات ملک روستای رابر کرمان، یکی از فرماندهان قدیمی سپاه پاسداران است که در سال‌های دفاع مقدس، تیپ ۴۱ ثارالله (بعدا تبدیل به لشکر شد) را با بکارگیری رزمندگانی از کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان تشکیل داد و خودش نیز فرماندهی آن را برعهده گرفت.

3 ویژگی خاص سرلشکری که هنوز در میدان جنگ است

قاسم سلیمانی بعد از پایان جنگ در فرماندهی همان یگان باقی ماند تا اینکه در سال ۱۳۷۶ با پیشنهاد سرلشکر صفوی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و موافقت آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد.

۳ ویژگی خاص سرلشکری که هنوز در میدان جنگ است

در کنار رهبر انقلاب در سفر به کرمان

قاسم سلیمانی پس از سردار احمد وحیدی، دومین فرمانده نیروی قدس است.

سردار سلیمانی تاکنون ۳ مدال فتح نیز دریافت کرده که یکی از آن‌ها (احتمال زیاد مدال فتح یک) پس از پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی داده شده است.

۳ ویژگی خاص سرلشکری که هنوز در میدان جنگ است

۳ نشان فتح داده شده به سردار سلیمانی

قاسم سلمانی اگرچه در سال‌های اخیر بخصوص پس از آغاز جنگ سوریه بیشتر در رسانه‌ها مطرح شد، اما تا پیش از آن کمتر اخباری از وی منتشر می‌شد و افکار عمومی آشنایی کمی با او داشتند.

اکنون حدود ۲۳ سال از آغاز فرماندهی سردار سلیمانی بر نیروی قدس می‌گذرد در حالیکه این میزان مدت فرماندهی مداوم را هیچ کدام از فرماندهان عالیرتبه تاکنون تجربه نکرده‌اند.

۳ ویژگی خاص سرلشکری که هنوز در میدان جنگ است

تصویری از مراسم اعطای نشان فتح به قاسم سلیمانی پس از جنگ ۳۳ روزه در سال ۸۶

او در سال ۸۹ نیز با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی و با اعطای درجه، از سوی ایشان به درجه سرلشکری رسید تا تنها فرمانده نیرو در میان همتایان خود باشد که به این درجه مفتخر می‌شود.

تمامی فرماندهان نیرو‌های مختلف (زمینی، هوایی، دریایی، پدافند در ارتش و زمینی و دریایی و هوافضا و بسیج در سپاه) درجه سرتیپی دارند.

طی روز‌های اخیر نیز فرمانده معظم کل قوا برای اولین بار با اعطای نشان ذوالفقار به یک فرمانده نظامی موافقت کردند و با این عنایت بود که عالی‌ترین نشان نظامی ایران بر سینه سرلشکر سلیمانی نشست.

۳ ویژگی خاص سرلشکری که هنوز در میدان جنگ است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص سردار سلیمانی، او را شهید زنده نامیده و از وی با عنوان کشی نام برده است که در آخرت می‌تواند شفاعت کند.

با این تفاسیر و با توجه به نقش پررنگ و روشن نیروی تحت فرماندهی سردار سلمانی در نبرد با دشمنان انقلاب اسلامی در بیرون از مرز‌ها که نمود عینی آن را هنوز در سوریه و عراق و... شاهدیم، می‌توان گفت که او تنها فرمانده‌ایست که هنوز هم در میدان نبرد حضور دارد؛ فرماندهی که به گفته رهبری «بارها، بارها، بار‌ها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند، در راه خدا، برای خدا و مخلصاً لِلّه؛ و مجاهدت کرده‌اند.»