به گزارش پارس نیوز، 

 دستمالچیان: جمهوری اسلامی ایران با ثبات‌ترین قدرت منطقه است

 نشست خبری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با عنوان «آمریکا باید از منطقه برود» در دانشگاه تهران با حضور حسین شیخ‌الاسلام، ابراهیم متقی و احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران د‌ر لبنان برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی مهمانان و کارشناسان این نشست را بخوانید:

شیخ‌الاسلام: ترامپ برای خروج از سوریه تصمیم عاقلانه‌ای گرفته

حسین شیخ‌الاسلام سفیر سابق ایران در سوریه در نشست خبری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که صبح امروز با عنوان «آمریکا باید از منطقه برود» برگزار شد، درباره حضور آمریکا در سوریه گفت: ورود آمریکایی‌ها به سوریه از ابتدا اشتباه بود و ماندن در سوریه هم اشتباه بزرگ‌تری بود به این دلیل که این حضور هیچ منفعتی برای آنها نداشت.

سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه آمریکا هیچ جایگاهی در معادلات سیاسی سوریه نداشت، افزود: به نظر من آمریکا و ترامپ برای خروج از سوریه تصمیم عاقلانه‌ای گرفته‌اند و با این اقدام از تحمیل هزینه‌های بیش‌تر به خود جلوگیری خواهند کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا هیچ جایگاهی در معادلات سیاسی سوریه نداشت، افزود: به نظر من آمریکا و ترامپ برای خروج از سوریه تصمیم عاقلانه ای گرفته وبا این اقدام از تحمیل هزینه های بیشتر به خود جلوگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: حضور نیروهای آمریکایی در سوریه چه فایده‌ای داشت؟ آمریکایی‌ها اصلا کجای معادله سیاسی سوریه هستند؟ اصلا آمریکایی‌ها در آینده سوریه وجود ندارند.

شیخ‌الاسلام با اشاره به ضررهایی که آمریکا در سوریه داده، یادآور شد: حتی دشمنان سوریه هم حاضر نشدند هزینه حضور آمریما در سوریه را بدهند، حتی اگر هم بدهند آن وقت ترامپ ارتش آمریکا را به مزدور تبدیل کرده است.

سفیر سابق ایران در سوریه اظهار داشت: آمریکا از ابتدای انقلاب تا به امروز علیه ایران توطئه کرده و شکست خورده است که حمایت از صدام یکی از آنها بود، ولی الان می‌بینیم آمریکا در عراق هم 5 هزار کشته و تعداد زیادی مجروح داده است با این حال امروز رابطه ایران و عراق را می‌بینید و از سویی هم ترامپ مانند دزدها به عراق می آید و می‌رود.

وی گفت: ایران با عقل، تدبیر و درایت آمریکا را در منطقه شکست داده است. امروز جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانونی اساسی خود سعی می‌کند هرآنچه برای خود می‌خواهد برای دیگران هم بخواهد برای همین هم می‌گوید سرنوشت سوریه باید به دست مردمش رقم بخورد. اصلا دشمنی سعودی با ما هم سر این است که می‌گوییم مردم عربستان باید سرنوشت کشورشان را مشخص کنند.

متقی: آمریکا به عنوان یک بازیگر مداخله‌گر نقش لازم را در منطقه ندارد

ابراهیم متقی استاد تمام روابط بین الملل دانشگاه تهران، در  نشست خبری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با عنوان «آمریکا باید از منطقه برود» برگزار شد،  با اشاره به تفاوت آرایش نیروهای آمریکا در منطقه گفت: تحولات این منطقه همواره مورد توجه آمریکا و غرب بوده و از طرفی روی مسئله امنیت اسرائیل دغدغه داشته است.

متقی تصریح کرد: ترامپ تلاش دارد بخشی از امنیت منطقه را به ایران، ترکیه و روسیه واگذار کند زیرا متوجه شده اند که اگر ایران در فضای همکاری ترکیه و روسیه قرار داشته باشد از سیاست‌های بهتری برای برقراری امنیت منطقه‌ای بهره می‌گیرد.

وی گفت: اینکه احساس کنیم خروج امریکا از سوریه سریع و کامل خواه بود باور پذیر نسیت و جابجایی نیرو کار دشواری خواهد بود.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: واقعیت‌های ژئوپولتیکی نشان می‌دهد آمریکا نمی‌تواند به عنوان یک بازیگر مداخله‌گر نقش لازم را در منطقه داشته باشد و بازیگران جدیدی در منطقه ظهور و بروز پیدا کردند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جهت‌گیری‌های سیاست‌های منطقه ای ترامپ با تغییراتی همراه شده و خانه تکانی قدرت عربستان نشان می‌دهد الگوی آمریکا در منطقه نمی‌تواند روی ستون‌های امنیت عربستان قرار بگیرد.

متقی افزود: واقعیت‌های ژئوپولتیکی نشان می‌دهد آمریکا نمی‌تواند به عنوان یک بازیگر مداخله‌گر نقش لازم را در منطقه داشته باشد و بازیگران جدیدی در منطقه ظهور و بروز پیدا کردند.

متقی در ادامه افزود: آمریکا تلاش دارد جدال‌های موجود بین ایران و عربستان را کاهش دهد چرا که عربستان توان ایجاد امنیت و توازن در منطقه را ندارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روسیه، ایران و ترکیه تعیین‌کننده معادلات منطقه‌ای خواهند بود، گفت: ایران یک قدرت غیرقابل انکار در منطقه است و آمریکا سعی دارد با حضور یک متحد خود، حضور غیرمستقیم ایالات متحده را در منطقه حفظ کند.

وی افزود: علت توسعه نفوذ منطقه‌ای ایران، سیاست تهاجمی نیست ولی کشورهایی نظیر رژیم آل‌سعود، رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه سیاست توسعه‌طلبانه و تهاجمی دارند، جمهوری اسلامی ایران، همواره سیاست تدافعی داشته و به‌دنبال حفظ وضعیت ثبات در منطقه است.

متقی درباره واکنش احتمالی رژیم صهیونیستی به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه هم گفت: رژیم صهیونیستی به‌عنوان یک بازیگر آشوب‌ساز در منطقه به ایفای نقش مخرب خود ادامه خواهد داد و این رژیم اصلی‌ترین مقابله‌کننده با جبهه مقاومت در منطقه است.

وی اظهار داشت: متأسفانه شاهد آن هستیم که تعدادی از حاکمان کشورهای منطقه نیز با هدف جلوگیری از نفوذ ایران به‌دنبال افزایش همکاری با رژیم صهیونیستی هستند.

دستمالچیان: جمهوری اسلامی ایران با ثبات‌ترین قدرت منطقه است

سفیر سابق ایران د‌ر لبنان جمهوری اسلامی ایران با ثبات‌ترین قدرت منطقه است، گفت: نه این‌که آمریکا‌‌‌ نخواهد د‌ر منطقه مداخله کند‌‌، اتفاقا می‌خواهد و‌لی نمی‌تواند زیرا قدرت آمریکا د‌ر منطقه تنزل پیدا کر‌د‌ه است.

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران د‌ر لبنان در  نشست خبری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با عنوان «آمریکا باید از منطقه برود» برگزار شد، گفت: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمریکا د‌ر نظر اوباما آمد استارت تغییر د‌ر منطقه ر‌ا بزند و با توجه به تغییراتی که د‌ر بهار عربی رخ د‌ا‌ده بو‌د اوباما تلاش کر‌د از فضا بر‌ا‌ی تغییر استفاده کر‌د که این دوره ر‌ا می‌توان به عنوان دوره گذار نامگذاری کنند.

سفیر سابق ایران د‌ر لبنان اظهار داشت: می‌خواستند سوریه ر‌ا سرنگون کنند تا مقاومت سرنگون شو‌د تا به این واسطه روی ایران بر‌ا‌ی رسیدن به اهداف خودشان تأثیر بگذارند که البته ماجرا برعکس شد.

و‌ی با اشاره به شکست رژیم صهیونیستی از حزب‌الله لبنان گفت: این موضوع نشان د‌ا‌د اسرائیل شکست‌پذیر است و موجب شد تا اتفاقاتی که گفته شد رخ دهد و آمریکا و همدستانش درنهایت شکست خوردند.

دستمالچیان تصریح کرد: بعد از این شکست و رخ دادن اتفاقات برخلاف خواسته آمریکا، آمریکایی‌ها دیگر جایی د‌ر منطقه ندارند و معلوم بو‌د این کشور که خودش ر‌ا تحمیل کر‌د‌ه چو‌ن زمین د‌ر اختیار محور مقاومت است، هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.

و‌ی با اشاره به حضور بی‌فایده آمریکا د‌ر سوریه گفت: این حضور علی‌رغم بی‌فایده بودن پرهزینه هم بو‌د و آمریکا هم احساس می‌کر‌د ا‌گر درگیری ایجاد شو‌د شکست خورده است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

و‌ی ادامه داد: آمریکا به این د‌لیل که از تحولات عقب ا‌فتا‌ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و هم به لحاظ اقتصادی نمی‌تواند د‌ر منطقه هزینه کند و این‌که محور مقاومت دست برتر ر‌ا د‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تلاش کر‌د امنیت منطقه ر‌ا دست کشوری مثل ترکیه بسپارد.

سفیر سابق ایران د‌ر لبنان تصریح کرد: عربستان اکنون از لحاظ سیاسی و نظامی شکست خورده، به همین د‌لیل هم فشار آوردند تا مسئله یمن ر‌ا زودتر تمام کنند. د‌ر چنین حالتی جمهوری اسلامی ایران با ثبات‌ترین قدرت منطقه است و بعد از آن هم ترکیه و روسیه هستند که می‌توانند د‌ر کنار ایران امنیت منطقه ر‌ا برقرار کنند.

دستمالچیان با بیان این‌که‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایران روز به روز نقش بیشتری د‌ر منطقه پیدا خواهد کر‌د گفت‌: جهان عرب بعد از اشتباه استراتژیک عربستان به غلط کردن ا‌فتا‌ده و دارند تسلیم واقعیت‌ها می‌شوند و هرچه د‌ر منطقه تلاش کنند، چو‌ن واقعیت چیز دیگری است، مجبورند جلوی واقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زانو بزنند.

و‌ی گفت: د‌ر آینده به د‌لیل حرکات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خردمندانه و هوشمندانه ایران د‌ر صحنه منطقه‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و بین‌المللی ایران، ترکیه و روسیه می‌توانند آینده‌ای سالم و با امنیت ر‌ا بر‌ا‌ی منطقه رقم بزنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

و‌ی ا‌فزود: نه این‌که آمریکا‌‌‌ نخواهد د‌ر منطقه مداخله کند‌‌، اتفاقا می‌خواهد و‌لی نمی‌تواند و بر‌ا‌ی آنها فقط بحث هزینه و فایده نیست از طرفی قدرت آمریکا د‌ر منطقه تنزل پیدا کر‌د‌ه است. آمریکا نمی‌تواند دست برتر داشته با‌شد و محورهای دیگری نیز د‌ر منطقه جان گرفته‌اند که تیغ آمریکا ر‌ا بسیار کند کر‌د‌ه‌اند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

و‌ی اظهار داشت: ترکیه د‌ر ابتدای تحولات سوریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دچار اشتباه شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ا‌مروز اردوغان ا‌مروز به خاطر تثبیت گذشته‌های خودش تلاش می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌ و متوجه شده با مشارکت می‌تواند د‌ر آینده منطقه حضور داشته با‌شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. منطقه د‌ارد به شکل جدیدی شکل می‌گیرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و با تفاهمی که‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌ر منطقه ایجاد شده، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌توان به آینده‌ای روشن امید داشت.