به گزارش پارس نیوز، مسعود خراسانی معاون اجرایی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران(صلح زیبا) در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به آتش سوزی در مدرسه‌ای در زاهدان و جان باختن تعدادی از دانش آموزان گفت: متاسفانه در روزهای اخیر بانهایت تاسف شاهد حادثه آتش سوزی در پیش دبستانی و ابتدایی اسوه حسنه زاهدان بودیم که منجر به جان باختن تعدادی از دانش آموزان این مدرسه شد.

وی ادامه داد: طی این چندسال اخیر با شروع فصل سرما گاهی می شنویم که به علت عدم استفاده از تجهیزات استاندارد گرمایشی در مدرسه ای آتش سوزی شده و تعدادی طعمه حریق و تعدادی خانواده داغ دار شده اند.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: این حادثه زنگ خطر دیگری بود که لازم است روند تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی استاندارد سرعت یابد، چرا که باوجود مدارس فاقد وسایل گرمایشی استاندارد که تعداد آنها نیز زیاد است احتمال بروز حوادث این چنینی و چه بسا با تلفات بیشتر و غم‌بارتر دور از ذهن نیست.

خراسانی با اشاره به حکم دادستانی مبنی بر تقصیر و بازداشت مدیر و مربی مدرسه گفت: تا این لحظه گزارشی از نهادهای ذیربط برای اعلام علل دقیق این حادثه و مقصرین آن منتشر نشده و تیم رسیدگی در حال بررسی علل این حادثه است. بایستی هرچه سریعتر کمیته رسیدگی و تشخیص علل این حادثه گزارش مستدل خود را منتشر کند تا مقصرین این حادثه شناسایی شده و سپس برخورد لازم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در این حادثه بایستی میزان تقصیر هر یک از نهادها وزارتخانه‌های دولتی اعم از مسئولان وزارت نفت یا نیرو به دلیل عدم گازرسانی به منطقه و عدم تجهیز مدرسه به گاز شهری، مسئولین در وزارت آموزش و پرورش به علت عدم تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی استاندارد وعدم نظارت بر این گونه مدارس وافراد دیگری که دراین حادثه تقصیر داشتند مشخص شود و نسبت به میزان تقصیر حکم صادر شود.

خراسانی با اشاره به صحبت های وزیر آموزش و پرورش مبنی بر عدم وجود اعتبار برای تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی و بروز این چنین حوادث هم گفت: عدم وجود اعتبار نمی تواند توجیه منطقی برای بروز چنین حوادثی و داغدار شدن خانواده ها باشد، دولت بایستی اعتباری را برای تامین و سایل گرمایشی مدارس تخصیص داده و روند تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی استاندارد را سرعت ببخشد تا مجددا شاهد بروز چنین حوادث تلخ و ناگواری نباشیم.

وی در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم با همت مسئولین و تجهیز مدارس دیگر مردم عزیز شاهد چنین اتفاقات تلخ و داغدار شدن خانواده دانش اموزان نباشند.