به گزارش پارس به نقل از ایسنا، محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در مصاحبه با خبرنگاران با اعلام استقرار حدود ۲۰ حوزه رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در ایالت های مختلف آمریکا جهت اخذ رای هموطنان مقیم، تاکید کرد: مشارکت بالای ملت ایران در انتخابات در نحوه پیگیری منافع ملی کشورمان در عرصه بین المللی موثر است و جامعه بین المللی از نزدیک روند انتخابات را رصد می کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با اشاره به روند آماده سازی شعبه های رای گیری برای مشارکت پرشور ایرانیان مقیم آمریکا اظهار داشت: با در نظر گرفتن تمرکز جمعیت هموطنان، بعد مسافت و دوری راه، تلاش کرده ایم زمینه مشارکت حداکثری هموطنان فراهم شود و بر همین اساس از دفتر حفاظت منافع در واشنگتن خواسته شد که هماهنگی های لازم را انجام دهد و براین اساس توانسته ایم در مناطق مختلف آمریکا، حدود ۲۰ شعبه اخذ رای ایجاد کنیم تا در روز جمعه آینده هموطنان به شعبه های اخذ رای مراجعه کنند.

خزاعی افزود: بیشترین تمرکز بر روی ایالت کالیفرنیا بوده که شش حوزه اخذ رای در آن جا برپا شده است. همین طور در نیویورک و نیوجرسی و در ایالت های مریلند، واشنگتن و ویرجینیا که محل تمرکز ایرانیان است، شعبه های رای گیری به تناسب ایجاد می شود. در تگزاس دو شعبه اخذ رای خواهیم داشت و در روزهای باقی مانده در صورت نیاز نیز چند شعبه دیگر با توجه به امکانات فراهم خواهد شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تصریح کرد: خوشبختانه تا این لحظه با مشکلی برای برپایی شعبه های رای گیری روبرو نبوده ایم و هموطنان مقیم آمریکا می توانند با آرامش و امنیت در پای صندوق های رای حضور یابند.

خزاعی با اشاره به راه اندازی دو پایگاه اطلاع رسانی توسط دفتر حفاظت منافع در واشنگتن خاطرنشان کرد: اطلاعات دقیق مربوط به حوزه های رای گیری و اسناد و مدارکی که هموطنان باید همراه داشته باشند در این دو پایگاه ارائه شده و هموطنان می توانند با مراجعه به آن، اطلاعات دقیق را بگیرند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص اهمیت بین المللی انتخابات آتی ریاست جمهوری و بازتاب آن در سطح جهانی گفت: بدون تردید این انتخابات نه تنهاد تاثیرات بین المللی و منطقه ای دارد، بلکه بر گسترش گفتمان جمهوری اسلامی در جامعه بین المللی تاثیرگذار خواهد بود.

خزاعی اضافه کرد: از منظر بین المللی به ویژه از جایگاه سازمان ملل که ما در آن حضور داریم، باید بگویم که جامعه بین المللی با دقت تمام مسائل مربوط به ایران و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری را زیر نظر دارد و روشن است رییس جمهوری که با پشتوانه قوی انتخاب می شود، می تواند در تعاملات بین المللی و در مذاکرات با کشورهای مختلف، سازمان ها و محافل بین المللی و محافل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار قوی تر ظاهر شود و از موضع محکم تری در راستای دفاع از منافع ملی کشور و حقوق ملت ایران گام بردارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: بدون تردید نحوه و کیفیت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات ایران در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و اموری که به سرنوشت کشور مرتبط می شود، اثر دارد و بر همین اساس می بینیم در آمریکا مسائل انتخابات ایران حتی مناظره نامزدها به طور کامل رصد می شود.

وی افزود: روزانه شاهد انتشار گزارشات و مقاله های مختلف در آمریکا هستیم که به تحلیل اظهارات نامزدهای محترم و مسایل انتخابات در ایران می پردازند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: درواقع انتخابات در جمهوری اسلامی ایران که شاخص ترین نمونه ظهور یک حکومت مبتنی بر دموکراسی در سطح منطقه است، بسیار مورد توجه ناظران بین المللی است و بدون تردید، قوت و سطح مشارکت می تواند بر موقعیت بین المللی کشور تاثیر گذاشته و همزمان به کاهش فشارهای خارجی کمک کند، زیرا مشارکت بیش از ۵۰ درصد یک ملت و حتی مقایسه آن با کشورهای اروپایی یا حتی آمریکا، تاثیر زیادی در ارتقای جایگاه جهانی ایران خواهد داشت.

خزاعی تاکید کرد: به غیر از سطح مشارکت، اینکه اساسا در جمهوری اسلامی ایران تمام نهادهای کشور به ویژه ریاست جمهوری و مجلس بر آرای مردم استوار می باشد، یک نمونه بی بدیل است که در بسیاری از کشورهای منطقه شاهد آن نیستیم. با توجه به همین موضوع، انتخابات پیش رو می تواند تاثیر منطقه ای و فرامنطقه ای داشته باشد و همچنین دیگر کشورهای منطقه دارای حکومت های غیر مردمی را به سوی این نوع مردم سالاری مبتنی بر تعالیم اسلام سوق دهد و در بیداری اسلامی در منطقه موثر باشد. براین اساس من امیدوارم که انشاءالله شاهد حضور پرشور مردم بر سر صندوق های رای باشیم و در ۲۴ خرداد حماسه سیاسی جدیدی خلق شود.