به گزارش پارس ، ایسنابه نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که روز جمعه نشستی را برای رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه ای با هدف محکومیت آنچه که دخالت حزب الله لبنان در درگیری های سوریه و نیز وضعیت حقوق بشر این کشور خوانده می شود، برگزار کند.

بنا به گزارش این پایگاه خبری، در پیش نویس قطعنامه مذکور که توسط قطر، کویت، ترکیه، آمریکا و انگلیس ارائه شده با اشاره به وضعیت حقوق بشر در سوریه، " عدم همکاری دولت سوریه با کمیته های بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر و مخالفت با ورود این کمیته ها به اراضی سوری" ، محکوم شده است.

در این پیش نویس همچنین از مقامات سوریه خواسته شده تا با کمیته های بین المللی امداد رسان و حقوق بشری همکاری لازم را به عمل آورند.

علاوه بر این از مخالفان سوریه نیز خواسته شده تا با این کمیته ها در عمل به وظایفشان همکاری کنند.

در پیش نویس قطعنامه مذکور تمامی اشکال خشونت در سوریه از جمله خشونت طائفه ای و اقدامات تروریستی و ناقض حقوق بشر از سوی دو طرف درگیر سوری محکوم شده است.

کمیته بین المللی تحقیقات در خصوص اقدامات ناقض بشر سوریه پیشتر دو طرف درگیر سوری را به ارتکاب اقدامات ضد بشری در این کشور متهم کرده بود.

در گزارش این کمیته اعلام شده بود که گروه های مسلح سوری مرتکب جنایات جنگی از جمله اعدام گروهی، گروگانگیری و قتل و غارت شده و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. این گزارش در عین حال نقض حقوق بشر از سوی نیروهای سوری را گسترده تر اعلام کرد.

در پیش نویس قطعنامه جدید قطر، ترکیه، آمریکا، انگلیس و کویت همچنین حضور و دخالت نیروهای خارجی در درگیری های سوریه به شدت محکوم شده و اعلام شده است که حضور حزب الله لبنان در سوریه و ناآرامی های این کشور وضعیت حقوق بشر را پیچیده تر کرده و بر همه منطقه تاثیر منفی می گذارد.

در پیش نویس قطعنامه جدید با تاکید بر لزوم مجازات عاملان جنایات جنگی و ضد بشری در سوریه، بر حق ملت این کشور بر اساس قوانین بین المللی در خصوص دریافت غرامت و همچنین حضور عاملان جنایات جنگی و ضد بشری در برابر مراجع قانونی تاکید شده است.

در این قطعنامه از دولت سوریه خواسته شده تا به مسئولیت های خود در حمایت از ملت سوریه و تضمین ارسال کمک های انسانی به مردم داخل این کشور عمل کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۹ مه گذشته قطعنامه را در خصوص محکومیت فعالیت حزب الله لبنان در درگیری های شهر القصیر سوریه تصویب کرد.