به گزارش پارس ، ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی طی بیانیه ای اعلام کرد: ما نخستین تماس تلفنی را در ساعت ۹ صبح (به وقت محلی) برقرار کردیم اما کره شمالی پاسخ این تماس را نداد.

هیاتی از کره شمالی قرار بود تا امروز از مرز بین دو کره عبور کرده و برای مذاکرات به مدت دو روز در هتل هیلتون سئول اقامت کند.

این نخستین مذاکرات مقامات عالی رتبه میان دو کره پس از سال ها است اما عصر سه شنبه در آخرین دقایق به خاطر مناقشات به وجود آمده لغو شد.

به گفته مقامات کره جنوبی، کره شمالی انتصاب یک معاون وزیر را به عنوان رئیس هیات کره جنوبی نپذیرفته و می گوید که این اقدام" نمایش مسخره ای" از این مذاکرات پیشنهادی است.

پیونگ یانگ هنوز در خصوص لغو این مذاکرات بیانیه ای رسمی صادر نکرده است.

روز گذشته گزارش شد، مذاکرات دو کره که قرار بود نخستین مذاکرات در سطح مقام های ارشد دو کشور بعد از شش سال باشد لغو شد. کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی اعلام کرده که هیچ هیأتی را برای مذاکره نخواهد فرستاد مگر اینکه مذاکرات در سطح وزرا انجام شود.

یک روز پیش از آغاز مذاکرات دو کره، این گفت وگوها از سوی کره شمالی لغو شد. بنا بر توضیحات کره جنوبی، پیونگ یانگ اعلام کرده که هیچ هیأتی را به همسایه جنوبی خود اعزام نخواهد کرد.

به موجب گزارش و ب سایت" اشپیگل آنلاین" ، ظاهرا اختلاف نظر دو کشور بر سر مقام ریاست مذاکرات موجب لغو آن شده است.

کره جنوبی گزارش داد، پس از آن که این کشور اعلام کرد معاون وزیر دفاع را سرپرست مذاکرات خواهد کرد، کره شمالی از مذاکرات انصراف داد. پیونگ یانگ خواستار برگزاری گفت وگوها در سطح وزرا شده است.

مذاکرات دو کره که قرار بود چهارشنبه و پنج شنبه، ۱۲ و ۱۳ ژوئن (۲۲ و ۲۳ خرداد) در سئول، پایتخت کره جنوبی برگزار شود، نخستین مذاکرات بین مقام های بلندپایه دو کشور پس از شش سال بود.

دو کشور هنوز تاریخ جدیدی را برای ازسرگیری گفت وگوهای خود اعلام نکرده اند. قرار بود که در این رایزنی ها بر سر بازگشایی مجمتع صنعتی" کائه سونگ" بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

این مجتمع که در نزدیکی مرز میان دو کشور در خاک کره شمالی قرار دارد از موقعیت اقتصادی ویژه ای برخوردار است. در این مجتمع که در سال ۲۰۰۴ ساخته شده بیش از ۱۲۰ شرکت کره جنوبی نمایندگی دارند.