پارس به نقل از دنیای اقتصاد: فقط چند ساعت تا پایان فرصت قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مهلت باقی است و زمان برای ۶ کاندیدای حاضر در این میدان رقابت سیاسی به محدوده شمارش معکوس وارد شده است. هرچه زمان کمتر و کمتر می شود و به ساعت ۸ صبح جمعه، یعنی آغاز رای گیری، نزدیک می شویم، شور انتخاباتی مردم و بحث های داغ انتخاباتی به اوج خود می رسد. بحث هایی که امروز هم با حضور خود نامزدها ادامه خواهد یافت اما آن ها فردا پنج شنبه را سکوت خواهند کرد تا روز جمعه مردم در پای صندوق های رای نظر خود درباره نامزدهای حاضر در عرصه انتخابات را اعلام کنند. امروز ستادهای انتخاباتی کاندیداها برنامه های ویژه ای را برای نامزدها تدارک دیده اند تا از آخرین دقایق برای بیان دیدگاه های خود استفاده کنند.

انصراف عارف و شرایط جدید
به گزارش عصر ایران، عارف با انتشار بیانیه ای، اعلام کرد پس از دریافت توصیه کتبی محمد خاتمی، از حضور در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کرد: « غروب دوشنبه بیستم خرداد ماه، مرقومه ای از جناب آقای سید محمد خاتمی دریافت نمودم. ایشان طی این نامه در مقام رهبری اصلاحات، ادامه حضورم را در صحنه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری به مصلحت ندانسته اند. از آنجا که از ابتدای ورودم به عرصه انتخابات بارها بر موضع تمکین از اجماع با محوریت جناب آقای خاتمی تاکید نموده ام و همچنین بر اساس منشور اخلاق انتخاباتی منتشر شده توسط اینجانب، خود را متعهد به رعایت اخلاق و انجام تعهداتم می دانم لذا با عنایت به نظر صریح جناب آقای خاتمی و تجارب انتخابات دو دوره گذشته ریاست جمهوری، انصراف خود را از ادامه رقابت های انتخاباتی اعلام می دارم. » عارف در بیانیه خود هیچ اشاره ای به این که به نفع چه کسی کنار کشیده نکرده است.

خاتمی: رأی خود را به حسن روحانی خواهم داد
دیروز صبح نیز سید محمد خاتمی با صدور پیامی ضمن ستودن احساس مسئولیت محمد رضا عارف و ارج نهادن بر تصمیم شجاعانه وی مبنی بر ترجیح مصالح کلی بر منافع شخصی و تلاش برای جلوگیری از تشتت آراء و پراکندگی نیروها، رسما از حسن روحانی اعلام حمایت کرد.

تشکر هاشمی از عارف و اعلام حمایت از روحانی
در همین حال به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هاشمی رفسنجانی روز گذشته در جمع جوانان فعال سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا و اعضای ستادهای انتخاباتی خود، اظهار داشت: همان ابتدا در مجمع تشخیص بحثمان این بود که آقای ناطق نوری نامزد شوند اما ایشان گفت نمی آیم. سپس به آقای روحانی پیشنهاد دادیم که نامزد شود و او گفت اگر شرایط خوب باشد و از من حمایت کنید می​آیم. وی با اشاره به رخدادهایی در شورای نگهبان که منجر به رد صلاحیتش شده بود، ادامه داد: پس از آن هم آقای ناطق و هم بنده در نظر داشتیم که از آقای روحانی حمایت کنیم. هاشمی رفسنجانی با تشکر از محمدرضا عارف به دلیل انصرافش از نامزدی در این انتخابات، اقدام وی را « جوانمردی» خواند که به وعده خود عمل کرده و به درخواست خاتمی لبیک گفته است. وی افزود: آقای دکتر حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامی که برای کاندیداهای دیگر قائلم به دکتر روحانی رای می دهم و ایشان را برای تصدی قوه مجریه مناسب تر می دانم.

تشکر روحانی از عارف
به گزارش آفتاب حسن روحانی نیز در بیانیه ای با تشکر از عارف نوشت: برادر بزرگوار جناب آقای دکتر عارف و من، هر دو به عشق اسلام و ایران و آرزوی خدمت به شما ملت عزیز به صحنه آمده ایم؛ و اینک که ایشان صمیمانه ردای خویش در قامت اصلاحات را بر دوش گفتمان توامان اصلاحات و اعتدال نهاده است، سوگند می خورم که پاسدار راستین قانون اساسی و اندیشه ها و دغدغه های گفتمانی همه ملت ایران باشم. در همین حال ایسنا نوشت که، اکبر ترکان، قائم مقام ستاد حسن روحانی گفت: برای کناره گیری عارف و یا روحانی از انتخابات نمایندگانی از میان هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی، خاتمی و ناطق نوری مجمعی را تشکیل دادند و بر اساس افکارسنجی و مصلحت اندیشی به این نتیجه رسیدند که عارف از انتخابات کنار بکشد. همچنین" سیدحسن رسولی" سخنگوی ستاد انتخاباتی" محمدرضا عارف" در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران، از تعطیلی ستاد تهران عارف خبر داد و افزود: ستادهای شهرستان از ابتدا همسو با ستادهای روحانی فعالیت می کردند و اکنون بنا به تشخیص خود عمل خواهند کرد. به گزارش خراسان، در همین حال ستاد های عارف در مشهد با ستادهای دکتر روحانی ائتلاف کردند. به گزارش تسنیم، روز گذشته حسن روحانی به زاهدان سفر کرده بود، همچنین به گزارش خبرآنلاین روحانی امروز به خراسان شمالی سفر می کند و در مرکز این استان در جمع مردم به سخنرانی خواهد پرداخت. روحانی عصر امروز نیز به مشهد سفر خواهد کرد.

رضایی: برنامه مدونی برای عبور از بحران اقتصادی دارم
رضایی که طی هفته های اخیر سفرهای استانی خود را شدت داده بود، دیروز به لرستان سفر کرد. او دوشنبه شب به کرج رفته بود. به گزارش تسنیم، وی در این شهر گفت: عده ای در این دوره قصد سیاه نمایی دارند و عده ای می کوشند مردم را به خوابی مصنوعی برای عدم درک واقعیت های موجود فرو برند که هر دو غلط و غیرمنصفانه است. همچنین به گزارش ایسنا رضایی در جمع مردم گلشهر کرج با بیان این که دیگر وقت آن گذشته که برای حل مشکلات و بحران های کشور از طریق آزمون و خطا عمل کنیم تصریح کرد: به پشتوانه ۲۰ سال مطالعه اقتصادی، برنامه مدونی برای عبور از بحران اقتصادی موجود ارائه می دهم. خبرآنلاین هم خبرداده است که رضایی ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۲۲ خرداد در سالن تختی ورزشگاه عضدی رشت با مردم دیدار می کند.

ولایتی: تا آخر می مانم
علی اکبر ولایتی درحالی دیروز به بیرجند در خراسان جنوبی رفته بود که قرار بود برنامه انتخاباتی هم در مشهد داشته باشد. قرار بود محمدرضا باهنر به جای وی در این برنامه حاضر شود اما باهنر به مشهد نیامد. به گزارش خبرنگار خراسان در این مراسم اعلام شد که مهندس باهنر به دلیل مشکل پیش آمده نتوانسته در این همایش حضور یابد. با این حال خبرآنلاین خبرداد که از ساعت ۱۸ تا ۲۰ امروز در ورزشگاه شیرودی تهران در سالن شهید افراسیابی در جمع حامیان خود سخنرانی خواهد کرد. با این حال نسیم خبرداده است که علی اکبر ولایتی امروز طی سفری انتخاباتی به استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، گیلان و البرز سفر خواهد کرد. ولایتی عصر روز گذشته در گفت و گو با فارس تاکید کرد: به احترام علماء، تأیید اکثریت جامعه مدرسین و استقبال پرشور مردم در صحنه می مانم. در همین حال سبحانی نیا نماینده مردم نیشابور و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس گفت: حدود ۱۶۰ نفر از نمایندگان مجلس با امضای نامه ای، حمایت خود را از کاندیداتوری علی اکبر ولایتی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.

جلیلی: تا آخر در صحنه می مانم و کنار نمی روم
سعید جلیلی هم دیروز به ساری رفته بود. او پس از حضور در گلزار شهدای ساری به جمع اقشار مردم رفت و به بیان دیدگاه های خود پرداخت. به گزارش ایسنا، او در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان، طلاب و اساتید در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تلاش دشمنان برای گرفتن ظرفیت های کشور گفت: هنگامی که به عنوان یک کشور مقتدر در مبارزه با اسرائیل مطرح شدیم بحث های دوستی با ملت اسرائیل و مکتب ایرانی مطرح شد. سعید جلیلی همچنین دیروز در پاسخ به سوال فارس مبنی بر شایعات منتشر شده درخصوص درخواست برخی افراد از وی برای کناره گیری گفت: تا آخر در صحنه می مانم و کنار نمی روم. وی هرگونه کناره گیری به نفع دیگر نامزدها را رد کرد و گفت: اینجانب دیداری با آیت ا… مهدوی کنی نداشته ام. همچنین خبرآنلاین هم نوشت که همایش انتخاباتی سعید جلیلی در تهران ساعت ۱۷: ۳۰ امروز در ورزشگاه شهید حیدرنیای تهران برگزار می شود.

زاکانی: در حال رایزنی با بزرگان و کاندیداهای اصولگرای حاضر در صحنه هستیم
اما با کنار کشیدن عارف و نیز حمایت خاتمی و هاشمی از حسن روحانی، دیروز شنیده ها و برخی خبرهای غیر رسمی از تلاش برخی اصولگرایان برای اجماع حکایت داشت. البته این خبرها بیشتر در فضای مجازی و برخی سایت های خبری منتشر می شد. با این حال شاید جدی ترین حرف در این باره را علیرضا زاکانی در گفت و گو با مهر مطرح کرد: به نظرم اصولگرایان حاضر در صحنه از درایت کافی برای درک شرایط برخوردارند و در صورت لزوم و نهایی شدن خطر می توانند خودشان برای رسیدن به وحدت به یک سازوکار اجماعی برسند. البته ما و دوستانمان هم پیشنهادهایی داریم که در حال رایزنی با بزرگان و کاندیداهای اصولگرای حاضر در صحنه هستیم.

قالیباف امروز در میدان فلسطین تهران سخنرانی می کند
قالیباف هم که دومین مستند تلویزیونی وی دیشب پخش شد امروز در آخرین سفر انتخاباتی خود به استان های مرکزی و البرز می رود. تسنیم همچنین نوشت که قالیباف امروز ساعت ۱۸ با حضور در میدان فلسطین تهران در جمع حامیان خود حاضر شده و سخنرانی خواهد کرد. همچنین ۲ هزار و ۱۱۰ تن از خانواده شهدا و جانبازان و آزادگان کشور با صدور بیانیه ای از محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم حمایت کردند. همچنین به گزارش فارس محمدباقر قالیباف دوشنبه شب در جمع مردم اصفهان در مسجد سید این شهر با بیان اینکه لازم است، کارآمدی دین را در اداره جامعه نشان دهیم، تأکید کرد: ما در مقطعی هستیم که فرصت آزمون و خطا نداریم. امروز در این مکان مقدس قول می دهم که در دولت آینده به گونه ای عمل کنیم که رهبر معظم انقلاب هیچ نگرانی نداشته باشند و مطمئن باشند قوه مجریه در راستای تدابیر و رسیدن به سند چشم انداز حرکت می کند.

واکنش غرضی به انصراف حدادو عارف
به گزارش ایسنا غرضی به این پرسش که نظر شما در مورد کناره گیری دو تن از کاندیدا ها از ادامه فعالیت های انتخاباتی چیست، این گونه پاسخ داد: دیگر در جمهوری اسلامی ایران این گونه حرکت ها خریداری ندارد؛ چراکه سبد رای کشور مانند یک کیک نیست که بتوان آن را تقسیم کرد این دو گروه چپ و راستی که در کشور فعالیت می کنند به دلیل سوابقی که دارند دیگر نمی توانند به ادامه فعالیت های خود بپردازند.