به گزارش پارس به نقل از کیهان: با احتساب محسن رضایی و محمد غرضی به عنوان نامزدهای مستقل در این عرصه، در جبهه اصولگرایان، با انصراف غلامعلی حدادعادل، تعداد نامزدها به ۳ نفر رسیده و برخی خبرها و شواهد حاکی از آخرین تلاش های این جبهه برای رسیدن به اجماع دارد.
در عین حال سعید جلیلی که از حمایت جبهه پایداری برخوردار است، خبرهای منتشر شده مبنی بر دیدار با آیت الله مهدوی کنی را تکذیب کرد.
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعات منتشر شده درخصوص درخواست برخی افراد از وی برای کناره گیری گفت: تا آخر در صحنه می مانم و کنار نمی روم.
جلیلی هرگونه کناره گیری به نفع دیگر نامزدهای را رد کرد و گفت: اینجانب دیداری با آیت الله مهدوی کنی نداشته ام.
آخرین اظهار نظر جلیلی در این زمینه در حالی است که وی و اعضای ستادش در اظهارات گوناگون شایعه انتساب جلیلی به دولت را رد کردند.
محمدهادی زاهدی وفا مشاور اقتصادی جلیلی در جلسه پرسش و پاسخ هواداران جلیلی در سینما بهمن سنندج با بیان اینکه حمایت دولت احمدی نژاد از جلیلی را به شدت تکذیب می کنیم اظهار کرد: بر این عقیده هستیم که کارهای خوب گذشتگان را باید پاس بداریم و آنها را دنبال کنیم.
زاهدی وفا افزود: اما این شایعه که آقای جلیلی کاندیدای دولت است را تکذیب می کنیم.
وی خاطرنشان کرد: نباید این را فراموش کرد که یکی از مهم ترین شرط های اصلی احمدی نژاد در زمانی که ۱۱ روز خانه نشین و از دولت کنارگیری کرد برداشتن جلیلی از سمتش بود.
مسئول کمیته اقتصادی ستاد انتخاباتی جلیلی افزود: این موضوع به خوبی نشان می دهد خیلی رابطه حسنه نبوده تا چه برسد به اینکه دولت بخواهد از جلیلی هم حمایت کند.
در همین حال دیروز رئیس جمهور در جریان سفر به خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: بنده از هیچ کس در انتخابات حمایت نخواهم کرد.
ائتلاف پیشرفت
از سوی دیگر محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی که با حدادعادل در قالب ائتلاف پیشرفت و معروف به ۱+۲ وارد میدان انتخابات شده بودند و قرار بود در نهایت یکی از آنان در صحنه رقابت باقی بماند، تا کنون در این مورد سکوت پیشه کرده و تنها به ابراز تشکر از حدادعادل برای کناره گیری از میدان بسنده کرده اند.
با انصراف رسمی محمدرضا عارف از طیف اصلاحات، تکاپو و مطالبه برای وحدت اصولگرایان شدت بیشتری نیز یافته است.
در همین زمینه، حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز رسیدن به نامزد واحد از ائتلاف پیشرفت را یک مسئله عقلانی و مصلحت نظام عنوان کرد و اظهار داشت: وحدت و یکپارچگی از شرایط ائتلاف پیشرفت بود و از ابتدا که این ائتلاف به وجود آمد در همه محافل گفتند ما رقابت می کنیم اما در نهایت یک نفر از بین ما انتخاب خواهد شد.
وی با بیان اینکه اصولگرایان باید در این مرحله به وحدت برسند تاکید کرد: در غیر این صورت و با تفرق موجود انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد که در آن صورت مشخص نیست نتیجه چگونه رقم بخورد.
انتظار افکار عمومی از اصولگرایان
حجت الاسلام والمسلمین محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با اشاره به نظرسنجی های صورت گرفته اظهار داشت: براساس نظرسنجی ها مشخص شده است که رای برخی از کاندیدهای اصولگرا کم است، باید حداقل این کاندیداها کنار بروند که هر چه تعداد کاندیداهای اصولگرا در انتخابات محدودتر شود، بهتر است.
رجبی با اشاره به توصیه خود به کاندیداهای اصولگرا گفت: برخی از کاندیداهای اصولگرا که می دانند رای لازم برای رسیدن به دور دوم را ندارند، باید به نفع دیگران کنار بروند. کم شدن کاندیداهای اصولگرا سبب می شود که آرای طرفداران اصولگرایی به سبد رای کاندیداهای کمتری ریخته شود و حتی جریان اصولگرایی با رای بالا در همان دور اول کاندیدای اصلحش انتخاب شود.
زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس نیز درباره ائتلاف میان کاندیداهای اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: با توجه به شرایط سیاسی پیش رو در کشور و اجماع اصلاح طلبان برسر یک کاندیدا ضرورت ائتلاف میان جریان اصولگرایی بیش از پیش احساس می شود.
وی افزود: تعدد کاندیداهای اصولگرا منجر به پراکندگی و سردرگمی جریان اصولگرایی خواهد شد لذا کاندیداها باید با وفاق و همدلی عزم خود را نسبت به وحدت و اجماع برسر یک کاندیدای خاص توافق کنند.
الهیان خاطر نشان کرد: همانطور که" غلامعلی حدادعادل" با رعایت اخلاق سیاسی و تعهد به نظام و انقلاب حرکت شایسته ای را به نفع جریان اصولگرا انجام داد، لذا مطالبه افکار عمومی و مردم متعهد به نظام در راستای اتحاد و اجماع اصولگرایان مطلبی خارج از انتظار نیست.
در انتظار تغییر
محمد علی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز در پیش بینی خود از شرایط انتخابات ریاست جمهوری گفت: با کنار رفتن آقای عارف و اتفاقات جدیدی که افتاد، اوضاع کمی پیچیده تر شد و فکر می کنم اتفاقات جدیدی در بین کاندیداهای اصولگرا در شرف وقوع است. اگر یک نفر از اصولگراها به نفع سایرین انصراف دهد اوضاع تغییرات زیادی پیدا خواهد کرد.
همچنین محمدابراهیم محبی نماینده مردم سنقرو کلیایی در مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس شورای اسلامی به انتظار هستیم که اصولگرایان در آخرین فرصت ها به ائتلاف برسند. چنانچه غلامعلی حدادعادل به عنوان یک اصولگرا از کاندیداتوری انصراف داد.
مدیرعامل خبرگزاری مهر هم با بیان اینکه اصولگرایان وعده اجماع را از ماه ها قبل به مردم داده بودند، گفت: امروز مردم به اجماع اصولگرایان امید بسته اند و همچنان کورسوهایی از این امید در ذهن آنها وجود دارد.
رضا مقدسی تصریح کرد: با توجه به وضعیت پیش رو و اجماعی که نامزدهای اصلاح طلب کردند، این ضرورت وجود دارد که نامزدهای اصولگرا نیز تصمیم نهایی خود برای معرفی یک نامزد شاخص را بگیرند.
یک انصراف قابل تامل
در آن سوی میدان اما اگر چه ظواهر حاکی از ائتلاف و یکپارچگی است اما نگاهی دقیق تر و موشکافانه به لایه های زیرین صحنه حکایت از شکاف های جدی دارد.
محمدرضا عارف که بارها بر این نکته تاکید داشت که تنها کاندیدای جریان اصلاحات است، با انتشار بیانیه ای رسماً از ادامه رقابت ها کناره گیری کرد اما از فرد خاصی حمایت نکرد. نام نبردن از حسن روحانی در بیانیه انصراف عارف، معنای خاص خود را داشت که در اظهارنظرهای افراد نزدیک به عارف روشن تر شد.
به موازات این که جعفر توفیقی، رئیس ستاد عارف از پایان کار این ستادها خبر داد، رسولی سخنگوی این ستادها اعلام کرد: ستادهای عارف با روحانی ادغام نمی شود.
رسولی در پاسخ به این پرسش که عارف آیا به نفع روحانی کنار کشیده یا خیر، از دادن پاسخ صریح طفره رفت و اظهار داشت: انصراف آقای عارف در جهت اجماعی بود که به محوریت خاتمی صورت گرفت.
خاتمی هم با انتشار بیانیه ای، با تشکر از عارف از روحانی حمایت کرد اما پرهیز عارف از حمایت علنی از روحانی، حاکی از اختلاف و شکافی است که از ابتدا در جریان اصلاحات وجود داشت و در این سوال کوتاه خلاصه می شد؛ آیا روحانی یک اصلاح طلب است؟ سوالی که اظهار نظرهای گوناگونی درباره آن شد و تحلیل های مختلفی در این مورد ارائه شد و در نهایت نیز به نتیجه خاصی نرسید.
اما این نکات باعث نشد تا روحانی از فضا و فرصت به دست آمده استفاده خود را نکند. روحانی با سابقه عضویت در جامعه روحانیت، با انتشار بیانیه ای از کناره گیری عارف تشکر کرد و به نوعی وعده داد که پاسدار گفتمان اصلاحات خواهد بود، و به این ترتیب یک چهره راست سنتی به عنوان تنها نامزد جریان چپ و طیف مدعیان اصلاحات، در عرصه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی ماند.
غرضی؛ سبد رای کیک نیست
محمد غرضی که با تابلوی مستقل وارد عرصه شده، روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد حاضر به کنار رفتن از میدان نیست.
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به این پرسش که نظر شما در مورد کناره گیری دو تن از کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری از ادامه فعالیت های انتخاباتی چیست، این گونه پاسخ داد: دیگر در جمهوری اسلامی ایران این گونه حرکت ها خریداری ندارد؛ چراکه سبد رای کشور مانند یک کیک نیست که بتوان آن را تقسیم کرد.
شواهد حاکی است محسن رضایی نیز که گر چه در طیف اصولگرایان دسته بندی می شود اما با مستقل وارد میدان شده، خیال خالی کردن صحنه به نفع دیگران را ندارد.
عبدالحسین روح الامینی مشاور عالی محسن رضایی در همین زمینه گفت: آقای رضایی هم اکنون در عرصه انتخابات آماده هستند، دیگران که آماده نیستند به نفع آقای رضایی کنار بروند و انتخاب را برای مردم آزاد کنند.
شوراها پر شور
در حالی که تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با سر و صدای زیادی همراه است اما باعث نشده که از شور و شوق انتخابات شوراها کاسته شود. شور و شوقی که در گوشه و کنار کشور و حتی در روستاها نیز به وضوح قابل مشاهده است و حکایت از رقابتی جدی و گسترده در این عرصه دارد.
در حالی که بسیاری از از نامزدهای انتخابات دوره چهارم شوراهای شهر و روستا بصورت مستقل وارد این عرصه شده اند، اما بازار لیست ها هم بخصوص در پایتخت و شهرهای بزرگ داغ است. در این میان لیست هایی هم هستند که گاهی با عناوین خاص و ارزشی وارد میدان شده اند اما افراد تشکیل دهنده آن چندان نسبتی با این عناوین ندارند.
گذشته از چنین لیست هایی، لیست « خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت» یکی از اصلی ترین لیست های جریان اصولگراست که با سرلیستی پرویز سروری و مهدی چمران ارائه شده است.
جبهه پایداری نیز با شعار « تهران شهر امید، عدالت و پیشرفت» لیستی ۳۱ نفره را ارائه کرده است. رضا تقی پور سرلیست جبهه پایداری است و نفر دوم این لیست مهدی چمران است.
« ائتلاف مدیران جهادی» که به شهرداری تهران منسوب است نیز با سرلیستی مرتضی طلایی و چمران وارد میدان شده است.
هواداران دولت نیز با لیست « در امتداد مهر» وارد عرصه شده اند. عبدالرضا شیخ الاسلامی سرلیست این افراد است.
اصلاح طلبان نیز با لیستی ۳۱ نفره و با سرلیستی احمد مسجد جامعی وارد میدان شده است.