به گزارش پارس نیوز، 

رضا اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در مسکو با تیگران سرکسیان، رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا دیدار کرد.

طرفین ضمن تاکید بر اهمیت توافق موقتی که برای شکل گیری منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی ارواسیا و ایران در ماه مه 2018 به امضا رسیده بود، خواستار تکمیل هر چه سریعتر روند تصویب توافق توسط کشورهای عضو این اتحادیه شد.

تیگران سرکسیان در این دیدار عنوان کرد: برای حرکت به سوی یک توافق جامع درباره منطقه آزاد تجاری در آینده، ضرورت دارد تا به موافقت های به دست آمده در قرارداد فعلی پایبند باشیم.

سرکسیان همچنین اظهار کرد: "می بایست شرایط مطلوب تری برای حلقه های تجاری این اتحادیه و ایران در مرحله فعلی فراهم آوریم تا وقتی به بازار یکدیگر وارد می شوند، تجارتشان با مانعی روبرو نشود."

طرفین همچنین مسائل مربوط به همکاری در عرصه انرژی را مورد بحث قرار دادند و اردکانیان اعلام کرد که ایران آماده است تا بازار تولید و انتقال برق را برای سرمایه گذاران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا باز کند.

سرکسیان و اردکانیان در زمینه برگزاری یک برنامه مشترک در ایران با هدف تعمیق و توسعه همکاری ها به توافق رسیدند.

در این دیدار ورونیکا نیکیشینا عضو هیئت مدیره (وزیر) در امور تجاری کمیسیون اقتصادی اوراسیا، امیل کایکی‌یف وزیر انرژی و زیرساخت کمیسیون اقتصادی اوراسیا، مهدی سنایی، سفیر ج.ا ایران در فدراسیون روسیه و روسای شرکت های فعال در حوزه انرژی ایران نیز حضور داشتند.

توافق موقت در تاریخ 17 مه 2018 در چارچوب همایش اقتصادی آستانه امضا شده بود. این سند در حال حاضر روند تصویب در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را طی می کند.