به گزارش پارس نیوز، 

علی لاریجانی عصر امروز (چهارشنبه، ۷ آذر ماه) پیش از سفر به ترکیه به منظور شرکت در یازدهمین نشست مجمع عمومی APA اظهار داشت: در این اجلاس موضوعات مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد و زمینه‌های همکاری بین کشورها با توجه به ظرفیت‌هایی مانند منابع طبیعی و انرژی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این اجلاس بر همکاری‌ها تمرکز می‌شود، بیان کرد: اگر این پارلمان‌ها بتوانند همکاری‌ بین کشورهای آسیایی را شکل دهند نتایج مثبتی حاصل می‌شود.

وی افزود: با توجه به اوضاع به هم ریخته‌ای که آمریکایی‌ها برای همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای آسیایی به وجود آورده‌اند باید از ظرفیت‌های موجود استفاده شود که البته در کنار این ظرفیت‌ها، کشورهای آسیایی با چالش‌هایی مواجه هستند که باعث فرسایش نقاط قوت می‌شود که از جمله این چالش‌ها مسئله تروریسم است.

لاریجانی ادامه داد: مسئله همکاری‌های چند جانبه مانند کاری که در مورد سوریه در آستانه شکل گرفت می‌تواند باز هم مورد استفاده قرار گیرد به خصوص اینکه از این مدل می‌توان در ابعاد اقتصادی استفاده کرد و این فکر آرام آرام در بین کشورهای آسیایی پیش می‌رود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: اقدامات آمریکا سبب شده تا کشورهای منطقه به دنبال فراهم ساختن زمینه‌ همکاری‌های اقتصادی و سیاسی را افزایش دهند.

وی اظهار داشت: در این اجلاس اگر مجالی ایجاد شود با روسای مجالس کشورهای شرکت‌ کننده، دیدار خواهیم کرد.

لاریجانی گفت: پس از برگزاری مراسم اختتامیه  اجلاس و پایان ریاست ترکیه ، سال آینده جمهوری اسلامی ایران عهده‌دار برگزاری این اجلاس‌ خواهد بود و امیدواریم زمینه همکاری بین کشورهای حاضر در این اجلاس ایجاد شود.