به گزارش پارس نیوز، 

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیس یتولیت آستان قدس رضوی امروز در نشست عمومی چهل سالگی انقلاب اسلامی طی سخنانی وحدت اسلامی را از برکات پیروزی انقلاب اسلام دانست و گفت: مقوله وحدت به عنوان یک راهبرد اساسی پیوسته مورد تاکید امام خمینی(ره)  و مقام معظم رهبری بوده است.

وی با بیان اینکه وحدت عنصر ذاتی و هویت‌بخش انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: دوگونه وحدت در عالم وجود دارید، یک وحدتی ازنوع اتحادیه‌ها مثل اتحادیه اروپا که در واقع بیانگر شرکتهایی سهامی است و در آن هر فرد سهمی دارد و هر یک به دنبال منفعت خودشان هستند. این وحدت منفعت‌گراست.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: نوع دیگر وحدت وحدتی ریشه‌دار است و نزدیکترین مثال برای آن وحدت موجود در خانه و خانواده است. خانواده بزرگ مسلمانان شامل پدر امت یعنی حضرت محمد(ص) می‌شود در این خانواده روابط بر اساس اخوت و برادری است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: در این خانواده سخن از سهم و منفعت نیست بلکه سخن از یک نقش‌آفرینی بزرگ است. در این خانواده محور قرآن کریم، پیامبر(ص) و ائمه علیهم‌السلام هستند این محوریت است که تمام ارادتمندان و دلدادگان را گردهم آورده و هر آسیبی که به بخشی از امت اسلامی برسد در واقع به کل امت اسلامی رسیده است و باید رفتاری شایسته در قبال آن نشان داد.

وی  خاطرنشان کرد: احساس مسئولیت نظام اسلامی نسبت به فلسطین فقط به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بازنمی‌گردد، بلکه این امر از سال 1342 به عنوان مسئله اول جهان‌اسلام اعلام شد. این براساس یک مبنای اعتقادی است.  از خانواده‌ای سخن می‌گوییم که امروز از سوی مستکبران با خطراتی مواجهه شده‌اند. حضور جمهوری اسلامی و احساس مسئولیت آن در یمن، فلسطین و... برخواسته از اعتقاد به خانواده اسلامی است.

وی اولین عنصر امت اسلامی را هدفدار بودن آن، حرکت پیوسته و عدم سکونت آن دانست و گفت: وحدت بزرگترین معروف و تفرقه بزرگترین منکر است این وحدت از ناحیه هر کسی مخدوش شود در جهت راهبرد دشمن حرکت داده شده است.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران دعوت به فطرت‌ها می‌کند و مخالفت با نظام سلطه در درون این دعوت نهفته است.

وی با بیان اینکه مسئله قدس و آزادی آن نماد وحدت اسلامی است، گفت: در چهل سال گذشته نظریه مقاومت پاسخ کاملا مثبتی را داده و همچنان نظریه انقلاب اسلامی همان است، پس برعلما و روشنفکران لازم است که پای این وحدت بایستند و اجازه ندهند خناثان در این جبهه خللی را ایجاد کنند.

وی افزود: دشمن در مقابل این وحدت گروه‌های تکفیری را به جان امت اسلام انداخت که با هوشیاری و بصیرت رهبر معظم انقلاب ختم جریان داعش و مستکبران درمنطقه اعلام شد. امروز بر همه اندیشمندان لازم است که بدون لکنت زبان از امت واحده و محو رمقاومت حمایت کنند و باور داشته باشند که راه پیروزی همین است.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره برخی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران گفت: در تمام جبهه‌ها دست برتری با جبهه مقاومت است. احیای معنویت در جوامع و زدودن تعارض بین معنویت و پیشرفت که جوامع غربی مطرح کرده بودند از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است. انقلاب بین معنویت، پیشرفت و سیاست گره  محکمی  ایجاد کرد.

تولیت آستاان قدس رضوی ادامه داد:‌احیای جامعه مسلمین که امروز هویتی بزرگ در برابر تمام مدعیان تمدن در عالم دارد دستاورد دیگر انقلاب است. رسوا شدن چهره اسلام توطئه‌گرا و آمریکایی که پرچمدارش آل سعود است تغییر مفهوم قدرت در جهان، استقلال در تصمیم‌گیری و تمامیت ارضی از دستاوردهای دیگر جریان انقلاب است.

وی گسترش عدالت اجتماعی و آزادی‌های عمومی بخصوص تشویق جوانان به آزاداندیشی و رشد علمی و صنعتی در کشور را از دستاوردهای دیگر انقلاب دانست و تاکید کرد: احیای خودباوری یکی از برکات بزرگ انقلاب است. مغرب‌زمین می‌خواهد به مردم چنین القا کند که شما نمی‌توانید و باید آقایی ما را در جهان بپذیرید، اما فرهنگ انقلاب اسلامی به جامعه امید و ما می‌توانیم را القاء کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: امروز پرچم وحدت امت اسلامی، تقویت جبهه بین‌المللی مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن موجب افول نظام سلطه در جهان شده که این برکات انقلاب مقدمه‌ای بیش نیست.