به گزارش پارس نیوز، 

حسین ذوالفقاری روز دوشنبه با «محترم اینچه» قائم مقام وزارت کشور ترکیه که به تهران سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

ذوالفقاری در این دیدار گفت: ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم توفیق های خوبی داشتند. دو کشور به خوبی مقابل تهدیدات امنیتی عمل کرده اند و پیشرفت های منطقه ای خوبی حاصل شده است که اگر این روند ادامه یابد، ثبات و آرامش بیشتری در منطقه ایجاد خواهد شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ضمن تاکید بر افزایش هماهنگی ها و همکاری های مرزی دو کشور افزود: علت اصلی موفقیت های ایران و ترکیه در مناطق مرزی، اداره درونی و خواست قطعی دو کشور در این زمینه است.

ذوالفقاری تاکید کرد: ما به دنبال این هستیم که امنیت و آسایش برای دو کشور و ثبات در منطقه ایجاد شود و این خواست مقام های دو کشور است.

وی ضمن قدردانی از موضع گیری دولت ترکیه در مواجهه با اقدامات یکجانبه علیه ایران گفت: به گفته خود آمریکایی ها، جرم ایران این است که به حرف آمریکا گوش نداده است. آمریکا علیه کشورهای منطقه در تلاش است و در هر دوره ای کشوری را علیه کشور دیگری می شوراند و حتی به متحدان خود هم رحم نمی کند و پس از دریافت های سرویس های لازم آنها را نیز نابود می کند.

ذوالفقاری تصریح کرد: کشورهای دنیا کنار هم و متحد نیستند به همین دلیل آمریکا در جهان یکه تازی می کند. ایجاد اختلاف، تحریم و فشار اقتصادی، درگیری و جنگ میان کشورها نیز برای حفظ منافع آمریکا است.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا این بار آشکارا از نیات و اهداف خود می گوید، اظهار کرد: از این رو همکاری های دو کشور ایران و ترکیه بسیار مهم است.

ذوالفقاری تاکید کرد: نیاز به مکانیزم جدی برای کنترل مرزها داریم که این موضوع می تواند در کارگروه مشترک دو کشور حل و فصل شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به هزینه های سنگین مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید کرد: در شرق کشور با انواع گروه های تروریستی، مهاجرت گسترده غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر مواجه هستیم با این حال تمام تلاش خود برای مقابله با این مسائل داریم اما اروپا در این زمینه هیچ کمکی به ما نکرده است.

وی ادامه داد: باید همکاری های اطلاعاتی بیشتری داشته باشیم و اقدامات عملی را در زمینه مبارزه با قاچاق و تروریسم افزایش دهیم تا شبکه های قاچاق را نابود کنیم و برای مقابله با اقدامات تروریستی نیازمند ساز و کار عملی هستیم.

محترم اینچه قائم مقام وزیر کشور ترکیه نیز با اشاره به این که روابط دوستانه دو کشور در مسیر مطلوبی حرکت می کند، گفت: شاهد تحولات مثبت هستیم که به نفع دو کشور خواهد بود.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر وزیر کشور ایران و فرمانده نیروهای مرزبانی به ترکیه گفت: دوستان دو کشور در منطقه از این سطح روابط ایران و ترکیه استقبال می کنند اما دشمنان دو کشور از این سطح روابط ناراحت هستند.

وی با تاکید بر این که روابط دو کشور خصوصا در مباحث امنیتی پیشرفت خوبی داشته است، افزود: در حوزه اقتصادی و تجاری کارهای زیادی می توان انجام داد اما امنیت مساله مهمی است که اگر نباشد تجارت و اقتصاد هم دچار مشکل می شود.

اینچه خاطرنشان کرد: در برخی از حوزه ها خصوصا مبارزه با مواد مخدر و همکاری های نیروهای انتظامی دو کشور نیاز به روابط نزدیک تر دارند. البته همکاری ها در این زمینه ها خوب است اما باید بیشتر شود.

وی با اشاره به حضور تروریست ها در منطقه گفت: دو کشور نیاز به همکاری و عملیات مشترک در این حوزه دارند.

اینچه تاکید کرد: پس از ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان فعالیت تروریست ها، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی افزایش چشم گیری داشته است.

وی با اشاره به هدف گیری ایران و ترکیه از سوی برخی طرف های فرامنطقه ای افزود: اگر تدابیر جدی اتخاذ نکنیم با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد.

قائم مقام وزیر کشور ترکیه درباره تداوم همکاری های دو جانبه برای کنترل مرزهای مشترک، گشت زنی همزمان، اقدامات موثر درباره مبارزه با قاچاق، عملیات مشترک علیه پایگاه های تروریستی و ایجاد کانال های ارتباطی میان نیروهای مرزی اعلام آمادگی کرد.