به گزارش پارس نیوز، 

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی در رابطه با موضوعات مطرح شده در این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه امروز ابتدائا ریاست محترم قوه قضاییه به قضات تاکید کردند که حتما در مواردی که طبق قانون امکانش وجود دارد، حبس‌ها را به مجازات‌های دیگر تبدیل کنند؛ یعنی قبلا خود آن قانون اصلاح شده و دستورالعمل آن نیز صادر شده است؛ اما ریاست محترم قوه قضاییه در این جلسه باز به همه قضات  تاکید کردند که همه کسانی که می‌توانند و ضرورتی ندارد که در زندان باشند از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند و قضات حتما این کار را انجام دهند.

وی افزود: این کار هم به نفع خانواده‌ها و هم به نفع زندانی است و نیز با توجه به مشکلات و محدودیت‌هایی که سازمان زندان‌ها با آن مواجه است به نفع سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه هم هست. لذا اگر ضرورتی نداشته باشد باید از حکم جایگزین حبس استفاده شود تا فرد در زندان نماند و بجای تحمل حبس کار‌هایی که قاضی او را ملزم می‌کند، انجام دهد که باز این کارها هم به نفع جامعه و کشور خواهد بود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: مطلب دوم که قبل از ورود به دستورالعمل جلسه مطرح شد در مورد برخی از جریان‌ها و گروه‌های نوظهور انحرافی بود که متاسفانه امروز کم و بیش در جامعه وجود دارد و ممکن است مردم و بخصوص برخی جوانان ناخواسته به این جریان‌ها که ماهیت‌شان هم برای آنها مشخص نیست نزدیک و با آنها آشنا شوند و برای خودشان و جامعه گرفتاری ایجاد کنند. قرائن و شواهدی هم وجود دارد که در برخی از این جریان‌ها دست‌های خارجی در کار است.

معاون اول قوه قضاییه افزود: بنابراین هم به مردم توصیه می‌شود که احتیاط کنند و هم خود این جریان‌ها بخصوص آنها که دارای افکار انحرافی هستند و یا موارد مشکوک و مبهمی در آنها وجود دارد، حتما مورد توجه سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی ما قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای گفت: مطلب دیگر دستورالعملی بود که در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ البته در جلسه قبل هم این دستورالعمل مطرح شده بود و آن موضوع حقوق عامه است.

وی توضیح داد: در قانون اساسی آمده است که احیای حقوق عامه جزو وظایف قوه قضاییه است و در قوانین موضوعه هم بعضا این موضوع مطرح شده است. ما دو جلسه بصورت تفصیلی در این مورد بحث کردیم که حقوق عامه شامل چه چیز‌هایی است  و این حق به معنای حقیقی و خاص حق است یا یک تفسیر موسع‌تر می‌شود از حقوق عامه تعبیر کرد.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: با توجه به حقوق خصوصی، حقوق عمومی و حق عامه و حق و الزاماتی که از لحاظ قانونی و شرعی وجود دارد، بحث‌های بسیار خوب و عمیق و موثری در این مورد انجام شد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: بحمدالله امروز مواردی از دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه به تصویب رسید و مقدمه بحث و یک ماده از تعریف آن تقریبا به یک نتیجه روشن رسید. ضرورت دارد که در خصوص احیای حقوق عامه که دادستان‌ها و دادستان کل کشور می‌توانند وارد شوند، هماهنگی و وحدت رویه وجود داشته باشد؛ بنابراین در این خصوص جلسه آینده هم بحث ادامه پیدا خواهد کرد تا شیوه و روش و اقداماتی که در جهت احیای حقوق عامه و اجرای آن است، مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: مطلب دیگری که هم در جلسه امروز و هم در جلسه قبل ریاست محترم قوه قضاییه بر آن تاکید کردند، تقدیر و تشکر از همه کسانی بود که در مراسم اربعین زحمت کشیدند؛ چراکه راهپیمایی اربعین حقیقتا یک مسئله بسیار مهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای ایران و کشور‌های مسلمان و همسایه است. ریاست محترم قوه قضاییه تشکر خاصی هم از حوزه‌های قضایی که در جریان برگزاری این همایش عظیم دینی در استان‌های ذیربط مثل ایلام و خوزستان و استان‌های دیگر تلاش کردند و زحمت کشیدند، داشتند؛ چون برخی از استان‌های ما از چند روز قبل از ایام اربعین زحمات‌شان را شروع کرده بودند و تا چند روز پس از اربعین هم که مسافران برمی‌گشتند، تلاش و زحمت داشتند.