به گزارش پارس نیوز، 

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست استانداران کشور که روز گذشته (شنبه 19 آبان)برگزار شد، ضمن تشکر از زحمات استانداران به‌ویژه در ماه‌های محرم و صفر، گفت: در این مدت مجموعه مسائل استان‌ها از جمله در عرصه‌های امنیتی و انتظامی و احیاناً موارد خاصی که در برخی از استان‌ها داشتیم، به لطف خدا و تلاش‌های استانداران به خوبی مدیریت شد. همچنین برنامه راهپیمائی با شکوه اربعین نیز با مدیریت خوب ستاد مرکزی اربعین و مدیریت میدانی دستگاه‌های مسئول و استانداران، در مجموع به صورت مطلوب و بهتر از سال‌های قبل به فرجام رسید.

وی افزود: در حوزه سیاسی در کشور فضایی آرام و در عین حال فعال و پویا داریم. احزاب، رسانه‌ها و مطبوعات فعالیت خود را ادامه می‌دهند و وزارت کشور نیز جلسات متعددی در این زمینه داشته است. همچنین برخی از استان‌ها در زمینه منشور گفت‌وگوهای سیاسی بسیار فعال بودند و به خوبی پای کار آمدند.

وزیر کشور ادامه داد: در حوزه سیاسی، در همان حال که احزاب و گروه‌های سیاسی فعال هستند، در عین حال کمترین هزینه را داده‌ایم. شاهد مثال اینکه، در تجربه‌های جهانی، در شرایط خاص امنیتی و سیاسی همواره گروه‌های سیاسی به دنبال کسب منافع خود هستند و لذا مستعد انحراف از منافع ملی هستند، اما در کشور ما در جریان تحولات ماه‌های اخیر، گروه‌ها و احزاب با پختگی، درایت، شعور و فهم بالا عمل کردند و نگرانی و مشکلی در این زمینه نداشته و نداریم. البته ما هم باید همچنان و مستمرا مدیریت و تعامل معقول، منطقی و قانونی را در ارتباط با فضای سیاسی کشور دنبال کنیم.

**بهبود فضای اجتماعی بسیار مهم است

رحمانی فضلی درخصوص حوزه اجتماعی گفت: در جلسات شورای اجتماعی کشور اولویت‌های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری را پیگیری می‌کنیم و به صورت ایجابی شرایط اجتماعی را در جامعه دنبال می‌کنیم. با این وجود بایستی در حوزه اجتماعی جدی تر از گذشته عمل کنیم. در مجموع، بهبود فضای اجتماعی بسیار مهم است و در این زمینه باید اقدامات مؤثرتر و وسیع‌تری انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به عرصه اقتصادی پرداخت و گفت: در حوزه اقتصادی با شرایط خاصی مواجه هستیم. در ماه‌های اخیر با نوساناتی در بازار روبرو شدیم که بر قیمت‌ها و فضای عمومی بازار تاثیر گذاشت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اقداماتی که صورت پذیرفت، هم اکنون با شرایط نسبتا آرامی مواجه هستیم، اما بایستی مستمرا در جهت حفظ این ثبات نسبی و بلکه اصلاح آن به نفع مردم حرکت کنیم.

وزیر کشور افزود: شرایط خاصی است، اما در توفیق ملت تردیدی وجود ندارد و ما حتما می‌توانیم بر این شرایط تحمیلی غلبه کنیم؛ چون در طول 40 سال گذشته با شرایطی سخت‌تر از این مواجه بوده‌ایم. کشور ما از تحریم‌هایی که از پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت کشورهای هم پیمان آمریکا برخوردار بود؛ با پیروزی و سربلندی عبور کرد. اما خوشبختانه  پشتوانه تحریم‌ها و حمایت‌ها از آن با روی کار آمدن رئیس‌جمهور روحانی و دولت تدبیر و امید، رفع شد. در نتیجه وضعیت کنونی با شرایط آن زمان بسیار متفاوت است؛ اکنون موضوع اجماع جهانی علیه ایران را نداریم و این مزیت بسیار مهمی است. به‌علاوه؛ در داخل آمریکا هم فضای حمایت از رئیس‌جمهور آن کشور پیش نمی‌رود و بروز اختلاف و تفاوت رای و نظر در حاکمیت آنها بسیار جدی است.

**نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیت‌ها از مرکز کشور به استان‌هاست

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیت‌ها از مرکز کشور به استان‌هاست. مقام معظم رهبری هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشتند و اخیراً موارد روشن، امید بخش و دقیقی در این عرصه و مشخصاً تقویت استان‌ها ابلاغ کرده‌اند که باید بر اجرای آن نظارت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اکنون زمان انجام اقدامات بزرگ است، گفت: وزارت کشور و استانداری‌ها باید  برای حل مشکلات بر زمین مانده اعلام آمادگی کنند، تمام این مشکلات را باید از سر راه برداریم.

وزیر کشور  همچنین با اشاره به محول شدن وظیفه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به وزارت کشور گفت: تاثیر این ستاد را در یک ماه اخیر در جامعه می‌بینید. ستاد تلاش می‌کند، مانع از این باشد که فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمنان و رسانه‌های معاند، شرایط جامعه را تحت‌ الشعاع قرار دهد و آثار روانی و تبلیغاتی تحریم‌ها را بیش از خود موضوع القاء کند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: ظرفیت وزارت کشور بیش از این‌هاست، اما با نگاه‌های بخشی و بدون هماهنگی با مجموعه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول نمی‌توان مسائل را پیش برد. همچنین بخل و تنگ نظری، پرداختن به مسائل سطحی و حاشیه‌ای و مسائل حزبی و جناحی را نباید در هیچ یک از سطوح وزارت کشور و همچنین سایر دستگاه‌ها و بخش‌ها از مرکز تا عمق استان‌ها دخالت داد، بلکه؛ فقط منافع ملی و حمایت از مردم باید مدنظر باشد.

وی ادامه داد: مردم با عزت و هوشیار ایران اسلامی، اثبات کردند که همواره، پشتیبان کشور هستند و در شرایط حساس، به‌موقع و بلکه جلوتر از نظام حرکت می‌کنند و سیزده آبان امسال هم ثابت کردند که هماهنگی و حمایت ویژه‌ای از مواضع نظام و دولت دارند. این مردم اربعین را به عنوان پدیده بسیار بزرگ دینی و مذهبی به جهان معرفی می‌کنند و سیزده آبان را به حادثه مهم ایرانی و ضد استکباری تبدیل می‌کنند. این مردم به وظیفه خود عمل می‌کنند پس ما با پشتیبانی این ملت غیور، نباید نگرانی  داشته باشیم و با تلاش و کوشش پیوسته، باید کاستی‌ها و کمبودها را جبران کنیم. البته من به استانداران ایمان و اعتقاد دارم و می‌دانم که می‌توانند کارها را انجام دهند.

**مردم و رضایتمندی مردم برای ما بسیار مهم است

وزیر کشور در ادامه همین بحث خاطر نشان کرد: مردم و رضایتمندی مردم برای ما بسیار مهم است و برخورد مسئولانه مدیران با مردم نیز همواره مورد تأکید است. هرگز در مقابل مردم تکبر نکنید و در انجام وظایف کم نگذارید. به مردم خدمت کنید و مسیر کار قانونی مردم را هموار کنید. تکریم ارباب رجوع یک اصل مهم برای وزارت کشور است. مردم شرایط کشور را به خاطر اسلام و ایران، انقلاب اسلامی، شهدا، امام راحل و رهبری معظم، تحمل می‌کنند و این امر تکلیف همه ما را در زمینه خدمت رسانی بیش از پیش، افزون‌تر می‌نماید.

رحمانی فضلی ضمن تاکید بر حفظ وحدت و انسجام در کشور خطاب به استانداران گفت: باید تلاش کنید میان مسئولان و بخش‌های مختلف استان‌ها هماهنگی و تعامل خوب برقرار کنید. تعصب‌های نابجا را کنار بگذارید اما از اصول و قوانین عدول نکنید. منافع مردم را به مصالح فرد و جناح خاص ترجیح دهید. از حواشی پرهیز کنید و محور همه کارها، خدمت به مردم باشد.

وی ادامه داد: آمار و ارقام را درست، صحیح و شفاف اعلام کنید چراکه آمار غلط موجب تصمیم‌گیری غلط در سطح کلان می‌شود. آمارها را به روز کنید. ما زمانی می‌توانیم به خوبی عمل کنیم که استان‌ها به روز و دقیق عمل کنند.

وزیر کشور در پایان سخنان خود در جمع استانداران با اشاره به ابلاغ و لازم الاجراء بودن قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و اتمام دوران مسئولیت برخی استانداران گفت: استانداران همکاری خوبی داشتند و روزهای سخت را به خوبی پشت سر گذاشتیم. از روند، فرآیند و جمع بندی کار رضایت دارم و برای همه شما آرزوی عاقبت بخیری و توفیق دارم.