به گزارش پارس نیوز، 

درباره معافیت بخشی آمریکا به تعدادی از کشور‌ها و امکان ادامه دار شدن روند خرید نفت این دولت‌ها از کشورمان پس از تاریخ ۱۳ آبان و در عین حال صادر نکردن مجوز خرید نفت از ایران برای اتحادیه اروپا، اظهار کرد: هشت کشوری که نام آن‌ها در لیست معافیت نفتی آمریکا وجود دارد در اصل کشور‌هایی هستند که انحصارا نفت ایران را در پالایشگاه‌های خودشان با ترتیبات ویژه‌ای استفاده می‌کردند. به خصوص هند و چین به دلیل اینکه پالایشگاه هایشان از قدیم و حتی قبل از انقلاب براساس نفت خام ایران تنظیم شده است نمی‌توانستند این خرید را به یکباره متوقف کنند و به همین علت آمریکا ملاحظاتی را برایشان قائل شده است.

وی در تشریح علت عدم معافیت بخشی کاخ سفید به اتحادیه اروپا برای ادامه روند خرید نفت این کشور از ایران ادامه داد: اروپا سالهاست که مصرف نفت خود از ایران را در پالایشگاه‌های خاصی نظیر اِنی و توتال تعریف کرده و همچنین مشتریان جایگزینی نیز برای تامین نفت خود پیدا کرده است. در نتیجه این تحریم‌ها برخلاف کشور‌های دیگر فشار زیادی را بر اروپا تحمیل نخواهد کرد. اما ۸ کشور دیگرمشتری دائم ایران بوده و امکان تامین نفت خود را بدون خرید از ایران نداشتند.

دستمالچی همچنین با اشاره به واکنش اتحادیه اروپا و تلاش برای ایجاد سازوکار موازی با سوئیفت برای ادامه مبادلات با ایران پس از دور دوم تحریم‌ها گفت: به دلیل محرومیت ایران در استفاده از سوئیفت توسط آمریکا، اروپا مصمم است تا با ایجادسازوکار ویژه مالی تازه موسوم به SPV که خاص معاملات اروپا است، جایگزینی برای سوئیفت ایجاد کند، اقدامی که در سطح کلان و گسترده در حال پیگیری است و این امر برای ایران هم بسیار مهم و سود بخش بوده و مشابه آن درمورد روسیه هم برای انجام معامله با ایران با توجه به سازوکار دو کشور درحال شکل‌گیری است؛ اما دست‌آورد بسیار مهمی که باعث می‌شود از این سازوکار به عنوان موضوع درخشان یاد شود، حذف تدریجی دلار از معاملات بسیاری از کشور‌ها نظیر چین، روسیه، اروپا، ترکیه، عراق و دیگر کشورهاست.

وی درباره تاثیر منفی تحریم‌ها و واکنش متقابل و تاثیرات منفی بر اقتصاد واشنگتن گفت: آمریکا پیش از این هم در روند تحریم‌ها با پیچیدگی‌های خاص جهانی از جمله مخالفت کشور‌ها و افزایش قیمت نفت رو به رو شده و همین امر باعث اعطای معافیت خرید نفتی بر بسیاری از کشور‌ها شده است و حال نیز با حذف دلار از معاملات بین المللی ضربه شدیدی به اقتصاد این کشور وارد خواهد شد. در نتیجه ایالات متحده آمریکا از تبعات تحریم‌های خود نیز در امان نمانده است.

دستمالچی در پاسخ به روند ایجاد SPV توسط اروپا و مدت زمان لازم برای آغاز کار این نهاد تصریح کرد: اروپا تقریبا تمام زیرساخت‌ها و اقدامات این ساز و کار جدید را انجام داده است و گفت: زمان زیادی به اجرایی شدن این ساختار مالی باقی نمانده است.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان درباره روند تحریم‌ها و واکنش‌های کشور‌های جهان به آن همچنین تاثیر اعمال این محدودیت‌ها در خود آمریکا تصریح کرد: موضوع تحریم‌های اقتصادی ایران به دلایل مختلفی که مطرح شد، نمی‌تواند انتظارات ترامپ مبنی بر به بن بست کشاندن ایران را برآورده کند به خصوص اینکه بسیاری از کشور‌ها نظیر چین، روسیه وهند رفتار تعامل آمیز با کشورمان داشته و چین هم به صراحت اعلام کرده که از تحریم‌های واشنگتن پیروی نکرده و خرید نفت از ایران را به عنوان مشتری قدیم خود ادامه خواهد داد. همچنین اروپا هم به عنوان متحد سابق این کشور در اعمال محدودیت‌ها علیه ایران همراه نشده در نتیجه تحریم‌های کاخ سفید کارایی سابق در جهان را نخواهد داشت.