به گزارش پارس نیوز، 

کنگره حزب «اعتماد ملی» چهارم خردادماه، جهت انتخاب اعضای شورای مرکزی در کانون توحید برگزار شد اما با حواشی زیادی همراه بود.

هنوز وزارت کشور مُهر تأیید بر کنگره حزب نزده بود که تعدادی از اعضای شورای مرکزی قائم مقام دبیرکل را تغییر دادند و حضرتی به عنوان فرد دوم حزب اعتماد ملی انتخاب شد.

نظر کمیسیون کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اعلام شد؛ «کنگره باید باردیگر برگزار شود»، کنگره بدون حضور خبرنگاران تشکیل شد. پس از اعلام ترکیب شورای مرکزی حزب، رسول منتجب نیا در بیانیه‌ای، کنگره حزب اعتماد ملی را مهندسی شده و این حزب را خارج از آرمان‌های سال‌های ابتدای فعالیت، اعلام کرد و وعده تشکیل یک حزب جدید را داد. پس از مدتی درنخستین نشست شورای عمومی حزب منشعب از اعتماد ملی با شعار «راه نو، اعتمادی دوباره» به طور رسمی از این تصمیم خبر داد.

درباره جزئیات حزب جدید با رحمت الله بیگدلی گفتگو کردیم، او از معترضین عملکرد حضرتی در حزب اعتماد ملی شناخته می‌شود از این رو نسبت به آنچه در این حزب اصلاح طلب می‌گذرد به مراجع ذی ربط شکایت کرده است و از سوی دیگر در ترکیب جدید حزب منشعب شده اعتماد ملی قرار دارد.

او در عین حال خود را عضو حزب اعتماد ملی می‌داند و می‌گوید: «از حزب استعفاء نداده‌ام چون نسبت به تیمی که روی کار آمده معترض هستم و از آنها شکایت کرده‌ام، اگر استعفاء می‌دادم نمی‌توانستم شکایت کنم».

حجت‌الاسلام رحمت‌اله بیگدلی در گفتگو با «پارس»، درباره تشکیل حزب منشعب از حزب اعتماد ملی، گفت: تا کنون چندین جلسه برگزار و کمیته‌های مختلفی تشکیل شده و دوستان در حال تدوین مرامنامه و اسناسنامه و برنامه‌ریزی برای تأسیس حزب جدید هستند و به امید خدا پس از نهایی شدن مرامنامه و اساسنامه و تکمیل اعضای هیات مؤسس اقدام به درخواست تأسیس حزب جدید خواهیم کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که «آیا نام حزب جدید مشخص شده است؟»، گفت: تعیین نام و تصویب مرامنامه و اساسنامه حزب در روندی دموکراتیک انجام خواهد شد. ما برای تعیین نام حزب فراخوان داده و از همه همراهان و هواداران و علاقه‌مندان در سراسر کشور خواسته‌ایم که هم در زمینه تعیین نام حزب ما را یاری دهند و هم دیدگاه‌ها و تجربیات خود را برای تدوین مرامنامه و اساسنامه و ... برای ما ارسال کنند.

وی می‌گوید: تا کنون اسامی و دیدگاه‌های پیشنهادی زیادی ارسال شده است و به امید خدا در روندی دموکراتیک، تصمیم نهایی برای تعیین نام حزب و تصویب مرامنامه و اساسنامه و انتخاب نامی که از محبوبیت بیش‌تر و بار معنایی عمیق‌تر برخوردار باشد گرفته خواهد شد.

این فعال سیاسی در خصوص چرایی شکل‌گیری حزب جدید، اظهار داشت: متأسفانه در سال‌های اخیر هسته‌ای در درون این حزب شکل گرفت و کوشید که با یک سلسله زد و بندها و اقدامات نادرست حزب اعتماد ملی را از هدف‌گذاری در زمان تأسیس و مرامنامه آن دور و آن را صرفاً به محفلی برای نیل به قدرت تبدیل کند.

بیگدلی ضمن انتقاد از عملکرد تیم حضرتی در حزب اعتماد ملی، گفت: به‌صراحت می گویم آن‌ها از مرامنامه و اساسنامه حزب اعتماد ملی و قانون احزاب و معیارهای اخلاقی عبور کردند و نشان دادند که برای هیچ‌یک از این امور ارزش قائل نیستند.

عضو حزب اعتماد ملی با اشاره به برخی از تخلفات تیم حضرتی که از آنان به عنوان تیم کودتا نام می‌برد، گفت: متأسفانه این هسته چون یقین داشتند که در بدنه حزب جایگاه ندارند و در کنگره چهارم خرداد ۱۳۹۷‌ شکست سنگینی خواهند خورد با ریختن کارکنان شهرداری و روزنامه اعتماد و ... به محل برگزاری کنگره، درگیری ایجاد کردند و مانع برگزاری قانونی کنگره و انتخابات شورای مرکزی شدند و در نهایت با زد و بندی که با برخی افراد داشتند توانستند از طریق برخی کانال‌های ارتباطی، اطلاعات نادرست و مخدوشی را برای آقای کروبی بفرستند و به‌تدریج زمینه سلطه خود بر حزب را فراهم بیاورند.

بیگدلی افزود: اخیراً از یکی از دوستان که به‌تازگی موفق به دیدار با دبیرکل حزب اعتماد ملی شده است شنیدم که گویا برای آقای کروبی چنین جا انداخته بوده‌اند که در کل کشور سه چهار نفر مخالف تیم کودتا هستند و وقتی کروبی اسامی کسانی را که در کنگره ششم مهرماه ۹۷ شرکت نکرده‌اند و در شورای مرکزی فعلی حضور ندارند دیده، به‌شدت ناراحت شده و گفته است که باید این مشکل حل شود!

بیگدلی با اشاره به برخی از تخلفات تیم حضرتی گفت: حضرتی و تیم کودتا در فاصله بین دو کنگره، همه مسئولان شاخه‌ها، کمیته‌ها و دفاتر را تغییر دادند، ۱۰ شاخه و کمیته هم به‌صورت فله‌ای درست کردند تا بتوانند حدود ۳۰۰ نفر از افرادی را که عضو حزب و کنگره نبودند به کنگره ششم مهر وارد و «اعتماد ملی» را به محفل خانوادگی و باندی تبدیل کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر این‌که برای سالم‌سازی فضای تحزب در کشور باید با انحرافات و کودتاهای حزبی که زمینه‌ساز انحراف در مدیریت کشور می‌شوند مقابله و احزاب را وادار به حرکت در چارچوب منافع ملی، مصالح مردم، قانون، مرامنامه و اساسنامه کرد، گفت: بر این اساس، نمی‌توان بر تخلفات سنگین تیم کودتا در حزب اعتماد ملی چشم پوشید.

بیگدلی افزود: من دو شکایت از این تخلفات در مجتمع قضایی شهید باهنر و دیوان عدالت اداری مطرح کرده‌ام که این دو پرونده در جریان و در حال رسیدگی است.

این استاد حقوق دانشگاه همچنین از شکایت خود و جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب خبر داد و گفت: این شکایت عصر روز ۲۹ مهر در اعتراض به تخلفات گسترده در کنگره ششم مهرماه این حزب تسلیم کمیسیون ماده ۱۰‌ قانون نحوه فعالیت احزاب مستقر در وزارت شده است.

بیگدلی با تأکید بر اینکه در فعالیت‌های حزبی و تشکیلاتی باید قانون، اساسنامه و مرامنامه محور فعالیت باشد و هیچ فردی برای خود امتیاز ویژه‌ای قائل نباشد، گفت: متأسفانه تیم کودتا در حزب اعتماد ملی هیچ توجهی به اساسنامه و مرامنامه نداشت و می‌کوشید که با غوغا سالاری و دادن پست و مقام در شهرداری به برخی و وعده پست و مقام به برخی دیگر آنان را به مسیری متعارض با فلسفه تأسیس حزب اعتماد ملی بکشاند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره سیاست حزب جدید گفت: تلاش و سیاست ما در حزب جدید بر این است که تمامی روزنه‌های رانت‌خواری از پست و مقام و موقعیت را در این حزب مسدود سازیم و کاری کنیم که همه برنامه‌ها و اقدامات و حرکت‌ها در چارچوب قانون، اساسنامه و مرامنامه باشد.

بیگدلی در پایان درباره ترکیب حزب منشعب از اعتماد ملی، گفت: تمام دوستانی که با ما همکاری می‌کنند، از اصلاح طلبان اصیل و فعال هستند و رویکرد حزب جدید اصلاح‌طلبانه است.