به گزارش پارس نیوز، 

رابرت مالی، مشاور ویژه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا اعلام کرد کشورش با پیامدهای خروج از توافق هسته‌ای ایران، برجام، مواجه و بهای آن را  خواهد پرداخت.

مذاکره کننده اصلی واشنگتن در مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام کرد اقدام آمریکا برای خروج از برجام به کشورهای دیگر نیز این امکان را می‌دهد که تعهدات بین‌المللی خود را کنار بگذارند.

مالی در گفتگو با اسپوتنیک اعلام کرد: هدف (آمریکا) درباره ایران هر چیزی که هست، این (خروج از برجام) راه دستیابی به آن نیست- خارج شدن از توافقات راه رسیدن به اهدافی که دولت (آمریکا) درباره ایران دارد، نیست. به نظر من اینکار اشتباه بسیار بزرگی بود. بنابراین آمریکا بهای خروج از این توافق را خواهد پرداخت.

مالی که در حال حاضر رئیس گروه بحران بین المللی واشنگتن است، گفت: دولت آمریکا با خروج از برجام برای خود در این زمینه سابقه‌ای را ایجاد کرد که به دیگر کشورها این اجازه را می‌دهد که آنها هم بتوانند از هر توافقی که پیش از این امضاء کردند، خارج شوند. وی یادآور شد که بسیاری از دولت‌ها زمانی که روی کار می‌آیند با توافقاتی روبرو هستند که توسط دولت یا دولت‌های پیشین اتخاذ شده و مورد موافقت آنها نیست. با این حال تا حدی باید نسبت به توافقات بین‌المللی احترام وجود داشته باشد.

این مقام آمریکایی در عین حال با اشاره به تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران، یادآور شد اکثریت کشورها نمی‌توانند واردات خود از نفت ایران را به صفر برسانند، بنابراین آمریکا مجبور خواهد بود که به بسیاری از آنها معافیت از تحریم ارائه دهد.

مالی افزود: می‌دانیم که هند نمی‌تواند واردات نفت خود از ایران را به صفر برساند. اینکار غیرممکن است. چین و ترکیه نیز نمی‌تواند واردات نفت خود از ایران را قطع کنند.  ژاپن و کره جنوبی نیز اگر نتوانند برای تحریم نفتی ایران معافیت دریافت کنند،  با زیان عمده‌ی اقتصادی روبرو خواهند شد.

مشاور سابق باراک اوباما همچنین اعلام کرد تحریم‌های نفتی ایران سبب بالا رفتن قیمت نفت خواهد شد و در نتیجه روسیه به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفتی (در غیاب ایران) تبدیل خواهد شد. به همین علت قدرت نسبی مسکو در بازار نفت افزایش خواهد یافت.