به گزارش پارس نیوز، 

محمد رضا بادامچی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای در دستور کار قرار گرفتن یک فوریت طرح استفساریه تبصره (۱) قانون اصلاح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و مستثنی‌شدن شهردار تهران از این قانون، اظهار کرد: پس از رد دو فوریت این طرح در صحن علنی مجلس، هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی تصمیم گرفت با توجه به ترافیک طرح‌ها و لوایح برای رسیدگی در این کمیسیون، این طرح استفساریه را به صورت عادی و مانند سایر طرح‌ها و لوایح بدون هیچ گونه اولویت‌دهی خاصی در دستور کار خود قرار دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح استفساریه تبصره (۱) قانون اصلاح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان دستور کار سوم کمیسیون در روز یکشنبه 12 آبان‌ماه است به طوری که دستور نخست، "تشکیل کمیسیون مشترک بررسی لایحه دائمی شدن و اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری" و دستور دوم کمیسیون نیز "دعوت از دکتر شریعتمداری به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آتی وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی" است.

بعید است کمیسیون اجتماعی فردا به موضوع مستثنی‌شدن شهردارتهران از قانون ورود کند

وی با بیان اینکه با این حساب و با توجه به سنگین بودن دو دستور کار نخست فردای کمیسیون به ویژه اولین حضور شریعتمداری وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون تخصصی خود یعنی کمیسیون اجتماعی ، بعید به نظر می‎رسد که کمیسیون فرصت رسیدگی به طرح استفساریه را داشته باشد، افزود: در وهله بعد چنانچه این طرح در دستور کار قرار گیرد، کمیسیون باید برای ارجاع طرح به صحن به اجماع برسد.

بادامچی با استناد به ماده 104 آیین نامه داخلی مجلس، اضافه کرد: دستور هفتگى مجلس باید به ترتیب وصول طرح‌ها و لوایح از کمیسیون‌ها توسط هیأت رئیسه مجلس تهیه و پس از چاپ و توزیع بر تابلو مخصوص نصب شود و رعایت ترتیب مذکور الزامى است؛ لذا بررسی طرح استفساریه حتی با تأیید کمیسیون نیز باید با تشخیص هیأت رئیسه در دستور کار مجلس قرار گیرد.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: با این حساب بسیار دور از ذهن است که طرح استفساریه تبصره (۱) قانون اصلاح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان این هفته به دستور کار صحن علنی مجلس برسد و پس از سپری شدن جلسات این هفته، جلسه بعدی صحن علنی مجلس 27 آبان‌ماه خواهد بود که عملا پس از مهلت قانونی برای اجرای رفتن بازنشستگان است.

متن قانون صراحت دارد بازنشستگان 26 آبان‌ماه باید سمت خود را واگذار کنند

وی، زمان اجرای قانون منع به‌‎کارگیری بازنشستگان را 26 آبان‌ماه یعنی 60 روز پس از ابلاغ قانونی رئیس جمهور دانست و تصریح کرد: اظهارنظرهایی درباره اینکه این قانون باید از 15 آذرماه اجرایی شود، کاملا مردود است چراکه در متن قانون صراحتاً قید شده که مشمولان این قانون باید 60 روز پس از ابلاغ آن، سمت خود را واگذار کنند.

احتمال رد استفساریه توسط شورای نگهبان

وی افزود: این طرح استفساریه در صورت گذراندن این مسیر پر پیچ و خم به شورای نگهبان خواهد رسید که شورای نگهبان نیز با توجه به مستثنی قائل شدن این طرح استفساریه و به نوعی تبعیضی که در این طرح استفساریه وجود دارد، آن را از نظر مطابقت با قانون اساسی و شرع مورد بررسی قرار خواهد داد.

اجازه نخواهیم داد استفساریه از مجرایی جز مسیر قانونی به صحن برسد

بادامچی بر طی شدن مسیر قانونی این طرح تأکید و تصریح کرد: جوانان و علاقه مندان به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان مطمئن باشند اجازه دور زدن قانون برای هیچکس داده نخواهد شد و هر طرح استفساریه‌‎ و یا مستثنی کردن مدیران، قطعا سیر قانونی خود را طی خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، ضمن توصیه به شورای شهر تهران برای تعجیل در بررسی گزینه‌‎های جدید برای شهرداری تهران، اظهار کرد: مجلس به ویژه کمیسیون اجتماعی قطعا نظارت ویژه‌‎ای بر اجرای صحیح و درست این قانون خواهد داشت و هیچ‌گونه تخلفی در این مسیر پذیرفتنی نیست.