به گزارش پارس نیوز، 

«مایا کوتسیانچیچ» (Maja Kocijancic) سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در اظهاراتی اعلام کرد: کماکان به حمایت خود از برجام ادامه می‌دهیم.

سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: البته مسائل دیگری از قبیل اتهام قتل در اتحادیه اروپا (اتهام واهی دانمارک علیه ایران) جداگانه بررسی می شود. بروکسل این رویداد را جدی گرفته و تهدید علیه امنیت اتحادیه اروپا را نمی‌ پذیرد.

«مایا کوتسیانچیچ» در ادامه درباره وعده بروکسل پیرامون اقدام مالی اروپا پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام نیز افزود: این کار میان کشورهای عضو ادامه دارد. شنیده ایم که اقدامات به آرامی در جریان است.

لازم به ذکر است، اتحادیه اروپا تصریح دارد که قانون موسوم به «قانون مسدود کننده» یا «مقررات مقابله‌ ای» به اتحادیه اروپا این امکان را خواهد داد تا با نادیده گرفتن احکام صادر شده در دادگاه‌های آمریکا، در برابر تحریم‌ های فرامنطقه ای واشنگتن پس از خروج یکجانبه این کشور از برجام بایستد.

این قانون که پس از آغاز دور نخست تحریم‌ های یکجانبه آمریکا علیه ایران در ماه آگوست سال جاری میلادی به روز شد، رعایت تحریم‌ های آمریکا علیه ایران را برای شرکت‌ های اروپایی ممنوع می‌ کند. همچنین شرکت‌ هایی که این قانون را رعایت نکنند ممکن است مجازات شوند. این قانون همچنین دارای مکانیسم‌ هایی است که پرداخت غرامت به شرکت‌ های اروپایی را در صورت متضرر شدن احتمالی به خاطر معامله با ایران، امکانپذیر کرده و آنها را قادر به طرح دعاوی متقابل خواهد کرد.

در خصوص موضوع دانمارک، «بورش اندرسون» رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور ساعاتی پیش مدعی شده بود:  ما با یک عملیات تروریستی از سوی یک نهاد اطلاعاتی ایرانی در خاک دانمارک مواجه هستیم. ما نمی توانیم اجازه وقوع چنین اتفاقی را بدهیم.

پیش از این رسانه ها از دستگیری یک شهروند نروژی ایرانی الاصل به اتهام اقدام تروریستی در دانمارک خبر داده اند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب این ادعاها، آن را در  ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی خوانده است.