به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از خانه ملت،حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی درباره ساز و کار ویژه مالی بین ایران و اروپا تا پیش از تحریم‌‎های آبان ماه آمریکا، اظهار داشت: آقای ظریف باید برای شنا کردن در آب‌های شور خود را آماده کند، شرایط سیاست خارجی کشور به گونه‌ای است که برای تامین منافع ملی کشور به عزم و اراده جدی نیاز است.

وی با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای پیش رفته که حتی بسیاری از کشورهای اروپایی نیز نمی‌دانستند تنها آنها بودند که حوزه اقتصاد خود را از حوزه ملاحظات حاکمیتی جدا کردند، ادامه داد: در این مدت آمریکایی‌ها کاملا اقتصاد را حاکمیتی دیدند و با حضور و سرمایه‌گذاری در شاهراه‌ها و مراکز حساس اقتصادی عملاً زمام اقتصادی دنیا را در اختیار گرفتند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس با تاکید بر اینکه معتقدم اروپایی‌ها عزم راسخ برای همکاری با ایران را دارند، زیرا امنیت و مولفه‌های ناامنی را احساس می‌کنند، افزود: اروپایی‌‎ها باور کردند که سیاست‌های امنیت‌‎سازی که دنبال می‌کنند به سود کشورهای اروپایی است و آنها تیز متقابلاً می‌خواهند با ایران همکاری کنند اما اینکه تا چه میزان امکان و توان عملیاتی دارند، در هاله‌ای از ابهام است.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه باید درکی از شرایط دنیای امروز داشته باشیم، اضافه کرد: دنیای امروز دنیای دو قطبی نیست بلکه دنیای سلسله مراتبی است، در نظام سلسله مراتبی کشورها شرایط چانه زنی را دنبال می‌کنند و در این چانه زنی‌ها یک حوزه را به‌عنوان خط قرمز خود تعیین می‌کنند و به هیچ وجه از آن عبور نمی‌کنند و یک حوزه را برای بازی کردن در عرصه دیپلماتیک باقی می‌گذارند.

فلاحت‌پیشه عنوان کرد: بعید می‌دانم کشوری در جهان باشد که نام جمهوری اسلامی ایران را در حوزه خط قرمز قرارداده باشد و اغلب این کشورها نام ایران را حوزه چانه زنی خود قراردادند.

وی با بیان اینکه روسیه و چین در قبال آمریکا، خطوط قرمزی دارند و روسیه کریمه را خط قرمزخود قرار داده، افزود: چینی‌ها نیز حفظ شرایط اقتصادی و روند رو به رشد مبادلات اقتصادی را برای خود تعریف کرده‌اند و موضوعات و چالش‌های سیاسی راهبردی مثل چالش‌های دریای چین را منطقه خط قرمز قرار داده‌اند.

نماینده مردم اسلام‌اباد غرب در مجلس اظهار داشت: روسیه و چین موضوع جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک امر چانه زنی دیده‌اند و به همین دلیل است که با توجه به نزدیکی فرجه نوامبر آمریکا، این کشورها اکثراً سعی کرده‌اند تا چراغ سبزی به آمریکا نشان دهند و حتی سفارش‌های خود در قبال نفت ایران را به حداقل رساندند.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه موضع کشورهای اروپایی در مواجهه با ایران نسبت به روسیه و چنین تفاوت‌هایی دارد، بیان کرد: اروپایی‌ها احساس می‌کنند رویکرد مشارکت جویی ایرانی‌ها اگر با واکنش منفی آنها مواجه شود، ایران وارد فضای چالشی با اروپا می‌شود که به هیچ وجه منافع کشورهای اروپایی را تامین نمی‌کند.

فلاحت‌پیشه افزود: کشورهای اروپایی مشاهده کردند که تحولات ناامن ساز در منطقه، به مرزهای اروپایی نیز رسیده و هم اکنون نیز این احتمالات وجود دارد، اروپایی‌ها جمهوری اسلامی ایران را به عنوان جزیره ثبات در منطقه می‌شناسند و می‌دانند که ایران می‌تواند مانع از وخیم‌تر شدن شرایط شود.

وی گفت: ایرانی‌ها در قبال تحولات یمن یک راه دیپلماتیک را برای اروپایی‌ها باز کردند و نشان دادند که با اروپایی‌ها همکاری می‌کنند.

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس با اشاره به بسته پیشنهادی اروپایی‌ها برای افزایش همکاری با ایران در زمان تحریم‌ها، ادامه داد: اروپایی‌ها این بسته را تنطیم و تا یک هفته آینده به عنوان سند همکاری ثبت می‌شود ولی برای اجرائی شدن، این سند به چند مورد دیگر موکول شده است؛ مذاکراتی که ایران و اروپا خواهند داشت و تنش‌زدایی احتمالی که ممکن است بین ایران و آمریکا شکل بگیرد، از جمله مورادی هستند که اجرائی شدن بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آن موکول شده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: این بسته هرچند امیدواری‌هایی را ایجاد کرده ولی در عمل تا این حد جدی و عملیاتی نیست که در محاسبات ضد تحریمی ایران به حساب آید.