به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه "زوددویچه سایتونگ" در مطلبی به دلایل حمایت آشکار دولت آمریکا از عربستان سعودی در پرونده ناپدید شدن "جمال خاشقجی"، روزنامه نگار منتقد سعودی پرداخته و نوشت: دونالد ترامپ در پرونده ناپدید شدن و قتل خاشقجی به کمک خانواده سلطنتی می شتابد. رئیس جمهور آمریکا می خواهد از تصویب تحریمها علیه عربستان جلوگیری کند و این رویکرد با دیدگاه وی درباره خاورمیانه مطابقت دارد.

جمال خاشقجی نویسنده 59ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است. اما عربستان سعودی همچنان تحت حمایت های "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا همه این اتهامات را رد می کند.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: "دونالد ترامپ" اغلب دروغ می گوید، اما گاهی اوقات این دروغ ها همچون کتابی باز است که هر کسی در آن می تواند حقایق را بخواند. این حقیقت درباره پرونده خاشقجی و از روزهای ابتدایی آن مشخص بود. ترامپ در آن زمان در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که اگر معلوم شود که سعودی ها روزنامه نگار منتقد در ترکیه را کشته‌اند آمریکا آل سعود را با اقدامات تنبیهی سخت مجازات خواهد کرد. این اظهارات ترامپ مانند تهدیدی سخت سرو صدا کرد.

اما این اعلان ترامپ خیلی روشنگرانه تر بود وقتی که اعلام کرد وی هیچ دلیلی نمی بیند که به عنوان انتقام از آل سعود صادرات میلیاردی برنامه ریزی شده کالاهای تسلیحاتی به عربستان سعودی را متوقف کند.

در این جملات ترامپ یک بخش بزرگ از این حقیقت نهفته است که چرا ترامپ در پرونده قتل خاشقجی که احتمال زیاد باید عربستان آن را سازمان دهی کرده باشد نه تنها عصبانی نیست بلکه از خاندان سلطنتی در این پرونده حمایت می کند.

در ادامه این مطلب آمده است: عربستان سعودی به لحاظ سنتی یک مشتری بزرگ شرکت های تسلیحاتی آمریکا است و این تصادفی نبود که ریاض مدت کوتاهی بعد از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا قراردادهای پر سود بیشتری را با آمریکا منعقد کرد. برای ترامپ سیاست خارجی به مفهوم تجارت کردن است.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: دلیل دومی مبنی بر اینکه چرا ترامپ از سعودی ها حمایت می کند ایران است. رئیس جمهور آمریکا ایران را به عنوان ریشه همه بدبختی ها در خاورمیانه ارزیابی می کند. این یک دیدگاه احمقانه است، اما تمام سیاست خاورمیانه ای ترامپ را تعیین می کند. ایران برای ترامپ یک دشمن و عربستان سعودی یک متحد خوب است. البته خانواده سلطنتی آل سعود که با تهران برای برتری قدرت در منطقه مبارزه می کند با این دیدگاه ساده لوحانه ترامپ در قبال ایران منطبق است.

در ادامه این مطلب آمده است: ترامپ در حال حاضر تلاش می کند تهران را از طریق تحریم های اقتصادی سخت تحت فشار قرار دهد. وی توافق هسته‌ای با تهران را که سلف وی به همراه متحدان اروپایی اش درباره آن به توافق دست یافته بودند لغو کرده است. وی همچنین می خواهد اقدامات تنبیهی بیشتری را در قبال تهران در پیش گیرد. از آنجایی که ایران بیشترین سود  را از صادرات نفت به دست می آورد برای ترامپ این مسئله مهم است که این فروش را تا حد امکان کاهش دهد.  اوایل نوامبر تحریم های آمریکا در این عرصه اجرایی می شود.

زوددویچه در ادامه نوشت: البته این تحریم ها عواقبی برای قیمت نفت خواهد داشت. نفت در بازار جهانی معامله می شود و اگر تولید نفت ایران کاهش یابد قیمت این ماده خام همه جا گران می شود. همچنین شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی هم از این اوضاع رنج خواهند برد. ترامپ به هیچ عنوان این را نمی خواهد. این مسئله از این طریق می تواند حل شود که عربستان تولید نفت خام خود را افزایش دهد. بر اساس گزارش های رسانه ای، واشنگتن و ریاض قبل از جریانات مربوط به پرونده خاشقجی در این باره با هم توافق کرده اند.

دلیل سوم حمایت‌های آمریکا از عربستان سعودی این است که ترامپ همچنان امیدوار است که سعودی ها فلسطینی ها را مجبور کنند که با شرایط اسرائیلی-آمریکایی با رژیم صهیونیستی وارد صلح شوند. اینکه در این راستا موفقیتی به دست خواهد آمد را کسی نمی داند اما مطمئنا بدون ریاض این امر محقق نمی شود.

ترامپ حالا در یک چالش گرفتار شده است. این مسئله برای ترامپ دشوار است که دنیا را متقاعد کند که دوستانش در ریاض گروه های قتل خود را به یک کشور عضو ناتو( ترکیه) فرستاده‌اند تا آنجا روزنامه نگار بی خطر و البته ناخوشایندی را بکشند. در واشنگتن هم حالا فریادها مبنی بر غیر قال اعتماد بودن عربستان و حمایت های آل سعود از تروریسم بلند شده است. از این رو حالا در سنای آمریکا این مسئله مورد ارزیابی قرار می گیرد که ترامپ را به وضع تحریم هایی علیه عربستان مجبور کنند.