به گزارش پارس نیوز، محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری صبح امروز (چهارشنبه 11 مهر) که با موضوع استراتژی نگاه به شرق و ثمرات آن در خبرگزاری آنا برگزار شد، طی سخنانی با اشاره اگر چه هفته دفاع مقدس امام شده اما یاد خاطره جنگ تحمیلی را گرامی می‌داریم. در آستانه این هفته مقدس مردم خونگرم اهواز با هجمه تروریستی مواجه شدند و در این جنگ نیابتی که آمریکا و هم پیمانش ودنبال می کنند تعدادی از هم وطنان ما به خاک  و خون کشیده شدند. 

وی افزود: مقامات نظامی ما وعده داده بودند که این حمله تروریستی را پاسخ می دهند و ما شاهد بودیم که با حمله موشکی روزهای اخیر هم ضرب شستی به تروریست های مورد حمایت آمریکا و حامیان منطقه ای او داده شد و هم  هشداری به کسانی داده شد که بخواهند به میهن اسلامی ما دست  درازی می کنند و قطعا بدانند اگر دستی به کشور ما دراز شود این دست قطع خواهد شد.

باهنر گفت: مقامات آمریکایی در این اواخر گفته بودند که ما را باید جدی  بگیرید و ما با این حمله موشکی به آنها گفتیم که آنها را جدی می‌گیریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به لزوم نگاه ایران به کشورهای شرقی در روابط بین‌المللی، گفت: در تنظیم روابطمان با کشورهای مختلف، اعم از روابط سیاسی و فرهنگی و اقتصادی، باید در پی منافع حداکثری خود باشیم؛ هیچ کشوری هم قاعدتا برای رضایت خداوند متعال به ما کمک نمی‌کند.

باهنر ادامه داد: مراودات و مذاکرات همیشه باید باشد. باید با قدرت دیپلماسی رسمی که از طریق وزارت خارجه اعمال می‌شود و دیپلماسی عمومی که از طریق تجار و گردشگران اعمال می‌شود، به کشورهای دیگر ثابت کنیم که ارتباط با ایران، برای شما منافعی در پی خواهد داشت.

وی  گفت: ما امید غیرمتغیری به اروپایی ها نداریم اما به آن ها تذکر می‌دهیم که منافع شما صرفا همین منافع زودگذر نیست. درست است که آمریکا هزاران میلیارد دلار با اروپا و چین مراوده دارد، اما این فقط نیاز اروپا یا چین نیست بلکه نیاز خود آمریکا هم است. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این‌ها(اروپا و بقیه کشورها) متوجه می‌شوند که تهدیدهای ترامپ، مدبرانه و عمیق و حساب شده نیست بلکه تهدیدهای بازاری است. ما باید مذاکرات خود با اروپا را ادامه دهیم. ما نباید مذاکر دندان اروپا را بکنیم.

وی با اشاره به روز 13 آبان که از پیش به عنوان موعد اعمال تحریم های آمریکا اعلام شده تصریح کرد: قرار نیست در روز 13 آبان ماه، اتفاق جدیدی بیفتد. بسیاری از تحریم های ثانویه آمریکا از مدت ها پیش آغاز شده است. 

باهنر گفت: در صورت امنیت حمل و نقل نفتی و انتقال پول حاصل از فروش آن، ما دیگر فعلا مطالبه خاصی نخواهیم داشت البته بدعهدی این آقایان در حافظه افکار عمومی ملت ایران و دنیا باقی خواهد ماند. در میان کارشناسان، نگاه استاتیکی به غرب، باید اصلاح شود. اینکه با غرب می‌شود کار کرد اما با شرق نه، این طور نیست؛ با هر جایی که منافع ملی ما را تضمین کند، باید کار کنیم.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به لزوم جایگزینی واحدهای پولی دیگر به جای دلار خاطرنشان کرد: این نهضت باید در دنیا شکل بگیرد و جلو برود. امروز بسیاری از طرف های تجاری با آمریکا به این حس رسیده‌اند که تکروی آمریکا در دنیا زیاد شده است.  آمریکا قبلا مدعی جهانی شدن اقتصاد بود اما هیئت حاکمه امروز این کشور، بسیار صریح می‌گوید که اقتصاد آمریکا باید بالاتر از بقیه جاها باشد. قطعا سیستم بوروکراسی آمریکا این دورزدن (دور زدن دلار) را تحمل نخواهد کرد. 

وی همچنین درباره نوسانات  اخیر ارزی گفت: دولت دارد زحمت می‌کشد اما نقدی که به عملکرد دولت وارد است، این است که باید در تحلیل هایش به طور منطقی تر برخورد کند. مثلا در یک دوره‌ای گفتند که ارز، فقط ارز 4 هزار و 200 تومانی و بقیه ارزها قاچاق است. اگر با دیدن واقعیت ها می خواستند تصمیم بگیرند، میفهمیدند که نباید آن تصمیم را اتخاذ می‌کردند.

باهنر خاطرنشان کرد: اگر دولت مدبرانه عمل کند، ارز، طی دو یا سه ماه آینده به سمت تک نرخی یا حداکثر دو نرخی شدن حرکت خواهد کرد. نقدی که به دولت وارد است، اینکه مدت‌هاست وزیر اقتصاد یا وزیر کار یا در برخی کشورها مثل چین و هند و فرانسه سفیر نداریم. مردم باید احساس کنند عده ای در قرارگاه نشسته اند و دارند کار می‌کنند.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به سوالی درباره جلسه امروز روحانی با برخی چهره های اصلاح طلب و اینکه چرا جلسات رئیس جمهور با سیاسیون منحصر به جناحی خاص است؟ گفت: امروز اصلا زمان  جنگ و جدل جناح ها نیست که اصلاح طلبان بگویند سهم ما چه می شود و اصولگرایان نیر بگویند سهم ما چه شد. الان زمان رقابتها نیست و اصلاح طلبی اصولگرایی و اعتدال به درد زمان انتخابات می خورد.

وی افزود: تا انتخابات مجلس یک سال ونیم وقت داریم و انتخابات ریاست جمهوری سه سال بعد است. الان این بحث ها نباید مطرح شود البته آقای رئیس جمهور هم باید در مشورت‌ها و گفت و شنودها از جناح های مختلف دعوت کند و اگر مثلا امروز تعدادی از اعضای فراکسیون امید و اعتدال با ایشان دیدار می‌کند،  اگر دنبال شود می‌توان ده روز آینده نیز جلسه ای با فراکسیون اصولگرایان برگزار شود.  ما دیروز جلسه ای مفصل با آقای واعظی داشتیم و از این رفت و آمد ها زیاد است و هرچه این گفت و گوها در این روزها بیشتر شود می‌تواند مفید باشد. 

باهنر افزود: ما ظرف همین هفته گذشته با رئیس مجلس جلسه‌ای مفصل داشتیم و جلسه‌ای که با آقای  واعظی داشتیم  نیز بیشتر درباره دستور کار جلسات روسای  سه قوه بود. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  خاطرنشان کرد: جلسات روسای سه قوه تدبیری است که رهبر انقلاب اندیشیده‌اند و اختیاری که به آن داده‌اند به نظرم باید به عنوان فرماندهی قرارگاه مدیریت کشور برای دوران تحریم مستقر شود. البته خود آقا تاکید کردند که قرار نیست جایی موازی با مجلس و دولت تاسیس شود.