به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این جمع بندی ها به ترتیب بدین شرح است:

محسن رضایی:

دولت ما با یک دست فرهنگ و ادبیات ایستادگی و مقاومت و با دست دیگر فرهنگ و هنر و ادبیات جهاد اقتصادی و جهاد فرهنگی را دنبال می کند، بنابراین گفتمان انقلابی ما ایستادگی از یک طرف، و جهاد اقتصادی و فرهنگی از طرف دیگر است. مساله بعدی این است که به وضعیت فرهنگیان، هنرمندان، معلمین، بازنشستگان، اساتید دانشگاه ها، بانوان، جوانان و اقوام را به صورت جدی چه در بعد مادی و چه در بعد منزلت اجتماعی و معنوی در چارچوب برنامه ای که برای زندگی مردم تهیه کرده ایم، رسیدگی جدی خواهیم کرد. اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی را در کشور پیاده می کنم و تبعیض و رشوه را از کشور بیرون خواهیم کرد و کشوری که با خون شهدا و جانبازان و ارتش قهرمان و سپاه پاسداران و بسیج فداکار و نیروی انتظامی پرتلاش تحویل می گیرم، سالم و با امانت کامل و با حفظ ارزش های به دولت بعدی تحویل می دهم و قول می دهم که هیچ کس و هیچ چیزی را مقدم بر منافع مردم قرار ندهم، قول می دهم راستگویی را از دولت شروع کنم، قول می دهم که اخلاق را از دولت شروع کنم، قول می دهم که رییس جمهور مردم باشم و قول می دهم که به شعارها و برنامه هایی که دادم عمل کنم و قول می دهم وفادار به میراث گران بهای حضرت امام (ره) و شهدا و جانبازان عزیز باشم.

قالیباف:

تغییر و تحول اساسی در مدیریت کشور و پایان دادن به مدیریت یکنواخت، بسته و خسته لازم است. با هر نگاهی، لازمه کشور پیشرفت است و مردم و مسئولان فرصت آزمون و خطا ندارند. باید دست به دست هم دهیم تا پیشرفت را پیش ببریم. ما نیازمند رویکرد اجتماعی و نگاه سیستمی هستیم. باید یک پا در اقتصاد، یک پا در فرهنگ و یک دست در سیاست داشت. تحولات باید در همه عرصه های مدیریت شکل بگیرد. ما نتوانسته ایم برای حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی از مدیریت دیپلماسی استفاده کنیم. ما بیشتر با دولت ها حرف زده ایم ولی حتما باید به وسیله دیپلماسی عمومی با ملت های دنیا سخن بگوییم. ما باید سرمایه های اجتماعی را حفظ کنیم و بزرگ ترین سرمایه اجتماعی ما نخبگان هستند.

روحانی:

راهکار دولت تدبیر و امید این است که تصدی گری دولت را در فرهنگ و مسائل اجتماعی کاهش دهد و کار را به کاردان بسپارد و انجمن های صنفی تشکیل دهد؛ چراکه مسائل را راحت تر می تواند حل کند. مساله مهم دیگری که وجود دارد مساله جوانان است که بسیار حائز اهمیت است. شرایطی فراهم آوردیم که ورود به دانشگاه آسان شد اما بعد اینکه دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و بعد دکترا را تمام می کنند تازه اول بیکاری آن ها فراهم می رسد. کیفیت دانشگاه ها را باید بالا ببریم ومهارت ها را در دانشگاه ها افزایش دهیم. دانشجویان باید با صنعت و کشاورزی آشنا شوند تا بلافاصله بتواند بعد از فارغ التحصیلی شغل پیدا کنند. مساله دیگر موضوع زنان است که باید مورد توجه قرار گیرد زن در یک جامعه فعال است و کار می کند اما در عین حال کاری برابر انجام می دهد حقوقش متفاوت است. من بیمه ویژه برای زنان آسیب دیده را تشکیل خواهم داد و همچنین یک وزارت امور بانوان در دولت تدبیر و امید پیش بینی کرده ایم تا حقوق تضییع شده را به آنان برگردانیم.

حدادعادل:

در دولت من که آن را دولت تقوا و تدبیر نامیده ام، خانواده جایگاه مهمی دارد. خانواده نهاد ارتقای فرهنگ است. من به کرامت زن در جامعه اهمیت می دهم. در عین این که تحصیل و اشتغال زنان را امر مهمی می دانم معتقدم خانه دار بودن به معنای بیکار بودن نیست. زنان خانه دار بیکار نیستند، زنان خانه دار، مردان و زنان جامعه فردا را ساخته و تربیت می کنند. من بیمه زنان خانه دار را مهم می دانم. از نظر اجتماعی من به همبستگی ملی و وحدت ملی اهمیت بسیار می دهم. به همه مردم ایران به چشم هم وطن نگاه می کنم. من قویا و قلبا معتقد هستم ایران آباد نخواهد شد، مگر آنکه همه ایران آباد شود و من شعارم این است که همه جای ایران سرای من است. من معتقد هستم همه مردم ایران ترک، کرد، فارس، لر، بلوچ، ترکمن و عرب همه هموطن هستند و این مجموعه مانند تارهایی هستند که در کنار هم با رنگ های مختلف یک پر طاووس درخشان و زیبا را با همبستگی و ترکیب خود ایجاد می کنند که آن همان شکوه و عظمت فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است. و در آخر به مردم قول می دهم که به آن ها دروغ نگویم.

علی اکبر ولایتی:

من تاکید می کنم که ایرانی، ایرانی است، از چابهار تا مازندران و از سرخس تا خرمشهر، همه مردم ایران اعم از شیعه و سنی و همه اقوام از ترک، لر، کرد، بلوچ، عرب و فارس و همه کسانی که در این سرزمین زندگی می کنند و اقلیت های رسمی غیرمسلمان همه از حقوق برابر برخوردارند. بر اصل ۱۵ و اصل ۱۹ قانون اساسی که راجع به احیای فرهنگ اقوام است، تاکید دارم موضوع دیگر، موضوع سلامت است. بر اساس قانون برنامه پنجم، باید یک بیمه واحد باکفایت سراسری به نام بیمه سلامت ایرانیان درست شود به جای بیمه های نیم بند و نارسا که همه آحاد ایرانی را در بر بگیرد و طوری باشد که در آخر برنامه پنجم هزینه ۷۰ درصدی که از جیب بیمار پرداخت می شود به ۳۰ درصد برسد. اگر ما برنامه را اجرا کنیم برنامه ششم هم می تواند در این جهت به گونه ای طراحی شود که به درمان رایگان رسید.

مطلب بعدی این است که بیماری های صعب العلاج مثل سرطان ها، مثل بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، قلبی، بیماری های مزمنی مثل دیابت، پیوند اعضا، تعویض زانو و همه اینها امروزه جزء مشکلات اساسی مردم است که مردم عادی قدرت پرداخت هزینه های آن را ندارند. قرار دادن یک ردیف بودجه برای پرداخت هزینه های بیماری های صعب العلاج جزء برنامه های بنده است.

جلیلی:

ما اگر اعتقاد داریم که فرهنگ بر مبنای آموزه های دینی است و گفتمان انقلاب اسلامی و عامل پیشرفت و یک فرصت است باید این را جدی گرفته و در برنامه کار دولت قرار بدهیم. رییس جمهور باید این را به صورت جدی باور داشته باشد و بعد تمام موضوعاتی را که می تواند مانع استفاده از این فرصت ها باشد برطرف کند. نه تنها این کار را کند بلکه باید با اقتدار ازظرفیت فرهنگی استفاده کند در سایر عرصه ها. اگر ما بتوانیم هر موضوعی را در فرهنگ و با فرهنگ سازی انجام بدهیم خیلی بهتر است تا بخواهیم با قانون و ابزار دیگری استفاده کنیم. باید این موضوع ساختار دولت باشد و نه تنها نباید مانعی باشد بلکه باید سازوکارها و تمام ظرفیت های کشور که وجود دارد بتوانند ظرفیت خود را عرضه کنند مبتنی بر گفتمان اسلامی و این که بتوانند تولیدات خود را به بروز برسانند و باید کسانی که در خط مقدم فرهنگ هستند را پشتیبانی کنیم و دولت ستادش کوچک شود یک مثالی می زنم یک وزارتخانه ای را بررسی می کردم که دیدم هزینه بودجه ۶۶ درصد و ۳۳ درصد برای کارهای سطحی اختصاص می دهد. در صورتی که این باید برعکس باشد. کسانی که در خط مقدمند مانند مادر که مهمترین کار را انجام می دهد معلم، مسجد، هنرمند اعم از شاعر، نویسنده و هر کسی این ظرفیت باید شکوفا شود تا بتوانیم به آن چیزی که می خواهیم به فرهنگ دست یابیم.

عارف :

من به جایزه اسکار اصغر فرهادی اشاره می کنم که ما نتوانستیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم هرچند اصغر فرهادی در مراسم دریافت جایزه خود پیام صلح ملت ایران را به دنیا رساند. ما باید از دیپلماسی فرهنگی برای ارتباط با دنیا استفاده کنیم. اصل ۹ قانون اساسی می گوید آزادی استقلال تمامیت ارضی و وحدت، از یکدیگر تفکیک پذیر نیستند و کسی نمی تواند به بهانه حفظ استقلال و تمامیت ارضی آزادی های مشروع را با وضع قوانین سلب کند. من به سه اصل قانون اساسی می خواهم اشاره کنم. اصل ۲۲ قانون اساسی می گوید مطبوعات آزادی بیان دارند مگر اینکه مخل مبانی دینی و ملی باشند و اصل ۱۵ می گوید زبان و خط رسمی کشور فارسی است و بیان می کند که کتب به زبان فارسی هستند اما استفاده از زبان قومی در کنار زبان فارسی در مدارس آزاد است.

غرضی :

ورود ابزار پیشرفته باعث توسعه فرهنگی در جامعه ما شده است. در گذشته زمانی که رادیو و تلویزیون وارد کشور ما شد ما شاهد این تحول و توسعه فرهنگی بودیم. شبکه مخابرات که آمد به خاطر اینکه ارتباطات دوطرفه بود توسعه فرهنگی نیز افزایش پیدا کرد. ما امروزه دارای امکانات فراوانی هستیم که می تواند ما را در ایجاد دولت الکترونیک یاری کند و از این امکانات می توانیم برای کم کردن گپ دیجیتالی استفاده کنیم. مفهوم گپ دیجیتالی چیزی نیست جز اینکه اختلاف فرهنگی به صفر برسد.