به گزارش پارس به نقل از فارس، سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در مناظره فرهنگی و اجتماعی که با ۷ کاندیدای دیگر در رسانه ملی برگزار شد، ضمن گرامیداشت همزمانی دومین جلسه مناظره با پانزده خرداد و حرکت بزرگ امام راحل (ره) در سال ۴۲، اظهار داشت: آنچه مزیت نسبی ماست، فرهنگ است و امام با تکیه بر قدرت فرهنگ این حرکت را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه پیشرفت و عزت کشور مبتنی بر فرهنگی بود که مبنای حرکت قرار داشت، تصریح کرد: حضرت امام جنگ افزار و حزب نداشتند و از ظرفیت فرهنگی توانستند این همه پیشرفت را ایجاد کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه فرهنگ یک موضوع در کنار سایر مقولات نیست، یادآور شد: فرهنگ یک فضای تنفسی حاکم بر سایر عرصه هایی همچون سیاست، اقتصاد و مباحثی از این دست است.

جلیلی افزود: اگر ما بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم، قدرت و ظرفیتی که فرهنگ ایجاد می کند، بسیار بیشتر از مقولاتی همچون قانون است.

وی در توضیح این موضوع اظهار داشت: به طور مثال در فضای راهنمایی و رانندگی گاهی شما می خواهید با قوانین به نتیجه برسید یا زمانی این کار را با فرهنگ سازی انجام می دهید؛ از این رو می توان از این رویکرد در سایر عرصه ها نیز استفاده کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به تاریخ کشورمان و فرهنگ ایرانی که توانست مغول ها را استحاله کرده و در اختیار کشورمان قرار دهد اشاره کرد و ادامه داد: در زمان دفاع مقدس نیز فرهنگ بسیجی پیروزی ها را برای ما رقم زد.

وی تأکید کرد: در موضوع هسته ای هم فرهنگ استکبارستیزی ملت ما ظرفیت عظیمی را برای کشور ایجاد کرد؛ از این رو اگر می خواهیم از این قدرت به خوبی استفاده کنیم باید این عرصه بشناسیم و این نیاز به شناخت مبانی فرهنگ دارد و لذا نباید به بهانه فرهنگ در مسیرهایی رفت که باعث تضعیف آن می شود.

جلیلی ادامه داد: یکی از بحث های اساسی در زمینه دولت این است که رئیس جمهور باید فهم صحیح داشته باشد؛ اینکه قانون اساسی ابتدا بر رجل مذهبی بودن و سپس سیاسی بودن تأکید دارد، با توجه به این بحث است که باید یک عنصر فرهنگی از ظرفیت فرهنگی ملت شناخت دقیقی داشته باشد.

کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری با بیان اینکه اظهاراتی همچون جدا بودن فرهنگ از سیاست بازی هایی است که می خواهند فضایی ایجاد کنند که از این ظرفیت استفاده نشود، گفت: در آمریکا سه فیلم آرگو، لینکلن و نیمه شب ساخته می شود که دقیقاً در راستای سیاست های ایالات متحده است و لذا اینکه بگوییم هنر برای هنر است، غلط است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه رئیس جمهور باید از ظرفیت فرهنگ در زمینه های مختلف استفاده کند، یادآور شد: اگر ما این نکته را مهم می دانیم، شورایعالی انقلاب فرهنگی باید مهم تر از شورایعالی امنیت ملی باشد چرا که زیربنای عرصه های دیگر است.

جلیلی تأکید کرد: یک رئیس جمهور باید ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری عرصه فرهنگ را به خوبی بشناسد و آنها را آزاد کرده و از آنها به عنوان یک فرصت استفاده کند.

وی با اشاره به اهمیت عدالت فرهنگی اظهار داشت: آحاد مردم باید بتوانند از تمام ظرفیت های فرهنگی خود استفاده کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با اشاره به اقتصاد فرهنگی گفت: ما باید بدانیم در برخی جاها که سرمایه گذاری می کنیم، موجب می شود که در سایر مکان ها سرمایه گذاری صورت نگیرد.

جلیلی بر همین اساس تصریح کرد که باید بر روی نقش مادر، مسجد و معلم به خوبی سرمایه گذاری شود چرا که این کار موجب می شود در جاهای دیگر، کمتر سرمایه گذاری صورت گیرد.

علی اکبر ولایتی در پاسخ به جلیلی گفت: آقای جلیلی مطالب بسیار خوبی مطرح کردند، نباید یک موضوعی را خلط کنیم، این که گفته شد موضوع فرهنگ را سیاست زده نکنیم، لابد منظور این نیست که فرهنگ و سیاست از هم جداست.

وی افزود: سیاست زدگی به معنای اعمال سیاست بعضی از افراد که به دنبال برخی از اغراض سیاسی هستند و می خواهند از فرهنگ به عنوان یک ابزار استفاده کنند، است و نباید این طور باشد وگرنه در اسلام همه این اجزا و ارکان اداره و مدیریت جامعه به هم پیوسته است و یک پیوستگی کاملا ارگانیت دارند.

غلامعلی حداد عادل در پاسخ به جلیلی اظهار داشت: قرار بود این مناظره فرهنگی _ اجتماعی باشد. بنابراین بنده یک اشاره به جنبه های اجتماعی نیز خواهم داشت؛ بنده معتقدم مهمترین دستاورد امروز ما در جامعه پیوند دولت، مردم و پیوند نظام با مردم است که چفت و بست مردم و نظام در اثر مبانی اعتقادی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: مردم معتقدند که نظام از اعتقادات آنان دفاع و به آنها احترام می گذارد و همین مورد سبب احترام حضرت امام در بین آحاد مردم بود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیشرفت های علمی در حوزه های مختلف را، آزاد شدن و شکوفایی نیروهای قشر جوان عنوان کرد و گفت: جوانان سرمایه های نظام هستند و ما باید نقاط قوت و آسیب آنها را بشناسیم.

حداد عادل در ادامه سخنان خود خانواده را مهمترین رکن جامعه برشمرد و اظهار داشت: آقای عارف سخنانی را در مورد آنتن های ماهواره ذکر کرده اند البته بنده می دانم که ایشان به برداشتن ماهواره از خانه ها اعتقادی ندارم اما آنچه که حائز اهمیت است هدف و طراحی اصلی فیلم های ماهواره ای برای تضعیف و ویران سازی بنیان های خانواده است.

وی تاکید کرد: ما نباید بگذاریم به اسم آزادی و امنیت دشمن هر ضربه ای که می خواهند به ما بزند.

حسن روحانی در پاسخ به سعید جلیلی گفت: سوالی از آقای جلیلی دارم که اعتقاد ایشان نسبت به اینکه بعضی ها دایره خودی را آنچنان تنگ می کنند که یک تعداد خاص که تعداد آنها اندک است هر کس مثل خودشان فکر نکند را محکوم می کنند و فکر آنها را حاصل توطئه می دانند و معتقدند که اساسا گفتمان ما طوری است که نمی توانیم با دنیا تعاملی داشته باشیم و اساسا معتقد به کناره گیری از جوامع جهانی هستند.

وی افزود: ما باید در امور فرهنگی زمینه را باز کنیم و فضا را بازتر کنیم تا فعالیت به خوبی انجام شود، چرا که الان شرایط به گونه ای است که فرار مغزها دارد تحقق پیدا می کند.

محمدباقر قالیباف در ادامه با بیان اینکه باید در مسائل فرهنگی و اجتماعی توجه داشته باشیم که نگاه های غلط فرهنگی اصلاح شود، تصریح کرد: جامعه یک موجود زنده است، نباید برخی جامعه را مثل یک کودک لوس و ساده تصور کنند چرا که جامعه موجود رشید بالغ است.

وی با بیان اینکه عکس العمل ها به مشکلات متفاوت است، افزود: اگر شما به چشم یک نفر انگشت بزنید، عکس العمل خاص خودش را نشان می دهد لذا ما باید عکس العمل ها را یکسان نبینیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در کشور همبستگی ملی و همدلی وجود ندارد، گفت: همبستگی با رفع تبعیض ها شکل می گیرد. باید دولت آینده به لحاظ اجتماعی دقیق عمل کند. اگر دولت در رفتار اجتماعی با تبعیض عمل کند نمی تواند موفق باشد پس باید تبعیض ها را برطرف کنیم.

محسن رضایی در پاسخ به سوالات جلیلی گفت: خوشحالیم که کاندیداها هرقدر که بحث جلو می رود به آسیب شناسی بحث فرهنگی نیز می رسند.

وی افزود: البته آسیب شناسی ها سر جای خود ولی خوب بود که آقای جلیلی در برنامه هایشان به بحث سلامت هم اشاره می کردند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بحث سلامت از جمله بحث های بسیار مهم جامعه ماست که هم شامل سلامت روحی و هم شامل سلامت روانی می شود.

رضایی گفت: سلامت جسمی و بسیاری از افسردگی ها که در جامعه ما پیدا شده از مهمترین موضوعاتی است که باید به آن رسیدگی شود و من در برنامه های خود به آن اشاره کردم.

سیدمحمد غرضی در پاسخ به صحبت های جلیلی گفت: شما در موقعیتی قرار دارید که می توانید به این سوال من پاسخ دهید.

وی افزود: سوال من این است آیا انقلاب اسلامی توانسته به فرهنگ غرب هجوم ببرد یا تا امروز غرب به فرهنگ ما هجوم آورده است؟

ادامه دارد…