به گزارش پارس نیوز، 

«سید محمدجلال فیروزنیا» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بیروت امروز (پنجشنبه) ضمن حضور در کاخ ریاست جمهوری لبنان، استوارنامه خود را تقدیم «میشل عون» رئیس جمهور این کشور کرد.

در این مراسم «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان نیز حضور داشت.

فیروزنیا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ نیز با حضور در محل وزارت امور خارجه لبنان، رونوشت استوارنامه خود را به جبران باسیل وزیر امور خارجه جمهوری لبنان تقدیم کرد. در این دیدار طرفین ضمن اشاره به روابط حسنه دو کشور در حوزه‌های مختلف، بر ضرورت توسعه بیش از پیش روابط دو جانبه تاکید کردند.

فیروزنیا که به جای محمد فتحعلی عهده‌دار سفارت ایران در بیروت شده، سمت‌هایی، چون مشاور وزیر، سفیر ایران در مالزی در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳، مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه وزارت خارجه در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، سفیر ایران در بحرین در طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ و سفیر ایران در یمن در سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ را در کارنامه کاری خد دارد و پیش از آن هم رئیس اداره اول خلیج فارس بوده است.

«سید محمدجلال فیروزنیا» سفیر جدید ایران در لبنان چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ در بدو ورود به بیروت گفت: باعث افتخار من است که سفیر کشورم در کشور برادر و عزیز لبنان باشم.

وی روابط تهران و بیروت را روابطی ویژه و دیرینه خواند.

سفیر ایران همچنین گفت که در دورانی که عهده‌دار این سمت خواهد بود تلاش می‌کند تا این روابط را به بالاترین سطح در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... ارتقا دهد.

سفیر جدید ایران با اشاره به همراهی ایران در کنار مردم لبنان، عنوان کرد: از مقاومت لبنان و فلسطین یا هر نقطه دیگری از منطقه حمایت می‌کنیم.

فیروزنیا همچنین تأکید کرد که مثلث «ارتش، ملت و مقاومت» ضمانتی حقیقی برای امنیت، آرامش و ثبات در کشور برادر لبنان است و شکی نیست که ما همیشه از این مثلث حمایت خواهیم کرد.

فیروزنیا یازدهم تیر ماه ۱۳۹۷ با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد و لاریجانی در این دیدار بر ضرورت گسترش و تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی با کشور و دولت لبنان تأکید کرد.

«محمد فتحعلی» پیش از فیروزنیا و از اردیبهشت ۱۳۹۳ عهده‌دار سفارت ایران در بیروت بود.

شهید غضنفر رکن‌آبادی که در حادثه منا به شهادت رسید نیز پیش از فتحعلی به عنوان سفیر ایران در لبنان فعالیت کرد.

محمدرضا رئوف شیبانی هم از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ و مسعود ادریسی نیز از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ عهده‌دار سفارت ایران در بیروت بوده‌اند.