به گزارش پارس نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هفته گذشته اظهار کرده بود که بغداد به دنبال درخواست معافیت از برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران است چراکه اقتصاد این کشور به شدت به تعامل با ایران وابسته است.

العبادی در کنفرانسی خبری گفت: ما خواسته هایی از طرف آمریکایی داریم و این خواسته ها را به آنان ارائه کرده‌ایم و هیاتی از نمایندگان‌مان به آمریکا خواهند رفت تا در این چارچوب به مذاکره بپردازند.

نخست‌وزیر عراق افزود: ما تصویر روشنی از آنچه عراق واقعا به آن نیاز دارد ارائه کرده‌ایم و این شامل گاز طبیعی ایران – که بسیار برای ما مهم است- و تجارت های دیگر و همچنین بخش برق می‌شود.

دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که در ماه مه از توافق هسته ای ایران خارج شد، به متحدان اروپایی خود که توافق هسته‌ای را امضا کرده اند و همچنین سایر کشورها هشدار داده است که عدم رعایت تحریم‌های جدید واشنگتن علیه ایران پیامدهایی را برای آنان به دنبال خواهد داشت و همین امر بغداد را که ایران و آمریکا بزرگ ترین متحدان آن هستند، در شرایط دشواری قرار داده است.

حیدرالعبادی افزود: تعهدات اولیه خوبی داشتیم اما همان طور که می‌دانید وضعیت آمریکا پیچیده است. ما با یک نفر طرف نیستیم و نهادها و موسسه‌های زیادی وجود دارند.

العبادی تحریم های آمریکا علیه ایران را "یک جانبه" و "ظالمانه" دانست و افزود: عراق به دلیل تجربه دردناکی که از تحریم‌های بین المللی طی حکومت صدام حسین داشته، "بخشی از این محاصره" نخواهد بود.

دولت عراق و مقامات بانک مرکزی این کشور گفته‌اند که این هیات به واشنگتن سفر خواهد کرد تا خواستار معافیت از اعمال این تحریم ها شود. این مقامات اما اطلاعاتی از زمان و مکان این دیدار ارائه نکردند.