به گزارش پارس نیوز، 

پس از احیاء مجدد خانه احزاب در دولت تدبیر و امید، شاهد ریاست دوره‌ای سه جریان اصولگرا، اعتدال‌گرا و اصلاح‌طلب در این خانه بودیم و در روزهای پایانی ریاست حسین کمالی "دبیرکل حزب کار از احزاب اصلاح‌طلب" در نهاد صنفی احزاب هستیم.

با توجه به پایان دوره سه جریان در خانه احزاب با حسین کنعانی مقدم"رئیس کمیته اطلاع‌رسانی" خانه احزاب گفتگو کردیم، او به جزئیات مجمع جدید که باید در آن شورای مرکزی خانه احزاب انتخاب شوند اشاره و درعین‌حال از نقاط ضعف این دوره سخن گفت.

حسین کنعانی مقدم" رئیس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب" در گفت‌وگو با «پارس»، در پاسخ به این سؤال "رئیس و هیئت‌رئیسه جدید خانه احزاب چه زمانی انتخاب می‌شوند؟"، گفت: «باید مجمع تشکیل شود تا با رأی اکثریت اعضاء، شورای مرکزی جدید انتخاب شوند و سپس سه فراکسیون شکل بگیرد و از بین کاندیداهای اصولگرا، یک نفر به عنوان رئیس دوره‌ای خانه احزاب معرفی خواهد شد». وی هم چنین ابراز امیدواری کرد در مردادماه این فرآیند انجام و انتخابات خانه احزاب برگزار شود.

عضو شورای مرکزی خانه احزاب درباره اینکه"آیا امکان دارد ریاست غفوری فرد دوباره تکرار شود؟"، اظهار داشت: «هر امکانی وجود دارد البته مشروط به اینکه دوستان در مجمع برای حضور در شورای مرکزی رأی لازم را کسب کنند».

کنعانی مقدم در پاسخ به این سؤال"ریاست اصلاح‌طلبان در خانه احزاب راضی بودید؟"، افزود: «همه دوستان متناسب با شرایط و امکاناتی که در اختیار داشتند فعالیت کردند ازاین‌رو هر سه نفر موفق بودند پایه‌های خانه احزاب را مجدداً بنا کنند اما اینکه آیا خانه احزاب توانسته مأموریت خود را درباره مسائل صنفی احزاب، تضارب آراء ایجاد وحدت و همدلی و مشارکت سیاسی احزاب در مسائل مختلف کشور انجام دهد باید بگوئیم هنوز فاصله زیادی داریم».

وی درباره عملکرد سه جریان اصولگرا، اعتدال‌گرا و اصلاحطلب در خانه احزاب، گفت: «غفوری فرد در شرایطی رئیس شد که تازه خانه احزاب شکل‌گرفته بود و سختی‌های خود را داشت چراکه خانه احزاب مجدداً شروع به کار کرد و در آن مقطع تلاش خود را برای تثبیت خانه احزاب و در اختیار گذاشتن مکان اختصاصی خانه احزاب اختصاص داد؛ در دوره ریاست اعتدال‌گرایان در خانه احزاب هم حشمتیان نیز شاهد برگزاری مجامع و همایش‌های فصلی و آغاز به کار خانه احزاب در سراسر کشور بودیم».

درزمینهٔ قانون احزاب کمیته مشترکی بین مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت کشور شکل‌گرفته است به همین جهت کارها و اقدامات مؤثری برای تحزب در کشور دارد شکل می‌گیرد البته خود احزاب نیز باید سعی کنند خود را با قانون انطباق دهند.

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب خاطرنشان کرد: «حسین کمالی هم در دوره ریاست خانه احزاب مسئله تغییر قانون احزاب و مسائل داخلی خانه احزاب را پیگیری کرد بنابراین هرکدام از نمایندگان سه جریان فعالیت‌های مهمی انجام دادند اما اینکه بگوئیم کدام‌یک برتری داشتند باید احزاب قضاوت کنند».

کنعانی مقدم با اشاره به اینکه آیا خانه احزاب در دوره جدید خروجی قابل قبولی از خود ارائه داد؟، تصریح کرد: «ما هنوز نتوانسته‌ایم ارتباط قوی با احزاب خارج از کشور و مجامع بین‌المللی برقرار کنیم، هنوز نتوانسته‌ایم میز گفتگوی ملی را در احزاب ایجاد کنیم، هنوز نتوانسته‌ایم نقش احزاب را پررنگ کنیم به‌طوری‌که وقتی دولت‌ها سرکار می‌آیند احزاب را مزاحم نبینند بلکه به عنوان یار و رفیق نگاه کنند، ما باید یار دولت باشیم».

وی در پاسخ به این پرسش خانه احزاب برای تحزب گرایی در کشور چه اقدامی انجام داد؟، گفت: «درزمینهٔ قانون احزاب کمیته مشترکی بین مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت کشور شکل‌گرفته است به همین جهت کارها و اقدامات مؤثری برای تحزب در کشور دارد شکل می‌گیرد البته خود احزاب نیز باید سعی کنند خود را با قانون انطباق دهند و فعالیت‌هایشان را به سمتی ببرند تا احزاب قوی و فعال در کشور داشته باشیم».

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب همچنین به نتیجه رسیدن قانون احزاب، پرداخت یارانه احزاب، برگزاری همایش‌های فصلی به‌صورت منظم، تشکیل میز گفتگوی ملی جهت رفع اختلافات و ایجاد همبستگی بین احزاب و تقویت احزاب برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر در عرصه سیاسی کشور را مهم‌ترین برنامه‌های خانه احزاب دانست که باید دنبال و پیگیری شود.

کنعانی مقدم همچنین درباره اینکه آیا یارانه احزاب پرداخت شد؟، گفت: «خیر هنوز به خانه احزاب نداده‌اند».