پس از بررسی لایحه FATF در مجلس شورای و رأی نمایندگان مجلس به بررسی مجدد آن در مجلس بعد از دو ماه بررسی در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری ایشان صراحتاً درباره پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با پول‌شویی و کنوانسیون تأمین مالی مبارزه با تروریسم نکاتی را مطرح کردند و تأکید داشتند که بهتر است به‌جای پیوستن به این کنوانسیون‌ها ما با اتکا به قوانین داخلی در جهت تصویب قوانینی چون مبارزه با پول‌شویی وارد عمل شویم. این سخنان مقام معظم رهبری در آن مقطع از سوی برخی از نمایندگان مجلس به معنای پایان بررسی FATF در مجلس قلمداد شد اما برخی دیگر از نمایندگان ازجمله علی لاریجانی رئیس مجلس از واگذاری این موضوع به مجلس از سوی رهبری خبر دادند.

اختلاف بین نمایندگان، دولت، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن ایران به این کنوانسیون‌ها شدت گرفته است ازاین‌رو در گفت‌وگو با سید حسین نقوی حسینی در جریان سرنوشت بررسی لوایح چهارگانه ازجمله FATF در مجلس قرار گرفتیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: «واقعیت این است که با بیاناتی که مقام معظم رهبری در ملاقات با نمایندگان و کارکنان مجلس داشتند تکلیف را روشن کردند».

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: «رهبر معظم انقلاب صریح و شفاف در این دیدار اشاره کردند که به‌جای پیوستن به این کنوانسیون‌ها که در اتاق فکر نظام استکباری تهیه و پخت‌وپز می‌شود و معلوم نیست که سر و ته آن دست چه کشورهایی است، نباید عضو شد».

به‌طور حتم طرح مجدد این طرح در مجلس درست نیست چراکه بررسی FATF و لوایح مربوط به آن در مجلس زمانی توجیه داشت که توافق برجامی بود چراکه در صورت برقراری برجام غربی‌ها برای ایجاد همکاری مالی با ما مانع FATF را مطرح می‌کردند و ما باید برای برقراری ارتباط با غربی‌ها به این کنوانسیون ملحق می‌شدیم.

وی اظهار کرد:«رهبری فرمودند ما خودمان باید طرح و لوایح مناسب خودمان را در این راستا در مجلس شورای اسلامی تصویب کنیم ازاین‌رو دلیلی برای پیوستن به این کنوانسیون‌ها وجود ندارد».

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: «این بیانات مقام معظم رهبری تکلیف را روشن کرده است و ما باید این لوایح را کنار بگذاریم و خودمان لایحه و طرح در ارتباط با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم تهیه کنیم و آن را مورد تصویب قرار دهیم».

نقوی حسینی درباره اینکه برخی از نمایندگان از تصویب FATF در مجلس سخن می‌گویند تصریح کرد: «قطعاً این رویکرد برخی از نمایندگان غلط است و بنده نمی‌دانم دلیل این‌همه اصرار چیست».

وی خاطرنشان کرد: «به‌طور حتم طرح مجدد این طرح در مجلس درست نیست چراکه بررسی FATF و لوایح مربوط به آن در مجلس زمانی توجیه داشت که توافق برجامی بود چراکه در صورت برقراری برجام غربی‌ها برای ایجاد همکاری مالی با ما مانع FATF را مطرح می‌کردند و ما باید برای برقراری ارتباط با غربی‌ها به این کنوانسیون ملحق می‌شدیم».

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: «در شرایط فعلی که برجامی وجود ندارد و تحریم‌های ثانویه آمریکا مانع از همکاری مالی و پولی غربی‌ها با ما می‌شود لزومی بر عضویت ما در FATF وجود ندارد چراکه بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا قطعاً نظام مالی و پولی اروپا و کشورهای غربی با ما همکاری نخواهد داشت ازاین‌رو نباید با عضویت در این کنوانسیون‌ها بیخود و بی‌جهت خود را در کنوانسیون‌های غربی به رعایت قوانینی که برای ما هیچ ارزش و سودی ندارد متعهد کنیم».