به گزارش پارس نیوز، 

مشاور سابق وزیر خارجه گفت: تا زمانی که بن سلمان از هدف دست یابی به پادشاهی کوتاه نیاید و در پی تحقق آتش بس و صلح در یمن نباشد، مذاکرات صلحی که ایران برای آن تلاش می‌کند به نتیجه نمی‌رسد.

حسین شیخ الاسلام مشاور سابق وزیر امورخارجه پیرامون فضاسازی‌های اخیر محافل غربی عربی در اتهام زنی‌های مجدد به ایران در ارسال تجهیزات و سلاح به نیرو‌های انصارالله یمن اظهارداشت: کسانی که این اظهارات را بیان می‌کنند، خودشان می‌دانند که دروغ می‌گویند، چطور ممکن است در شرایطی که کشور یمن از طرق هوایی، زمینی و دریایی محاصره است و مردم مظلوم آن در معرض خطر بیماری‌های مختلفی از جمله وبا قرار دارند و بحران دارو و مواد غذایی در آنجا بیداد می‌کند، ایران یا هر کشور دیگری بتواند به آن‌ها سلاح ارسال کند؟

وی گفت: همه جنایتکاران در این موضوع به اسم اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در حال مشارکت در این جنایت هستند، در این شرایط حتی نمی‌شود کمک‌های انساندوستانه برای یمن ارسال کرد چه برسد به کمک‌های نظامی و دفاعی. اشتباه کسانی که انصارالله و توان مردم یمن را دست کم می‌گیرند و توانایی آن‌ها را زیر سوال می‌برند این است که آن‌ها را با خودشان مقایسه می‌کنند که همه چیز خود را از خارج تامین می‌کنند یعنی تا چند وقت دیگر حتی آب خوردن آن‌ها هم از بیرون کشور تامین می‌شود.

شیخ الاسلام افزود: کشور‌های مرتجع عربی همه چیز را با پول خریداری می‌کنند و فکر می‌کنند این موضوع همیشگی است، در حالی که این نفتی که دارند و پول و درآمد حاصل از آن یک روز تمام می‌شود و به قول آقای ترامپ وقتی این گاو را خوب دوشیدند، گوشت آن را تناول می‌کنند.

مشاور امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه یمنی‌ها توانایی لازم برای دفاع از خودشان را دارند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها و سعودی‌ها در توطئه علیه یمنی‌ها شکست خوردند و به خواست خدا این شکست ادامه هم خواهد داشت و در عملیات الحدیده که اخیراً آن را پشت سر گذاشتیم هم شاهد شکست ائتلاف متجاوز به یمن بودیم که پیروزی بزرگی برای یمنی‌ها به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: بنابراین این قبیل فضاسازی‌ها و هیاهو‌های رسانه‌ای در قبال یمن صرفا به دلیل سرپوش گذاشتن به روی شکست‌های اخیر آن‌ها است، ببینید این جنگ هدفش یمن نبوده، هدف آن موضوعات داخلی یمن هست به این تعبیر که محمد بن سلمان که در رویای رسیدن به شاهی به سر می‌برد می‌خواهد به این وسیله شرایط را برای کنار زدن رقبا و به دست گرفتن قدرت کامل و پادشاهی در عربستان مهیا کند.

شیخ الاسلام گفت: من فکر می‌کنم عربستان تا زمانی که به این هدف خود نائل نشود این مشکل پا برجا می‌ماند و همچنان گزینه نظامی را مد نظر دارد، چرا که پیشنهادات قابل قبول و منطقی برای گفتگو و مذاکره در این خصوص وجود دارد که دو سه پیشنهاد از آن را ایران مطرح کرده، اما آن‌ها تاکنون هیچ پیشنهادی را برای صلح و مذاکره قبول نکردند و این در حالی است که این پیشنهادات معقول را اروپایی هم قبول دارند، ولی شاهنشاهی سعودی قبول نمی‌کند.

مشاور سابق وزیر امورخارجه اظهارکرد: ایران در این زمینه اگر همان طرح صلح خود را پیش ببرد می‌تواند کار مفیدی به حساب آید، طرح صلح ما هم ساده است ابتدا برقراری آتش بس، دوم رسیدگی انسانی به کسانی که از این بحران آسب دیده اند و سوم گفتگوی یمنی یمنی است، که در نهایت راه حلی که به آن می‌رسند را به همه پرسی بگذارند، ما همین راه حل را در سوریه مطرح کردیم که امروز در حال پیشرفت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این مذاکرات تا زمانی که محمد بن سلمان از هدف دستیابی به پادشاهی کوتاه نیاید و در پی تحقق آتش بس و صلح در یمن نباشد، به نتیجه‌ای نمی‌رسد، البته باید گفت: به دلیل آنکه در نهایت بن سلمان در این موضوع شکست خواهد خورد و پادشاهی را هم نمی‌بیند، چرا که مردمش می‌بینند این فرد با تحمیل هزینه سرسام آور در جنگ یمن نتوانسته موفق شود. عربستان کشور امنی بود در حالی امروز مرز‌ها و پایتخت آن ناامن شده که همه این‌ها به دلیل زیاده خواهی‌ها و ماجراجو‌های بن سلمان است.