به گزارش پارس نیوز، 

لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران متحد ارزشمندی برای روسیه است و در سیاست خارجی مسکو همواره از جایگاه مهم و قابل توجهی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: روابط ممتاز دو کشور به نفع منطقه و صلح و ثبات جهانی و مانعی در برابر رفتار    یکجانبهگرایی آمریکا است.

سفیر روسیه در تهران همچنین گفت: همکاری موفق دو کشور در کمک به کاهش بحران در سوریه الگوی مهمی در کمک به بازگرداندن امنیت منطقه و مقابله با سیاستهای جنگ افروزانه است و از اهمیت ویژهای برخوردار میباشد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه رایزنی و مشورت میان مسئولان دو کشور در سطوح مختلف برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات و همکاری¬های فیمابین وجود دارد.  

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و رو به رشد تهران مسکو در سالهای اخیر گفت: دیدارهای سطح بالا و متعدد مسئولان سیاسی و پارلمانی و همچنین حجم مبادلات دو کشور مؤید مناسبات عالی و مستحکم فیمابین است.  

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات آمریکا برای افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران گفت: تلاش برای اعمال فشارهای گوناگون بر جمهوری اسلامی ایران که به منظور انحراف افکار عمومی و کاستن از بار شکست طرحها و سیاستهای نادرست آمریکا در منطقه بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل می شود به هیچ وجه نمی تواند تزلزلی در اراده مردم و دولتمردان ایران در تلاش بیوقفه برای توسعه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران و کمک به ثبات و امنیت منطقه و جهان ایجاد کند.

امیرعبداللهیان سیاست آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت ایران را شکست خورده خواند و بر ضرورت توصیه مسکو بر پایبندی عربستان در توافق اخیر اوپک تاکید کرد.  

وی بر گسترش ارتباطات بیش از پیش دو کشور در همه حوزه ها اشاره و تاکید کرد که از ظرفیت نظارتی و قانونگذاری پارلمانهای دو کشور در مسیر توسعه روابط به خوبی استفاده می شود.

طرفین در این دیدار روند سیاسی و مبارزه با تروریسم را در سوریه مثبت ارزیابی کرده و بر راه حل سیاسی در یمن تاکید کردند.