به گزارش پارس نیوز، حضور پررنگ جهانگیری برای فداکاری به نفع حس روحانی در انتخابات سال 96 و ایفای نقش کاندیدای پوششی، انتظار اصلاح طلبان را تا انجا بالا برد که منتظر بودند جهانگیری نه تنها معاون اولی دولت و حدود اختیاراتش را ادامه دهد بلکه نقش او در دولت به عنوان بزرگترین فداکار روحانی، بسیار ویژه تر شود. اما رویکرد روحانی پس از پیروزی، خط بطلانی بر این فرضیه کشید. در همان روزهای انتخاب مجدد روحانی حتی خبر عدم رغبت روحانی به معاون اولی جهانگیری هم در رسانه ها مخابره می شد. با این حال معاون اول دولت یازدهم فعالیت خود را در دولت دوم روحانی هم ادامه داد، اما این امر با قدرت گیری دفتر رئیس جمهور و شخص محمود واعظی، کاهش چشم گیر نقش جهانگیری و سلب اختیار بعضی امور از وی همراه بود و تا آنجا پیش رفت که هرچند وقت یک بار بحث استعفای جهانگیری مطرح می شد.

جهانگیری سال گذشته در بخشی از گفت‌وگوی خود با سالنامه «شرق» تلویحا به قدرت واعظی اشاره کرده و گفته بود: «در دفتر رئیس‌جمهور درباره انتصابات بعد از کابینه تمرکزی شکل گرفته که من تقریبا در جریان آنها نیستم. من اینها را سیاسی نمی‌بینم. به نظرم عمدی هم در کار نبوده که بخواهند من در جریان نباشم»

شایعات ریز خبر استعفای جهانگیری روز یکشنبه هفته جاری، بار دیگر داغ و برجسته شد که با واکنش رسانه های گوناگون خاصه اصلاح طلبان همراه شد. 

انتخاب: روحانی موافق رفتن جهانگیری است
انتخاب، اصلی ترین سایت حامی روحانی روز یکشنبه نوشت: «رویارویی تیم حزب اعتدال و توسعه در دولت با حزب کارگزاران در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است...سیاست های اقتصادی دولت روحانی به طور کامل در اختیار حزب اعتدال و توسعه قرار دارد که در روزهای اخیر با اوج گیری ‌فضای نامساعد اقتصادی کشور، انتقادها از این تیم، به ویژه از سوی اصلاح طلبان از جمله اعضای حزب کارگزاران به اوج خود ‌رسیده است.‌

جهانگیری معقتد است هیچکاره است و عموم اختیارات در دستان واعظی رییس دفتر رییس جمهور است، در جلسه ای با حضور روحانی و برخی مقامات دولتی، مجدداً آمادگی خود را برای استعفا قبول کرده ؛ اما این بار برخلاف دفعات پیشین، رییس جمهور مخالفی نکرده و با سکوت خود، از سخنان معاون اول گذر کرده است!

با این حال، با وجود تمایل واعظی و نوبخت و حتی روحانی برای خداحافظی جهانگیری از دولت، هنوز برخی مصلحت ها مانع پذیرش استعفای جهانگیری شده است.»

دلیل استعفای جهانگیری؛ احتمال انتصاب نهاوندیان به جای سیف
روزنامه اصلاح طلب اعتماد در گزارشی با عنوان «آیا نهاوندیان جایگزین سیف می‌شود؟» به خبر استعفای جهانگیری پرداخته و نوشته است: «روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از خداحافظی اسحاق جهانگیری با هیات دولت داشت. ماجرا از آن قرار است که حسن روحانی، رییس‌جمهور تصمیم گرفته تیم اقتصادی خود را ترمیم کند. گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌هایی که قرار است جابه‌جا شوند زیاد است اما ظاهرا یک تغییر بسیار مهم منجر به قهر جهانگیری از دولت شده است تا جایی که او روز یکشنبه علاوه بر آنکه استعفای خود را تقدیم ریاست‌جمهوری کرده، وسایل خود را نیز جمع کرده است. تغییری که جهانگیری را خشمگین کرده، رفتن نهاوندیان به بانک مرکزی است. تغییر رییس بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین تغییرات تیم اقتصادی دولت است. ماموریت ولی‌الله سیف در بانک مرکزی طی روز‌های آینده به پایان می‌رسد به همین دلیل رییس‌جمهور به دنبال یک جایگزین مناسب برای او است. ابتدا از علی طیب‌نیا به عنوان جایگزین سیف نام برده شد. پس از طیب‌نیا نوبت به پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه رسید و اکنون قرعه به نام نهاوندیان درآمده است. شنیده می‌شود پس از مطرح شدن نهاوندیان به عنوان گزینه ریاست بانک مرکزی، جهانگیری تصمیم به قطع همکاری با دولت گرفته است. زمزمه‌های دلخوری جهانگیری از اعضای دفتر حسن روحانی از همان روزهای آغازین دولت دوازدهم به گوش رسید.»

فداکاری جهانگیری یادمان هست/ متهم کردن رسانه یک از اعضای دولت
آرمان در واکنش به این موضوع نوشته است: «شاید کمتر کسی باشد که نداند اسحاق جهانگیری برای رئیس‌جمهور و دولت متبوعش چه اقدامات مثبتی داشته است. احیای حسن روحانی در انتخابات 96 و کارکرد مثبت در معاون اولی و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی دولت را می‌توان از عملکردهای جهانگیری دانست. شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که چند ماهی می‌شود همگان از کارشناسان اقتصادی و سیاسی تا عامه مردم از لزوم تغییر در تیم اقتصادی دولت می‌گویند. مساله‌ای که جهانگیری در ابتدای دولت بدان اشاره کرد و تاکنون نیز همواره بدین مساله تاکید می‌کند. حال در شرایطی که کشور در وضعیت مطلوبی قرارندارد، برخی رسانه‌ها با علم به مشکلات دولت درصددند که میان دولتمردان به‌ویژه رئیس‌جمهور و معاون اول را شکرآب کنند و وضعیت را به گونه‌ای جلوه دهند که گویا اختلافاتی در دولت هست. به‌نظر می‌رسد در شرایطی که دولت که خود با مشکلات فراوانی رو‌به‌روست، هرگونه ایجاد چالش جدید و اختلاف میان دولتمردان به مقاصدی خاص برخلاف منافع ملی و رویه‌های دولت است و آنهایی که این مقاصد را دنبال می‌کنند درپی موفقیت دولت نیستند.»

آرمان در ادامه گزارش نوشته است: «یکشنبه بود که رسانه حامی یکی از اعضای دولت با هجمه به معاون اول رئیس‌جمهور و حزب حامی وی آنها را به تلاش علیه دولت و سهم‌خواهی متهم کرد. در گزارشی که در این رسانه با عنوان «پشت‌پرده تلاش‌های ریاکارانه کارگزارانی‎ها علیه دولت؛ سهم‌خواهی یا پوشاندن درگیری درون حزبی؟» منتشر شد به انتقادات کارگزارانی‌ها نسبت به دولت اشاره شده که به لزوم تغییر در تیم اقتصادی دولت اشاره کرده‌اند. این رسانه در حالی با اشاره به تغییرات در دولت خبر از کناره‌گیری جهانگیری از معاون اولی رئیس‌جمهور را داده که اخیرا وی به سفر جدید کاری رفته است. معلوم نیست در اوضاعی که کشور در شرایط جنگ اقتصادی بسر می‌برد و بسیاری درصددند دولت را ناکارآمد جلوه دهند و دولت نیز در برخی حوزه‌ها نتوانسته آنطور که باید به نحو مطلوب عمل کند این قبیل دعواهای رسانه‌ای چه دردی از مردم و دولت دوا می‌کند.»

نوک پیکان «شرق» به سمت واعظی/ جهانگیری را سپر بلا کردند
«اسحاق جهانگیری که ریاست «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» را برعهده دارد، در زمان روی‌کارآمدن دولت دوم روحانی حضور کمتری داشت و حتی شایعه شده بود که او قرار است از دولت برود و شهردار تهران شود. تا اینکه بعد از التهابات اقتصادی، او به‌عنوان نماینده دولت نرخ 4200تومانی دلار را اعلام کرد که برخی این حضور را به معنای پررنگ‌شدن نقش او در فضای اقتصادی دولت تعبیر کردند. بااین‌حال با نابسامان‌شدن اقتصاد در فضای مجازی با همین نرخ اعلام‌شده از سوی جهانگیری شوخی‌هایی شد و حتی آن را «دلار جهانگیری» نامیدند تا محبوبیتی که او در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری 96 جمع کرده بود، دست‌مایه شوخی شود. پس از آن بود که برخی بر این باور شدند که جریانی در دولت، «جهانگیری» را سپر بلای دولت کرده است. این روزها، دوباره حضور محمود واعظی پررنگ‌تر از اسحاق جهانگیری است؛ چه آنجا که در جمع خبرنگاران حضور پیدا می‌کند و از حضور وزرای جوان و پرانرژی در کابینه می‌گوید و چه آنجا که به نمایندگی از طرف رئیس‌جمهوری و به نمایندگی دولت به قم رفته و با آیات عظام ملاقات می‌کند.»

ماموریت جدید به جهانگیری؟!
با این اوصاف، «انتخاب» در آخرین واکنش خود به عنوان اصلی ترین سایت حامی دولت خبر داده است که ظاهرا روحانی از موضع خودش برگشته و رضایت قبلی اش به مخالفت تبدیل شده و با سپردن یک ماموریت جدی اقتصادی به جهانگیری همراه با اعطای اختیارات گسترده، این مخالفت را عملا نشان داده است.

انتخاب نوشته است: «پس از حملات رسانه های متعلق به سخنگوی دولت به جهانگیری برای اصرار بر استعفا و حتی خروج از کابینه بدون رضایت رییس جمهور، اخبار رسیده به «انتخاب» حکایت از آن دارد که روحانی برای از بین بردن اختلافات و تزریق نیرو و روحیه ای جدید به جهانگیری، با ماموریت ویژه به معاون اول خود موافقت کرده است.

این ماموریت، انتصاب ویژه جهانگیری به ریاست ستاد ویژه اقتصادی با اختیارات ویژه و منحصر بفردیست که در برابر جنگ اقتصادی غرب علیه کشورمان ایجاد خواهد شد.»

نوبخت هم در آخرین توئیت خود نوشته است: حضور دکتر جهانگیری در کابینه، نقطه قوت دولت دکتر روحانی است.

در آخر باید گفت سردرگرمی مسئولان ارشد دولت همراه اوج گیری جنگ های حزبی هیچ تاثیری در منافع مردم و آشفته بازار اقتصاد نداشته و ندارد و تنها قربانی این وضعیت مردم خواهند بود.