به گزارش پارس نیوز، 

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سومین نشست اعضای شورای مدیران کل دفاتر حوزه‌های وزارتی و حوزه ریاست سازمان‌ها و نهاد‌ها که عصر امروز سه شنبه (۲۸ فروردین) برگزار شد، گفت: دشمن با تمام توان در زمینه‌های اقتصادی علیه کشورمان فعالیت می‌کند اما هیچ خطری در این زمینه‌ها ما را تهدید نمی‌کند. ممکن است فعالیت دشمنان منجر به ایجاد زحمت و کندی در کار شود اما قطعا نمی‌توانند مانعی برایمان ایجاد کنند.

مخبر با تاکید بر اینکه امروز به سه موضوع مهم نیازمندیم، گفت: موضوع اول که مهمترین مسئله هم بوده، انسجام ملی است. به وحدتی ریشه‌ای در کشور نیازمندیم و جدای از مسائل سیاسی و دسته بندی‌های آن، تکلیف همگان حرکت در مسیری است که نتیجه آن وحدت باشد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با بیان اینکه حرف‌های تفرقه آمیز بسیار خطرناک است، درباره موضوع دومی که کشور به آن نیاز دارد، اظهار کرد: بحث ایجاد امید در مردم اهمیت زیادی دارد. هر حرکتی که یاس در مردم ایجاد کند کمک به دشمن و خیانت به کشور است.

وی ادامه داد: ایران کشور بسیار بزرگی است و امکانات وسیعی دارد. نباید در ذهن مردم، کشور را به گونه‌ای ترسیم کنیم که احساس کنند زندگی سختی خواهند داشت.

مخبر اضافه کرد: در سال ۵۶ کشور ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشت و ۶ میلیون بشکه نفت تولید می‌شد که ۵ میلیون آن را می‌فروختند. بانک جهانی در همان سال اعلام کرد که ۴۶ درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. براساس این آمار در سال ۵۶ حدود ۱۴ میلیون نفر از ۳۰ میلیون نفر زیر خط فقر مطلق بوده اند. بانک جهانی در سال ۹۳ و ۹۴ که جمعیت کشور چیزی حدود ۸۰ میلیون نفر بوده آمار تعداد ایرانیانی که زیر خط فقر هستند را اعلام کرده است و براساس آن ۹/۵ درصد از مردم یعنی حدود ۷ میلیون نفر زیر خط فقر بوده اند و در مقایسه با قبل از انقلاب که جمعیت بسیار کمتر بوده این رقم به نصف رسیده است. آیا چنین آماری نشان دهنده ناکارامدی نظام است یا کارآمدی آن؟

وی اضافه کرد: در کشور امکانات بسیاری داریم، اما متاسفانه از آن‌ها به خوبی استفاده نکرده ایم. مثلا کشورمان حدود ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به دریا دسترسی دارد در کشور‌های نیمه پیشرفته زمانی که ۱۰۰ کیلومتر به دریا دسترسی دارند جمعیت بسیار زیادی را اداره می‌کنند.

 مخبر گفت: کشورمان ۹۵ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند و ۸ میلیارد دلار بازار زعفران دنیاست. آن وقت ما چیزی حدود ۴۰۰ میلیون دلار از این بازار بزرگ استفاده می‌کنیم. به لحاظ تنوع در صنایع دستی در جهان رتبه اول را داریم، اما به لحاظ حجم در رتبه هشتم قرار داریم و بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار هم گردش این بازار است و کشورمان ۵۰۰ میلیون دلار از این بازار استفاده می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید نشاط و شادابی را در مردم ایجاد کنیم، گفت: چرا در بوق یاس و ناامیدی می‌دمیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ضمن اشاره به اشتغال به عنوان مسئله سوم مهم کشور تاکید کرد: باید با انسجام و ایجاد امید در مردم، نهضت اشتغال زایی در کشور راه بیفتد و اینکار با یک قوه و یک دستگاه و یک جریان شدنی نیست بلکه باید همه به صحنه بیایند.

مخبر تاکید کرد: بزرگترین معضل کشور بیکاری است. اگر بحث اشتغال را حل کنیم، تهدیدات خارجی نمی‌توانند مشکلی برایمان ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از حدود شش سال پیش تصمیم گرفت در جهت محرومیت زدایی وارد عمل شود، گفت: در این ستاد هیچ فعالیتی انجام نمی‌شود مگر اینکه مخاطب آن مردم باشند. تمام فعالیت‌های بزرگ ستاد در زمینه ایجاد اشتغال را به مناطق محروم بردیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با اشاره به هماهنگی‌ها میان این ستاد و دولت، اظهار کرد: با دولت و بخش خصوصی هیچ رقابتی نداریم. تمام ساخت و ساز‌ها و فعالیت‌های عمرانی و محرومیت زدایی ستاد با هماهنگی دولت صورت می‌گیرد یعنی ما در هیچ جا بیمارستان نمی‌سازیم جز اینکه دولت تعیین کند و هیچ مدرسه‌ای بدون پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش ساخته نمی‌شود.

مخبر ادامه داد: مالیات‌های ستاد را همچون بخش خصوصی و با اولویت اول پرداخت می‌کنیم و از سوی مسئولان امر این موضوع بار‌ها اعلام شده و از ستاد اجرایی فرمان امام تقدیر شده است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خاطر نشان کرد: دولت، دستگاه قضا و مجلس شورای اسلامی همکاری‌های مناسبی در جهت فعالیت‌های ستاد برای محرومیت زدایی داشته اند. اگر نگاهمان به خداوند و خدمت به مردم باشد هیچ مانعی سر راه مان نخواهد بود.