به گزارش پارس نیوز، 

وی روز سه شنبه در گفت و گو با پایگاه خبری 'عربی 21' افزود: اوضاع وخیم کشورهای عرب به آنها اجازه نمی دهد چنین نشستی برگزار و بیانیه صادر کند و اینکه بیانیه پایانی این نشست قبل از برگزاری آن صادر شد، دلیل بر شکست آن است.
معاون رهبر اخوان المسلمین مصر اضافه کرد: دستور کار نشست ظهران و بیانیه پایانی آن فارغ از مسائل سرنوشت ساز جهان عرب بود که باید در آن ذکر می شد، ولی فرصت کافی برای بررسی آنها داده نشد.
منیر تاکید کرد: از جمله مسائل مهمی که نشست ظهران آن را نادیده گرفت، جنگ های موجود و شرکت همه کشورهای عرب در آن از جمله در عراق، سوریه، مصر، لیبی، یمن و سومالی است، در حالی که یکی از وظایف اتحادیه عرب میانجیگری برای حل درگیری های کشورهای عربی است .
وی ادامه داد: نتایج جلسات نشست اتحادیه عرب در ظهران عربستان با آنچه که در بیانیه آن آمده، متفاوت است.
منیر خاطر نشان کرد: شکست نشست ظهران در جلسه روز قبل از برگزاری آن اعلام شد و در آن جلسه نمایندگان کشورهای محاصره کننده قطر که به حاکمیت و استقلال آن تجاوز کرده اند، بر خواسته های خود پافشاری کردند.
قطر که از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) تحت محاصره هوایی، دریایی و زمینی کشورهای عربستان، بحرین و امارات قرار گرفته است. این کشورها به همراه مصر تمامی روابط خود را با دوحه به بهانه حمایت قطر از تروریسم قطع کرده اند .
منیر با اشاره به مکان برگزاری نشست در شهر ظهران با طرح سوالی پرسید، آیا انتخاب مکان نشست عمدا صورت گرفته تا نشان دهد که نماینده قطر ممنوع از حضور در آن است و یا اینکه به این دلیل در این شهر برگزار شد که از موشک های 'حوثی های یمن' (جنبش انصارالله) در امان باشد.
وی با تاکید بر اینکه در نشست های اتحادیه عرب بررسی مسایل اقتصادی در دستور کار قرار نمی گیرد، گفت: نشست ظهران درباره خرید صدها میلیارد دلار اسلحه برای تامین امنیت و مقابله با درخواست های قانونی ملت ها و حق آنها از این ثروت ها بحثی نکرد، در حالی که این ملت ها عامل اصلی امنیت و ثبات کشورها و دولت ها هستند .
منیر در خصوص بحث فلسطین در نشست ظهران تصریح کرد: امیدوار بودم که تعابیر مخالفت و محکومیت و وعده های کمک مالی به فلسطین در این نشست مطرح نشود، زیرا تعابیر نشست نتیجه عکس برای فلسطین و 'قدس' دارد و از سال 1950 که اتحادیه عرب تشکیل شده، تاکنون چیزی غیر از این مشاهده نشده است.
گروه اخوان المسلمین مصر همواره پیش از برگزاری نشست اتحادیه عرب، بیانیه ای صادر می کند، اما این بار از صدور بیانیه خودداری کرد. منیر در گفت و گو با عربی 21 گفت که این سخنان می تواند به منزله بیانیه این گروه باشد.
یست و نهمین اجلاس سران اتحادیه عرب یکشنبه شب در ظهران (شرق) عربستان با صدور بیانیه ای خنثی به کار خود پایان داد.
نشست بعدی سران اتحادیه عرب به میزبانی تونس و در زمینه فرهنگی خواهد بود.
خاورم** 1453**1651