به گزارش پارس نیوز، 

رئیس جمهوری آمریکا که از حمله موشکی و هوایی بامداد شنبه هفته جاری به سوریه با همکاری انگلیس و فرانسه سرخوش بود، ضمن ابراز رضایت از این اقدام نظامی، سعی کرد در یک توییت خشنودی خود را نشان دهد.
اما این توییت ترامپ موجی از انتقادها و تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی و فعالان سیاسی را به دنبال داشت و عبارت ترامپ مایه دردسر برای وی در عرصه سیاست بین الملل شده است.
منتقدان و برخی رسانه ها می گویند ترامپ دقیقا از چه ماموریتی سخن می گوید در حالی که دولتش راهبرد مشخصی در سوریه نداشته و تا پیش از این به دنبال خروج نیروهای امریکایی از سوریه بوده است.
ترامپ با استفاده از کلید واژه ماموریت انجام شد درحالی بر این باور است که با این حمله محدود به چند منطقه در سوریه ماموریت آمریکا و هم پیمانانش انجام شده که از نگاه منتقدانش یا پیچیدگی جنگ در سوریه را متوجه نشده یا به نوعی قصد داشته از شدت انتقادها از نبود یک راهبرد جامع و منسجم کاخ سفید بکاهد.
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان «ماموریت انجام شد اما ماموریت در سوریه چیست'، نوشت: پس از حمله اخیر به سوریه رئیس جمهوری آمریکا این حمله را موفق خواند و درحالی از عبارت 'ماموریت انجام شد' استفاده کرد که از زمان استفاده جورج بوش پسر در زمان جنگ عراق از این عبارت، روسای جمهوری و سیاستمداران آگاهانه از گفتن این عبارت امتناع کرده اند.
استفاده رئیس جمهوری آمریکا از این عبارت مهم سوال بزرگی را مطرح کرده که دقیقا ماموریت مدنظر ترامپ چه بوده و آیا وی با آگاهی از ماموریت دقیق کشورش در سوریه این عبارت را به کار برده است؟
نیویورک تایمز می نویسد: تاکنون در دوران ریاست جمهوری ترامپ هدف وی شکست داعش و خروج آمریکا از سوریه اعلام شده اما استفاده از عبارت 'ماموریت تمام شد' شرایط را پیچیده می کند.
ادامه واکنش ها به این توییت ترامپ حاکیست: تناقض های رئیس جمهوری آمریکا در اظهارنظرهایش در مورد سوریه به طور کامل مشهود است؛ در حالی که این حمله موشکی دستاورد کمی داشته آشکارا مشخص می کند اگر ترامپ با ادعای حمایت از قربانیان حمله شیمیایی اخیر دست به چنین حمله موشکی زده چرا در سیاستش در پذیرفتن پناهندگان سوری تجدیدنظر نمی کند؟
منتقدان ترامپ می گویند 'ماموریت تمام شد' به این دلیل مبهم است که با این گونه حملات سیاست جامع و شفاف کاخ سفید در سوریه مشخص نمی شود بنابر این چگونه ماموریتی که ماهیتش مشخص نیست با چند حمله موشکی تکمیل شده است؟
کاربران شبکه های اجتماعی می گویند: ترامپ از گفتن این عبارت توسط جورج بوش در سال 2003 عبرت نگرفته و تاریخ را فراموش کرده است.
تارنمای شبکه سی ان ان نیز در گزارشی تصریح کرد: بلافاصله پس از استفاده ترامپ از ' ماموریت انجام شد' کاربران توییتر این اقدام وی را با استفاده مشابه جورج بوش در سال 2003 مقایسه کردند این در حالی است که بوش بعدها در مورد استفاده از این عبارت ابراز تاسف کرد.
شمار دیگری از فعالان سیاسی و کاربران توییتر نیز با لحن و جملاتی تمسخرآمیز به استقبال ترامپ رفته اند.
موضوع به رسانه ها و شهرندان عادی عضو شبکه های اجتماعی محدود نشده و این جمله انتقاد مقام های آمریکا را نیز در پی داشته است.
سناتور 'برایان شاتز' در توییتی نوشت: فکر نمی کردم با مشاهده یک توییت شوکه شوم اما توییت ترامپ در مورد ' ماموریت انجام شد' بسیار تعجب آور بود.
مایک لوین یک نامزد دمکرات انتخابات میان دوره ای کنگره نیز توییت کرد: حتی جورج بوش نیز استفاده از این عبارت را تصمیم بدی توصیف کرده بود.
به گزارش ایرنا، آمریکا با همراهی انگلیس و فرانسه اطراف دمشق و حمص را در سوریه روز شنبه گذشته هدف حمله نظامی قرار داد که بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه (سانا) بیشتر موشک ها و راکت های شلیک شده متجاوزان به منطقه «دنحه» در 24 کیلومتری غرب حمص سرنگون شده است. وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در این حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک شد.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد براثر حمله موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما واقع در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.
این درحالیست که هیچ استنادی برای انجام حمله شیمیایی اعلام نشده و تنها مستند مدعیان این حمله شیمیایی اخبار برخی شبکه های اجتماعی بوده است.
تروریست های سوری مدعی شده اند شهر دومای سوریه شامگاه شنبه هفته گذشته (18 فروردین) هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎. دولت سوریه داشتن هرگونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده است.
اروپام**9234**1590