به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از هیل، ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست پنتاگون گفت: به طور مشخص این هدف‌ها را در نظر گرفتیم تا احتمال حضور نیروهای روس در آن کاهش یابد و از کانال‌های رفع درگیری خود که در هفته جاری فعال بودند استفاده کردیم تا مشکلات هوایی و مسائل دیگر را برطرف کنیم. ما هیچ هماهنگی‌ای در زمینه حملات هوایی با روسیه صورت نداده و از پیش به آنان اطلاعی ندادیم.

این عملیات در هماهنگی با انگلیس و فرانسه و در واکنش به حملات هفته گذشته در سوریه صورت گرفت که ادعا می‌شود در آن از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده است.

در روزهای گذشته، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا طی پیامی در توییتر به روسیه هشدار داد که برای موشک‌هایی که به سمت سوریه‌ می‌آیند، "آماده شود".

اظهارات دانفورد حاکی از آن است که عملکرد آمریکا در این حمله با حمله سال گذشته‌اش به پایگاه هوایی سوریه متفاوت بوده است. در حمله سال گذشته، واشنگتن پیش از انجام حمله، از طریق خط تلفن نظامی مستقیم در این خصوص به مسکو اطلاع داد.

روسیه و آمریکا این خط تلفن نظامی را در اکتبر سال 2015 و پس از مداخله روسیه در جنگ داخلی سوریه برقرار کردند تا از درگیری مستقیم نیروهای دو کشور جلوگیری شود.

دانفور همچنین درباره موضوعات مطرح شده در تماس تلفنی پیش از حمله با روسیه گفت، در این مکالمه تنها درخصوص مرز هوایی گفت‌وگو شد و در مورد اهداف حمله و هرگونه برنامه‌ای در این باره با روسیه هماهنگی‌ای صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: چنین اطلاعاتی به طور پیوسته و روزمره تبادل می‌شود، بنابراین روس‌ها مساله‌ای غیرعادی را از این تماس برداشت نکردند.

دانفورد همچنین گفت، طی این حملات هوایی درباره اقدامی از جانب روسیه به او اطلاعی داده نشد.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار کرد، فرمانده آمریکا در سوریه، میزان حفاظت 2000 تن از نیروها را که برای مبارزه با داعش در منطقه حضور دارند، در اقدامی پیشگیرانه و در صورت بروز اقدامی تلافی‌جویانه تغییر داده است. وی افزود: فرمانده همیشه اقدامات محتاطانه را در نظر می‌گیرد، به ویژه در شرایطی که اکنون در آن قرار داریم.