به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از اسپوتنیک، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز شنبه مدعی شد عملیات نظامی به سرکردگی آمریکا علیه سوریه باید مدتها پیش صورت می‌گرفت و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نباید اداره این کشور را در اختیار داشته باشد.

معاون نخست وزیر ترکیه نیز اعلام کرد: پیش از انجام حملات نظامی آمریکا و کشورهای غربی علیه سوریه، روسای کل نیروهای نظامی ترکیه و آمریکا و نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص این موضوع به بحث پرداختند.

او تاکید کرد پیش از وقوع این حمله آنکارا در جریان آن قرار گرفت و پایگاه هوایی اینجرلیک، متعلق به نیروی هوایی ترکیه، در این حمله به کار گرفته نشد. پایگاه هوایی اینجرلیک در شهر عدن ترکیه واقع شده است و به طور مشترک مورد استفاده نیروی هوایی ارتش آمریکا و ترکیه قرار می گیرد.

این مقام ارشد ترکیه در ادامه تاکید کرد پایان دادن به درگیری نظامی و یافتن راه حل سیاسی برای وضعیت سوریه ضروری است.

به گزارش شبکه ان تی وی، در عین حال رئیس جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با ترزا می، نخست وزیر انگلیس، نسبت به افزایش تنش‌ها در سوریه هشدار داد. هر دو طرف همچنین تاکید کردند صلح تنها از طریق توافق سیاسی قابل حصول است.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، نیز پیش از این اعلام کرده بود نابودی سلاح‌های شیمیایی برای پایان دادن به بی‌ثباتی در منطقه کافی نیست، زیرا هر روزه بسیاری بوسیله سلاح‌های مرسوم و غیر شیمیایی کشته می‌شوند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرد برای جلوگیری از تنش‌ها در سوریه، اتخاذ یک راهکار سیاسی ضرورتی جدی است. این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه در ادعایی در واکنش به تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه، آن را حمله‌ای مناسب توصیف کرد.