به گزارش پارس به نقل ازشهروند، زیباکلام از جمله تحلیل گران سیاسی است که همیشه بدون رودربایستی عقاید و آرای خود را بیان می کند. او معتقد است که اسفندیار رحیم مشایی کسی است که می تواند بر تمامی کاندیداهای اصول گرا پیروز شود. این بار و پس از ثبت نام اشخاص سیاسی نظر وی را در خصوص تایید صلاحیت ها جویا شدیم و او از منظر یک استاد علوم سیاسی معتقد است در یک جامعه مردم سالار تعیین اینکه چه کسی می تواند در عرصه انتخابات حاضر شود و چه کسی نه، نقض ذات مردم سالاری است. »

  متن کامل گفت وگو با دکتر صادق زیباکلام را در ادامه می خوانید.

آقای دکتر شما در جایی عنوان کرده بودید که در صورت حضور آقای رحیم مشایی آقای هاشمی هم وارد عرصه انتخابات می شود. آیا هنوز هم بر سر این موضع خود هستید؟

مقصود من این نبود که آقای هاشمی آمدن یا نیامدشان را گره زده اند به آمدن یا نیامدن آقای رحیم مشایی. منظورم این بود که از جبهه مخالف کسی که می تواند رقیب جدی آقای هاشمی بشود آقای رحیم مشایی است چون معتقدم که درصد رای ایشان و میزان محبوبیت ایشان بیشتر از آقایان جلیلی، ولایتی یا لنکرانی یا حتی آقای قالیباف است.

و به تعبیر شما آقای رحیم مشایی این محبوبیتی را که گفتید از کجا به دست آورده یا می آورد؟

از نظر جامعه شناسی اقشار و لایه های اجتماعی که سبد رای آقای رحیم مشایی را تشکیل خواهد داد چنانچه رد صلاحیت نشود، خیلی متنوع است، یعنی اگر آقایان جلیلی، ولایتی یا هر کس دیگری نامزد اصلی اصول گرایان شود رای ثابت ۵ تا ۷ میلیون این جبهه را خواهند داشت. یعنی همان رای دهندگانی که براساس تکلیف می آیند پای صندوق و رای می دهند و مشخص هستند اما آرای آقای مشایی کمی متفاوت است و می توانیم درچند گزینه دسته بندی کنیم.

اولین گروهی که به آقای مشایی رای می دهند طرفداران آقای احمدی نژاد هستند. آقای احمدی نژاد به رغم تمام مشکلاتی که برایش به وجود آمده و دارد، به رغم تمامی این حملاتی که اصول گرایان و اشخاص داخل مجلس و خارج از مجلس و روزنامه های حکومتی و رادیو و تلویزیون علیهش انجام می دهند، به اعتقاد من در همین حال حاضر که ما صحبت می کنیم به تنهایی چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای دارد یعنی چیزی حدود دو برابر آرای اصول گرایان. من نمی گویم که همه این آرا به سبد آقای مشایی ریخته می شود اما چون نامزد آقای احمدی نژاد آقای مشایی است، کسری از آن آرا به وی رای خواهند داد.

از طرفی دیگر مشایی رای ایرانیان خارج از کشور را هم دارد. از سوی دیگر کسانی که مسئله ایران برایشان مهم است. گروه بعدی کسانی هستند که مقداری تحت تاثیر رفتار جنتلمن مآبانه آقای مشایی هستند. او از معدود شخصیت های اصول گرایی است که ظرف چهار سال گذشته به هیچ جریان مخالف و مقابلی توهین نکرده، نه به کسی انگ مزدور و عامل بیگانه و لامذهب و خوارج و… زده و نه محکوم کرده و در جامعه ای که جریان سیاسی قالب و حاکمش این قدر راحت به رقبا و چهره های سیاسی توهین می کنند در چنین جوی صرف اینکه کسی با اخلاق و ادب و نزاکت رفتار کند و توهین به کسی انجام ندهد، رای آور است چون به نظر من ما از نظر اخلاق سیاسی آنقدر سقوط کرده ایم که کافی است یک نفر ابتدایی ترین اصول ادب و نزاکت را رعایت کند تا رای بیاورد. از طرف دیگر گروهی از اصلاح طلبان و کسانی که نمی خواهند در انتخابات شرکت کنند به وی رای می دهند.

البته این گروه های آخر از سبد اصلاح طلبان هستند و اینها منوط به تایید صلاحیت آقای مشایی است که من امیدوارم این اتفاق بیفتد چون معتقدم که نباید جلوی افراد در ورود به انتخابات گرفته شود زیرا این امر نقض اصلی ترین رکن مردم سالاری است. البته این را هم بگویم که آمدن مشایی به زیان اصلاح طلبان و آقای هاشمی است چون آرای اصول گرایان که مشخص است و چه آقای مشایی بیاید و چه نه از آرای آنان کسر نمی شود اما این امر برای اصلاح طلبان به این صورت نیست و آمدن آقای مشایی از سبد رای اصلاح طلبان می کاهد. آنچه مشخص است، این است که آقای مشایی درصدی از رای آقای هاشمی را می رباید.

آقای دکتر، در تمام این گروه های تعریفی برای رای دادن به آقای مشایی، زنان و جوانان چه جایگاهی دارند و آیا ایشان می تواند رای این گروه ها را هم به خود جذب کند؟

البته این دسته بندی که من گفتم بر مبنای گروه های اجتماعی بود و قطعا درصد جوانان و زنانی که به مشایی رای می دهند بیشتر از اقشار و لایه های دیگر است. همچنان که درصد کسانی که به پیشبرد اصلاحات اعتقاد دارند نوعا به هاشمی رای می دهند. مقصود من در کل این است که بررسی فکری و عمیقی که از نظر جامعه شناسی صورت نگرفته و ما فقط می توانیم یک سری عبارات کلی را بیان کنیم و مطمئنا درصد رایی که آقای مشایی از طیف جوانان و زنان می آورد بیشتر از آقایان جلیلی و ولایتی و… خواهد بود.

با این حساب موقعیت آرای آقای هاشمی به چه ترتیبی می شود؟

هاشمی و مشایی بدون شک به دور دوم انتخابات خواهند رفت.

و یک سوالی در اینجا مطرح می شود که شاید آخرین سوال من هم در این مصاحبه باشد و آن هم این است که اگر آقای مشایی تایید صلاحیت نشود، آن وقت پیش بینی شما در مورد اتفاقات بعدی چیست؟

این سوالی است که برای خیلی ها مطرح بوده و هست و البته هدف از این سوال در اصل این است که در نهایت آقای احمدی نژاد چه خواهد کرد؟ به نظر من این پروسه دو حالت دارد؛ یکی اینکه ممکن است در آخرین لحظات آقای مشایی هم مانند آقای معین که در سال ۸۴ توسط رهبری تایید شد، با اختیارات ویژه ای که رهبری دارند تایید صلاحیت شود اما اگر این اتفاق نیفتد و کار حضور مشایی در عرصه انتخابات تمام شود، من هم مثل ۷۵ میلیون ایرانی دیگر نمی دانم که ممکن است چه شود و آقای احمدی نژاد چه کاری انجام دهد. عده ای این نظر را دارند که آقای احمدی نژاد اسنادی را دارد که آنها را رو می کند و عده ای هم می گویند که ایشان بلوف می زند و چیزی در دست ندارد و از سویی هم ممکن است که اساسا واکنش حاد و رادیکالی را نشان ندهد. البته تحلیل من این است که آقای احمدی نژاد وقتی ۷۲ ساعت بعد از ثبت نام از دستیارانش خواست که انصراف خود را اعلام کنند، دارد این پیام را به اصول گرایان می رساند که من تمام تخم مرغ هایم را در سبد آقای مشایی گذاشته ام و نامزد دیگری جز او ندارم و بنابراین آلترناتیو دیگری که روی کس دیگری مصالحه کنم وجود ندارد.