به گزارش پارس به نقل از مهر، اسفندیار رحیم مشایی؛ نامی که این روزها بیشتر از گذشته در رسانه ها مطرح است. مردی ۵۱ ساله که پس از آشنایی با محمود احمدی نژاد همراه با او وارد شهرداری تهران و سپس بعد از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ وارد دولت شد. رئیس گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، رئیس شورای عالی ایرانیان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس مرکز ملی جهانی شدن، رئیس شورای اطلاع رسانی دولت، رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد بخشی از مسئولیتهای رحیم مشایی در دولت نهم و دهم محمود احمدی نژاد بوده است.

اسفندیار رحیم مشایی در دوران ریاست احمدی نژاد در شهرداری تهران به عنوان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منصوب شد. این مهندس الکترونیک حالا سودای ریاست جمهوری ایران را بر سر دارد ولی پرونده های متعدد قضایی و حقوقی و همچنین اظهارات و دیدگاههای وی در مورد مکتب ایرانی این چهره سیاسی را در بوته چالش قرار داده است. البته ناگفته نماند که نزدیکی مشایی به احمدی نژاد تنها در عالم همکاری و رفاقت خلاصه نمی شود چرا که دختر اسفندیار رحیم مشایی عروس رئیس جمهور است.

این روزها بحث داغ پرونده های رحیم مشایی نقل محافل خبری شده است. پیش از این حجت الاسلام حسن نوروزی از نمایندگان سابق مجلس که آزاده و جانباز ۵۰ درصد است گفته بود: افرادی مانند رحیم مشایی و بقایی در ریاست جمهوری خزیده اند و کشور را به تعطیلی کشانده اند و من از قوه قضائیه و مجلس به دلیل اقدامات این آقایان شکایت دارم. این دونفر از کجا آمده اند و چه کسانی هستند و آیا سابقه جبهه و آزادگی دارند و ایثارگر هستند؟ پس از اظهارات این نماینده مجلس با راهنمایی علی لاریجانی متن شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه شد.

البته تنها شکایت این نماینده برای مشایی رقم نخورد چرا که نام اسفندیار رحیم مشایی در پرونده سوء استفاده و اختلاس در منطقه آزاد کیش هم به چشم می خورد. حالا مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرده است: پرونده رحیم مشایی پرونده باقیمانده از مجلس هشتم و شکایت تعدادی از نمایندگان از او مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن همراه با مستندات به هیئت نظارت و شورای نگهبان ارسال شده است تا در بررسی پرونده وی در صورت کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری مدنظر قرار گیرد.

سهل انگاری بنیاد شهید در انجام وظایف محوله!

هر چند پرونده های متعددی در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح است ولی این روزها در کنار پرونده مشایی پرونده شکایت نمایندگان مجلس از عملکرد بنیاد شهید هم قوت گرفته است. شاید این شکایت متاثر از اختلاس ۶ میلیارد تومانی در این بنیاد و شاید هم به دلیل تخلفات بانک دی و برخی شرکتهای وابسته به بنیاد شهید باشد ولی کمیسیون اصل ۹۰ می گوید: شکایت ۳۰ نفر از نمایندگان مجلس به دلیل به بکارگیری مدیران نالایق و ناکار آمد استان های مختلف همچنین بی توجهی به موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مسائل بهداشتی و درمانی و موضوعات اقتصادی این سازمان بوده است.

افضلی فر یکی از اعضای این کمیسیون گفته است: تیم بازرسی و کمیته رسیدگی به شکایات نمایندگان از بنیاد شهید و امور ایثارگران، مستنداتی در اختیار نمایندگان قرار می دهد که اگر قانع شدند، موضوع منتفی است و در غیر این صورت روال قانونی خود را برای قرائت در مجلس طی می کند.