به گزارش پارس به نقل از ایسنا، برخلاف انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ که مذاکرات تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری در ایران از سوی کشورهای غربی متوقف شد، به نظر می رسد چشم انداز برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۵ در آینده روشن باشد.

ظاهرا کشورهای غربی به این نتیجه رسیده اند که هزینه شروع مجدد مذاکرات با ایران در صورت متوقف کردنش زیاد است، از این رو به جای خاموش کردن موتور مذاکرات سعی دارند کمی فیتیله آن را پایین بکشند.

اظهارات کاترین اشتون در دیدار با سعید جلیلی در استانبول، مبنی بر این که" ما درباره پیشنهادهای ارایه شده از سوی هر دو طرف صحبت کردیم که این گفت وگوها نشان می دهد که در مرحله بعد چگونه پیش برویم و در آینده با یکدیگر تماس می گیریم" ، گویای تلاش ۱+۵ برای نگه داشتن فضای سازنده مذاکراتی و دیپلماتیک با ایران است.

برخی کارشناسان بر این نظر بودند که ۱+۵ تا بعد از انتخابات حاضر به مذاکره با ایران در هیچ چارچوبی نخواهد بود. اما به نظر نمی رسد آن ها در تلاش برای بر هم زدن فضای موجود مذاکراتی با ایران باشند در عین حال که سعی دارند مواضع خود در قبال ایران را هم چنان پررنگ نشان دهند.

برخی اعضای گروه ۱+۵ از جمله آمریکا، بر سیاسیت" هویچ و چماق" در برابر ایران تاکید می کنند.

وندی شرمن در اظهاراتی در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا پیش از دیدار اشتون با جلیلی مدعی شد: ما بر این باوریم که تحریم ها و اثرات آن، تاثیر چندانی بر حکومت ایران نداشته و به اندازه کافی برای تغییر رفتار یا موضع رهبران ایران جدی نبوده است. در مذاکرات با ایران گام هایی مشاهده می شود هر چند اندک و کوچک و پیشنهاد های اخیر ایران کم و ناچیز بوده است، آن ها تلاش می کنند اما سعی دارند به روش خود به نگرانی های جامعه بین المللی پاسخ دهند و این چیزی نیست که ما به عنوان پاسخ از آن ها می خواهیم.

علاوه بر این کاترین اشتون به همراه طرف ایرانی در پایان دیدار روز چهارشنبه که تا بعد از نیمه شب به طول انجامید، گفت وگوهای شان را" مفید" ارزیابی کردند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره زمان دیدار آینده اش با مذاکره کننده ارشد ایران گفت: در آینده نزدیک برای تعیین زمان این دیدار با یکدیگر گفت وگو خواهیم کرد.

سعید جلیلی نیز در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت: گفت وگوهای مفیدی داشتیم و مقرر شد برای نزدیک تر شدن دیدگاه های مان به زودی با یکدیگر دیدار کنیم.

وی افزود: برای تعیین زمان این دیدار به زودی رایزنی خواهیم کرد.

در عین حال، ایران پیش از این دیدار اعلام کرده بود که انتظار شنیدن پاسخ ۱+۵ به پیشنهادهایش که در آلماتی ۲ ارایه شده است را دارد، اما اشتون درباره ارایه پاسخ به ایران اظهار نظری نکرد.

جلیلی قرار است ساعت ۱۱ به وقت محلی (۱۲: ۳۰ به وقت تهران) امروز پنج شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی که در محل سرکنسولگری ایران در استانبول برگزار می شود به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.