به گزارش پارس به نقل از ایسنا، سیدمحمد خاتمی در دیدار با اعضای هیات اجرایی ستاد ملی جوانان اصلاح طلب با اشاره به شرایط موجود گفت: وظیفه شرعی، انقلابی، ملی، انسانی و روشنفکری ما این است که تلاش کنیم از بحران خارج شویم. نتیجه خوب برون رفت از این وضع را در درجه اول مردم و در درجه دوم نظام و در درجه سوم بخش ها و جناح های مختلف خواهند دید؛ حتی اگر این بدان معنی باشد که خودمان بعضی از امتیازات را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: مهم این است که عقلانیت بیشتر حاکم شود و جناح ها و جریان ها بتوانند با هم گفت وگو کنند و زمینه مشارکت فراگیرتر فراهم آید. شرط اول برون رفت از بحران، حاکمیتِ عقلانیت است. احساسات می تواند مشکل ساز شود، مگر این که با عقلانیت همراه شود، عقلانیت در مدیریت جامعه و تعامل با دنیا و با مردم و با نخبگان ایران.

وی با تاکید بر ضرورت جلب اعتماد مردم و با اشاره به موضوع یارانه ها اظهار کرد: کسانی امروز پول یارانه می گیرند، و باید هم یارانه دریافت کنند، اما با برنامه ای درست که سرچشمه از بین نرود، یعنی منبعی که یارانه از آن تأمین می شود از بین نرود و یارانه هم درست به دست جامعه برسد. در حال حاضر مردم نمی دانند کار دوام پیدا می کند یا خیر؟ آیا با بیکاری بلندمدت و مزمن او و فرزندانش همراه خواهد بود؟ با گرانی ها چطور؟ یک دلهره وجود دارد.

خاتمی هم چنین با اشاره به شرایط ایران در عرصه بین الملل و اشاره به تاثیر رویکردها و کارکردهای داخلی در این زمینه تاکید کرد: باید تهدیدهایی را که روی اساس نظام و کشور و روی زندگی مردم و آینده ما اثر منفی و مخرب دارد را خنثی کنیم یا دست کم تأثیر آن را کاهش دهیم. منظور این نیست که از اصول و منافع ملی و ارزش ها دست برداریم. ضمن حفظ اصول و محور قرار دادن منافع ملی با تعامل درست با دنیا می توانیم تهدیدها را کم کنیم یا از بین ببریم. در زمان ریاست جمهوری من آمریکا اعلام کرده بود سرمایه گذاری بیش از ۲۰ میلیون دلار در پروژه های نفتی و گازی ایران ممنوع است. مجازاتهای شدیدی هم برای شرکت ها و کشورهای متخلف وضع کرده بود. اما فضا طوری شد که ما با توتال فرانسه قرار دادی به ارزش چهار میلیارد دلار امضاء کردیم و پس از آن هم خیلی ها سرمایه گذاری کردند. اگرچه تحریم و تهدید وجود داشت، اما افکار عمومی دنیا و تحولات ایران زمینه بی اثر کردن تحریم ها را فراهم آورد.

وی ادامه داد: اولویت دیگر ما سامان دادن به اقتصاد با توجه به اصلاح وضع معشیت مردم است. نباید ایران که از امکانات بسیار وسیعی مادی و انسانی برخوردار است تبدیل به یک کمیته امداد بزرگ شود. کمیته امداد خدمت کرده و می کند و در زمان دولت اصلاحات به سمت کارآفرینی و مهارت آفرینی گام برداشت تا افراد تحت پوشش صاحب شغل و مهارت شوند.

وی با بیان این که « هدفمند کردن یارانه ها کار خوب و مهمی بود» در عین حال اظهار کرد: منتهی می بایست سه کار صورت گیرد؛ یکی جبران فشاری که روی دهک های پایین می آید و این کار هم باید ادامه یابد و دوم تقویت تولید و کارآفرینی در کشور و سوم تقویت تأمین اجتماعی تا همه امنیت داشته باشند و بالاخره آن چه دولت آینده باید انجام دهد اولویت دادن به سامان اقتصاد و مدیریت کشور با توجه ویژه به کم درآمدها و طبقات محروم است.

خاتمی خاطرنشان کرد: با توجه به همه این مسائل جناب آقای هاشمی رفسنجانی مناسب ترین شخصیتی است که می تواند حضورشان مؤثر باشد و با برنامه های جدید و دیدگاه های جدید نقش بسیار مهمی را می توانند داشته باشند. ایشان با نقشی که در انقلاب و نظام داشته اند، عنایت ویژه ای که امام به ایشان داشتند، تجربه فرماندهی جنگ، دو دوره ریاست جمهوری و بعد حضور در متن جریانات و همراه و خیرخواه رهبری و نظام، این ها همه نکات مثبت است. مهم تر این که همه آن برنامه ها و جهت گیری ها باید با هماهنگی رهبری باشد که جناب آقای هاشمی در این مورد تواناتر از همه اند.

وی ادامه داد: جناب آقای هاشمی شجاعانه به صحنه آمدند. می دانم که از نظر شخصی نمی خواستند بیایند، ولی به خاطر کشور فداکاری کردند و منافع ملی و خیر کلی را بر خواست شخصی ترجیح دادند و اینک مردم اند که باید شجاعانه و مسوولانه به صحنه بیایند و ایشان را کمک کنند.

وی با تاکید بر این که « نباید توقعات را بالا برد و انتظار معجزه داشت» گفت: اگر مشکلات موجود مهار شود و امور به مسیر منطقی و مدبرانه قرار گیرد، کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. اگر همه در کنار هم باشیم آثار مثبت هم مشخص خواهد شد؛ بدون این که انتظار داشته باشیم ظرف شش ماهه همه مشکلات حل شود. همین که مسائل رو به حل شدن برود امید ایجاد می شود. همه کسانی که دل شان برای کشور و انقلاب می سوزد باید به صحنه بیایند. خدمت به هاشمی این نیست که ایشان را در جریان خاصی منحصر کنیم. اصلاح طلبان با اشتیاق از حضور جناب آقای هاشمی استقبال می کنند و خود را در کنار ایشان می دانند. ولی ایشان فراتر از جناح ها هستند. مطمئننم بخشی از رأی خردمندان اصولگرا را نیز خواهد داشت. هاشمی منحصر به جریان خاصی نیست.

خاتمی افزود: من به همه مردم می گویم؛ این لحظه تاریخی را درک کنند و به تمام کسانی که به من لطف داشتند و می خواستند بیایم و البته به جناب آقای هاشمی هم نظر دارند می گویم در این موقعیت رأی خود را به جناب آقای هاشمی بدهند. من این خواهش را از همه می کنم. کسی نباید قهر کند و همه باید بیایند و همه در کنار آقای هاشمی قرار گیرند، دل ها به هم نزدیک تر شود، اقتصاد بهبود پیدا کند. تهدیدهای بیرون کاهش پیدا بکند و یا دست کم، اثر کمتری بگذارد با هماهنگی رهبری و تشکیلات مختلف ان شاءالله حضور جناب آقای هاشمی منشاء خیر خواهد بود.

وی خطاب به اعضای هیات اجرایی ستاد ملی جوانان اصلاح طلب گفت: شما عزیزان که افتخار می کنم که به من لطف کردید و جایگاه خاصی در جامعه دارید باید هماهنگ با ستاد ایشان باشید. نظرم این است که الان علمای بزرگوار، دانشگاهیان، کارافرینان، کارمندان و غیره با درک موقعیت و با توجه به ظرفیت های جناب آقای هاشمی باید وظیفه خود را ایفا کنند و خود را مؤید جناب آقای هاشمی بدانند. ما هیچ توقع و مطالبه ای برای خود نداریم، مطالبه ای اگر هست مطالبه جامعه است. می خواهیم کشور وضع خوبی پیدا کند و می شود مشکلات را حل کرد. ما هیچ سهمی برای خودمان نمی خواهیم.

وی افزود: جمع خوب و ارزنده شما و دلسوزانی که در سراسر کشور هستند خدمت آقای هاشمی بروید و با رییس ستاد ایشان جناب آقای جهانگیری که از خوبان امین و کاردان هستند دیدار و برای همکاری اعلام آمادگی کنید. از خداوند می خواهم لطف خود را شامل حال کشور و مردم کند و خیر را برای همه ما مقدر فرماید. ان شاءالله

در این دیدار روسای کمیته های ستاد ملی جوانان گزارشی از نحوه عملکرد ستاد در حوزه های مختلف ارائه کرد و از سیدمحمد خاتمی خواستند عضویت افتخاری ستاد ملی جوانان را بپذیرد.