به گزارش پارس به نقل از فارس، در ادامه مناظره بین حجت الاسلام بهمن شریف زاده و علی رمضانی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) که با عنوان « چه کسی انحرافی است» ، برگزار شد، دانشجویان این دانشگاه به طرح سؤالات خود به صورت مکتوب و شفاهی از دو طرف مناظره پرداختند که شرح سؤال و جواب ها از بهمن شریف زاده در ذیل می آید.

شریف زاده در پاسخ به سئوالی در خصوص مکتب ایرانی و پایان دوره اسلام گرایی، پیروی از ولایت و همچنین ارتباط با امام زمان (عج) در حلقه انحرافی اظهار داشت: در دایره ولایت فقیه وارد عصمت نمی شویم و می توان با این جایگاه بحث کرد، هرچند حکمش حجت باشد.

مدیر مسئول روزنامه الوفاق با بیان اینکه تفاوت ولایت فقیه و معصوم در حوزه بحث و گفت وگو است، عنوان کرد: پایان اسلام گرایی یعنی پایان دوره عرضه خاصی از اسلام که همراه با تحکم است.

وی خاطرنشان کرد: ۳۵ سال از انقلاب می گذرد اما چه اتفاقی افتاده که امروز جوانان دین گریز شدند، سرمنشاء این اتفاقات از همین اسلام گرایی طالبانی است و نخستین مخالفت احمدی نژاد با همین گشت های ارشاد بود.

شریف زاده ادامه داد: صدا و سیما برنامه های خوب و فرهنگی و مطلوبی را در خصوص حجاب نساخته است و طالبان یعنی گشت ارشاد و مشایی هم حرفش همین است.

مدیر گروه مطالعات دینی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن در پاسخ به این سئوال که چرا مشایی فلسفه و عرفانی صحبت می کند و آقای احمدی نژاد به فرمان ولایت بی اعتناست، پاسخ داد: مخاطبان مشایی در این ۵۰ سخنرانی که انجام داده عموم مردم نبودند بلکه اساتید دانشگاه، نخبگان فرهنگی و نخبگان میراث فرهنگی بودند.

رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری اضافه کرد: تمام سخنرانی های مشایی در خصوص عرفان و فلسفه و مسائل دینی در نشست های خاص انجام شده است.

وی تأکید کرد: دین تنها احکام نیست و عناصر مهم تر از رفتارهای دین نیز وجود دارد، به طور مثال فلسفه و کلام مربوط به باورها و احکام مربوط به رفتار است که باید به دور این پوسته کشیده شود.

شریف زاده در پاسخ به این سئوال که چرا آقای احمدی نژاد برای تبلیغ مشایی از بیت المال استفاده می کند، تصریح کرد: امام خمینی (ره) قبل و بعد از انقلاب تغییر داشتند به طوری که قبل از انقلاب عرفان را در محافل خصوصی بیان می کردند ولی پس از انقلاب این مباحث را در جمع مردم بردند.

وی ادامه داد: شهیدان همت و باکری نیز بصیرت عرفانی خارق العاده ای داشتند که از معجزات امام خمینی (ره) بودند و امروز می توان گفت که مشایی نیز از معجزات امام خمینی (ره) است همان طور که همت، باکری و آوینی نیز از این دست معجزات هستند.

در همین حین یکی از حضار به نشانه اعتراض فریاد زد که آیا شما شهید همت را با مشایی برابر می دانید که شریف زاده در پاسخ گفت: بله.

شریف زاده یادآور شد: مشایی روز گذشته در ستاد انتخاباتی خود در یک ساختمان محقر روی یک صندلی که روی آن موکت قرار داشت صحبت کرد و آن فضا را گرما فرا گرفته بود و نمی توان گفت که مشایی برای تبلیغات از بیت المال هزینه می کند.

وی در خاتمه تأکید کرد: احمدی نژاد با حضورش در ستاد انتخابات وزارت کشور و همراهی با وی می خواست بگوید که مشایی تفکر ما را ادامه می دهد.