محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران که در سفر به سه کشور آفریقایی به همراه یک هیات سیاسی و اقتصادی بعدازظهر پنجشنبه وارد پایتخت نیجر شد، پس از دیدار و گفتگو با مقامات این کشور و شرکت در مجمع تجاری ایران و نیجر دقایقی قبل نیامی را به مقصد تهران ترک کرد.

وی در مدت حضورش در نیجر و در دیدار با رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کرد.

شرکت و افتتاح مجمع تجاری ایران و نیجر به همراه همتای نیجری از دیگر برنامه های ظریف در این سفر بود. وی در این نشست اعلام کرد که برای ایران هیچ سقفی در روابط با نیجر وجود ندارد.

وزیر خارجه ایران پیش از نیجر هم به آفریقای جنوبی و اوگاندا سفر کرده بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی را در این سفرها یک هیات اقتصادی ٥٠ نفره همراهی می کرد. وی در این سفرها در دیدار با مقامات عالیرتبه از جمله روسای جمهور آفریقای جنوبی و اوگاندا بر تعمیق مناسبات ایران با این کشورها تاکید کرد.

برگزاری نشست مجمع تجاری ایران و آفریقای جنوبی و همچنین ایران و اوگاندا از دیگر برنامه های ظریف در این سفرها بود. وزیر خارجه ایران همچنین در بخش پایانی سفرش به کامپالا به همراه رئیس جمهور نیجر مرکز درمانی ایران و نیجر را افتتاح کرد.

وزیر خارجه کشورمان در ساعات پایانی شنبه ٢٩ مهر ماه به منظور سفر به آفریقای جنوبی، اوگاندا و نیجر تهران را به مقصد پرتوریا ترک کرده بود.