اختصاصی پارس؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 442045

  با توجه به ثبت‌نام آقایان جهانگیری و محمد هاشمی رفسنجانی آنچه که از آرایش انتخاباتی حامیان وضع موجود برمی‌آید، عدم اطمینان از رأی‌آوری آقای روحانی و ضرورت حضور افراد دیگر در کنار وی در صحنه انتخابات است.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- درحالی‌که آقای روحانی با حضور یک کاندیدای سایه در کنار خود به‌شدت مخالفت کرده بود، اما ثبت‌نام معاون اول وی با اعلام این‌که با اصرار اصلاح‌طلبان وارد کارزار انتخابات شده، این گزینه را محتمل می‌کند که آقای جهانگیری به‌عنوان کاندیدای پوششی ثبت‌نام نکرده باشد. چند ماهی بود که بخشی از اصلاح‌طلبان با توجه به رأی شکننده آقای روحانی در سال ۹۲ و عملکرد ضعیف اقتصادی و معیشتی وی، علی‌رغم حمایت کلی از دولت یازدهم، در حال بررسی و آنالیز شرایط سیاسی برای حضور فردی دیگر در کنار رییس دولت یازدهم در انتخابات بودند.

  از طرفی دیگر، حجت‌الاسلام محسن رهامی، فعال سیاسی و حقوقی اصلاح‌طلب نیز پس از رسانه‌شدن خبری مبنی بر دیدار وی و حجت‌الاسلام منتجب‌نیا با رهبری، برای حضور در انتخابات نام‌نویسی کرد.

  اما از اردوگاه حامیان اعتدالی دولت نیز آقای محمد هاشمی رفسنجانی در آخرین ساعات ثبت‌نام، خود را به وزارت کشور رساند تا نامزد انتخابات شود؛ عملی که تعجب کارشناسان و فعالان سیاسی و رسانه‌ای را برانگیخت. هاشمی رفسنجانی گفت که مستقل آمده و به توصیه برادر مرحومش عمل کرده که گفته بود با بیش از یک نفر باید در صحنه انتخابات حضور داشت. در زمان حیات آیت‌الله هاشمی، خبرهایی مبنی بر پیشنهاد وی به دکتر ظریف برای حضور در انتخابات نیز رسانه‌ای شده بود.

  با توجه به ثبت‌نام آقایان جهانگیری و محمد هاشمی رفسنجانی آنچه که از آرایش انتخاباتی حامیان وضع موجود برمی‌آید، عدم اطمینان از رأی‌آوری آقای روحانی و ضرورت حضور افراد دیگر در کنار وی در صحنه انتخابات است.

  سعید حجاریان در انتخابات مجلس در اسفند ۹۴ با رونمایی از دوقطبی انتخاباتی اردوگاه اصلاحات و اعتدال گفته بود مجلس دهم تنها دو فراکسیون خواهد داشت: برجامیان و نابرجامیان! با آنکه تنها ۴۰ روز از آغاز اجرای برجام می‌گذشت و هنوز چشمان امیدوار به انفتاح اقتصادی بسیار بودند، آن ترفند به‌سختی توانست حدود نیمی از کرسی‌های مجلس را ازآن هوادارانش کند.

  حالا در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در اردیبهشت ۹۶ به‌طور چشم‌گیری از خوشبینی به ثمرات عینی ـ فوری برجام برای گشایش در کار مردم کاسته شده. فراتر از آن، هم در توانایی دولت برای بهره‌گیری از فرصت برجام موجود در تولید و اشتغال تردیدهای جدی پدید آمده و هم در شایستگی آن برای صیانت از برجام در برابر عهدشکنی طرف مقابل.

  درحالی‌که هیچ یک از رقبای رئیس‌جمهور اصل برجام را به چالش نکشیده‌اند، او مجبور است به این زمینه ذهنی پررنگ در افکار عمومی واکنش نشان دهد و به آن دامن بزند. اگر رقبای انتخاباتی روحانی تا انتها نخواهند به برجام بپردازند، او زمینه انتخاب مجدد را از دست می‌دهد. بازی عوض شده و تأکید روی کارآمدی در اقتصاد و معیشت، پیروزی را از دسترس دوقطبی‌سازها دورتر می‌کند.

  استراتژی درست انتخاباتی

  میدانی را در نظر بگیرید که در آن رقبای متعددی وجود دارند و شما می‌بایست در آن میدان، با تعیین «استراتژی درست» سایر رقبا را کنار زده و به پیروزی دست پیدا کنید.

  انتخابات نیز مانند هر رقابت دیگری، ناظر به «نتیجه بُرد» است. پس این‌که کسی صرفا برای ادای «تکلیف الهی» وارد میدان شده و توجهی به «نتیجه» ندارد، از اساس اشتباه است. عدم توجه همزمان به این دو، یا اشتباه محاسباتی نامزد انتخاباتی بوده و یا تلاش او برای به اشتباه انداختن رأی‌دهندگان.

  اما اینکه چگونه می‌توان به نتیجه رسید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها جلوگیری از «تفرقه» و نیز هم‌افزایی در برابر رقیب است. باید دید در این میدان رقابت، کدام گروه‌ها می‌توانند از این عنصر بهره ببرند.

   

   

  انتخابات ریاست جمهوری اعتدال دوقطبی حامیان وضع موجود

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها