پارس بررسی می کند:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 441922

  اگر او خود را مشغول انتخابات و درگیری مناظرات کند به عبارتی یک ماه باقی مانده فرصت مناسبی است برای آسیب پذیری بیشتر اقتصاد به ویژه اقتصاد مقاومتی.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- در حالی کشور در وضعیت بد رکود و از همه مهمتر شاهد سریال های تعطیلی کارخانه هایی هستیم که روزگاری مردم این کشور به آوازه ی آنها افتخار میکردند، کشور رسما تعطیل شد. رئیس جمهور و معاون اول او رسما وارد فضای انتخابات شدند و به عنوان کاندید ریاست جمهوری ثبت نام کردند. مرسوم بود معاونین اول در انتخابات ریاست جمهوری نیابت ریاست را برعهده میگرفتند و جلسات هیئت دولت و ماموریت های مختلف دولت را برعهده میگرفت. در حالی که رسما معاون اول و رئیس جمهور با هم ثبت نام کردند و هیچکس نیست بگوید چرا و به چه دلیلی کاندید پوششی یا کاندید جایگزین برای دولت نیاز است در حالی که کشور با بحران های مختلفی مواجه شده است. از یک سو رئیس جمهور از این شهر به آن شهر می رود تا پروژه های بر زمین مانده را افتتاح کند، معاون اول او در وزارت کشور حضور می یابد تا رسما وارد کارزار انتخاباتی شده و در نهایت مسئولیت ستاد بحران کشور به عنوان متولی اصلی بحران بزرگ آذربایجان را به یک وزیر تنفیذ میکنند. این در حالی است که برای بسیج امکانات قطعا می بایست معاون اول یا شخص رئیس جمهور ورود میکردند.

  از طرفی  معاون اول اقای روحانی یعنی شخص اسحاق جهانگیری مسئولیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را هم برعهده دارد. اگر او خود را مشغول انتخابات و درگیری مناظرات کند به عبارتی یک ماه باقی مانده فرصت مناسبی است برای آسیب پذیری بیشتر اقتصاد به ویژه اقتصاد مقاومتی.

  در طرف دیگر اصلاح طلبان مدعی هستند آمدن آقای جهانگیری بخاطر کمک به آقای روحانی است. شاید این حرف از یک سو درست باشد اما از سوی دیگر مگر شخص آقای روحانی مسلط به موضوعات دولت نیست؟ چگونه اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول بر آن است تا روحانی را در انتخابات کمک کند؟ این در خالی است که مسئولیت اقتصادی و اجرایی کشور رسما فاقد مدیریت متمرکز می باشد و مردم بیشترین ضربه را از این فضا خواهند برد. اصلاح طلبانی که از آقای جهانگیری برای شرکت در انتخابات در کنار آقای روحانی دعوت کردند واز او با عناوینی چون کاندید پوششی یا ضربه گیر یاد کردند، ابراز کنند آیا هزینه های یک ماه تعطیلی کشور و نبود مدیر مستقر اجرایی را می پذیرند یا خیر؟

  ***

  نامزدی جهانگیری از موضع اصلاح‌طلبان آنها را از تله انسدادی که در آن گرفتار شده بودند، می‌تواند خارج کند و از این نظر که اصلاح‌طلبان یک نامزد اصلی و نه عاریتی، مثل جهانگیری در انتخابات دارند، برای آنها مثبت است. علاوه بر این اگر جهانگیری بتواند چهره مؤثرتری از خود نسبت به روحانی نشان بدهد که محتمل نیز هست، حتی می‌تواند جایگزین روحانی شود و این برای اصلاح‌طلبان به موفقیت مضاعف تبدیل خواهد شد.

  اما برای روحانی این کاندیداتوری جهانگیری، چه انتخابات را ببرد و چه نبرد، پیامد منفی دارد. در صورت پیروزی، این دستاورد منفی کمتر است. چون وی لااقل رئیس‌جمهور هست اما رئیس‌جمهوری مدیون به معاونش جهانگیری که همین مسئله از روحانی به عنوان رئیس‌جمهور، اعتبارزدایی می‌کند و وی را حتی نسبت به سال ۹۲ نیز از نظر اجتماعی و سیاسی ضعیف‌تر می‌کند و در صورت شکست، علی‌رغم حضور جهانگیری، این دستاورد منفی بیشتر و به نوعی هم چوب را و هم پیاز را خورده است. البته ممکن است روحانی بر اثر تحلیل‌های تازه‌تر و عینی‌تر و گرفتن بهانه رد صلاحیت احتمالی خود بعد از اعلام صلاحیت‌ها، به نوعی جهانگیری را از حضور در رقابت منصرف کند.

  اسحاق جهانگیری اقتصاد مقاومتی انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی
  • محمدحسین
   پاسخ

   مگه تا الان که بوده فرقی داشته به حال اقتصاد مقاومتی جز همون سخنرانی های همیشگی اش. کلا دولت ها آقایون هر طرح و برنامه ای آقا دستور موکد میدن اقایون دولتی هم تاکید می کنند اما در عمل چیزی نمی بینیم. تو دولت قبل بوده تو این دولت هم شعار زیاده هم فسادها کلان! این وسط مردم دارن له میشن الان هم که به انتها رسیده و زمان پاسخ به مردم همه میزنن زیر حرفاشون.... تو این چهارسال هم به داد مردم نرسیدند فقط شعار دادن و شعار و جز توهین بهم قبلی و خودی و نخودی چیز قابل ارزشمندی ندیدیم.

  • ناشناس
   پاسخ

   اونوقت رییس جمهورهای قبلی در اینگونه موارد چیکار می کردن؟

  • فهیمه
   پاسخ

   شما زیاد نگران اقتصاد مقاومتی نباش چون خودتم نمی دونی چی هست . یک ماه باقی مانده هم اصلا مهم نیست . با یک ماه که چیزی عوض نمیشه .

  • ناشناس
   پاسخ

   این حسن کلید ساز هم مثل محمود کاپشن مردم رو گذاشته سر کار

  • ناشناس
   پاسخ

   چکارها برای خراب کردن اقای روحانی میکنند,!!در عجبم چرا دروغ دوباره روبه افزایش است,از ضرغامی تا بذر پاش وزامانی وووهمون هایی هستند که برجام را در ان زمان زیر سوال بردند!؟چرا از قول خودتان تیتر میزنید وفکر میکنید,که سایرین متوجه تخریبتان نمیشوند.

  • مهرداد
   پاسخ

   بخدا فقط خدمت خالصانه وصادقانه برا ی یاری مردم واقشار اسیب پذیر و متوسط جامع ثواب . نه میز ماندگارهست نه پست ومکنت.مقام معظم که خدا ایشان را حفظ کند تاکید به این امر دارند وتکیه به قدرت داخلی واقتصاد مقاومتی ودانشمندان جوان تحصیل کرده بومی را پرورش داد.و در عمل طومار بی کاری و فقر را از سطح جامع بایستی جمع کرد نه با حرف زدن . انشا ... تعالی و فرجه

  • مسعود
   پاسخ

   شما زیاد نگران نباش تخریب کردن دکتر روحانی توسط شما را هر بچه ائی میفهمه از کجا اب میخوره

  • جواد
   پاسخ

   من نمیدونم با این همه نارضایتی مردم از دولت تدبیر چرا باز هم سنگ این دولت به سینه زده میشه یک خورده تفکر و تحقیق رو هم چاشنی حزب گرایی کنید بد نیست
   من با تحقیق میگم جناب آقای رییسی از هر نظر شایسته ترند

  • ایرانی ترک
   پاسخ

   من که یه هفته قبل اعلام امادگی کردم که اگر نیاز هست یک ماه من کارهای رییس جمهور انجام بدم ایشون به انتخابات بپردازد.باور بفرمایید در این 30 روز 30 دستور صادر کنم مملکت زیرو رو بشه .به امتحانش میارزه باور کنید .اقتصاد پویا افزایش درامدها. رونق کسب و کار .و...

  • ناشناس
   پاسخ

   راي فقط يك كلام دكتر رئيسي تمام

  • ناشناس
   پاسخ

   بهتر

  • احمد
   پاسخ

   واقعا ساده هستین. شما فکر میکنید مردم مهم اند براشون.آمار طلاق و بیکاری و دربدری مردم را ندارن.بعد دوتا دوتا میدون برا ریاست جمهوری.خوب کاری برای مردم نکردن

  • لطفی
   پاسخ

   رای من فقط رییسی عزیز

  • ناشناس
   پاسخ

   چی میگی

  • علی رضا محمود ابادی
   پاسخ

   شوخی نیست -جنگ است ؟ ان هم از نوع جدی اش ؟ جنگ قدرت وتهمت وفریب و یاوه سرایی و عوام فریبی و جنگ روانی؟
   جنگ برای میراث پدری و اجدادی؟
   تا وقتی در ایران نامزدها اینطور به هم تاخت و تاز کنند نیازی به دشمنی عرب ها و صهیونیست ها و داعش و ترامپی ها نداریم ؟ همین ها برای نابودی اصول و ارزش های انقلاب کفایت می کنند ؟

   • عبدل

    آقای محمودآبادی عزیز تا حدود زیادی با نظر شما موافقم...ای کاش چوبی وچماقی هم می داشتندتامناظره کاملی می داشتند.البت به جز آقای رئیسی ومهندس گرام که ظاهری آرام داشتند.

  • ناشناس
   پاسخ

   اين دولت چهار سال است مردم را سر كار گذاشته است!

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها