دکتر ابراهیم متقی در گفتگو با پارس:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 441657

  قابلیت‌های هسته‌ای ایران، چرخه سوخت و توانمندی‌های مربوط به رآکتور آب‌سنگین اراک، کارکرد خود را از دست داد. دیگر سانتریفیوژ نسل2در مدار وجود ندارد و فوردو به‌عنوان یک مرکز حیاتی، حساس و راهبردی ایران کارکرد چندانی نخواهد داشت.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- استاد و عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: برجام کارآمدی خود برای مبادلات بانکی، تبادلات مالی و عادی شدن روابط اقتصادی ایران با جهان غرب و کشورهای مختلف را تحقق نبخشیده است.

  دکتر ابراهیم متقی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: واقعیت آن است که ایران براساس روندی که در برجام تعیین شده بود منجر به اجرای تعهدات شد، نگرانی کشورهای غربی و گروه 1+5را برطرف کرد اما طرف مقابل به کمترین تعهد خود عمل نکرد.

  وی افزود: قابلیت‌های هسته‌ای ایران، چرخه سوخت و توانمندی‌های مربوط به رآکتور آب‌سنگین اراک، کارکرد خود را از دست داد. دیگر سانتریفیوژ نسل2در مدار وجود ندارد و فوردو به‌عنوان یک مرکز حیاتی، حساس و راهبردی ایران کارکرد چندانی نخواهد داشت.

  وی اضافه کرد: این در حالی است که تمامی این امتیازات برای پایان یافتن تحریم‌ها انجام گرفت.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به زمان بندی رفع تحریم ها گفت: اگر چه در متن و ضمیمه برجام به این موضوع اشاره شده است که تحریم‌ها می‌بایست حداکثر طی 8سال پایان یابد، اما اجرایی شدن لایحه ایسا و تبدیل آن به قانون از 15دسامبر 2016را باید به‌عنوان پایان واقعیتی دانست که تحریم‌های اقتصادی ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران حداکثر 8سال بعد ازتصویب برجام پایان می‌یابد. 

  متقی افزود: به همین دلیل است که برجام کارآمدی خود برای مبادلات بانکی، تبادلات مالی و عادی شدن روابط اقتصادی ایران با جهان غرب و کشورهای مختلف را تحقق نبخشیده است.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران درخصوص عملکرد دولتمردان در اجرای برجام گفت: درحالی‌که امید می‌رفت، روند دیگری در این زمینه به‌وجود‌ آید، مسئولان اجرایی در حوزه دیپلماسی هسته‌ای همواره به جامعه ایران وعده می‌دادند که برجام می‌تواند شرایط جدیدی را برای عادی شدن روابط اقتصادی ایران و جهان به‌وجود آورد؛ موضوعی که تا‌کنون تحقق پیدا نکرده و امکان شکل‌گیری محدودیت‌های جدیدی توسط کنگره آمریکا در ارتباط با ایران وجود خواهد داشت و شواهد هم همین مسئله را به اثبات رسانده است.

  وی افزود: در این شرایط مهم‌ترین پرسش آن است که ایران در فضای عدم‌اجرای تعهدات اعلام شده از سوی مقامات اجرایی کشور چه الگوی رفتاری‌ای را در پیش خواهد گرفت؟ و پرسش دیگری وجود دارد که آیا ایران می‌تواند روند جدیدی را در پیش گیرد که منجر به افزایش قابلیت‌های هسته‌ای کشورمان در مقیاس راهبردی شود؟

  متقی اضافه کرد: پاسخ آن است که چنین روندی نه‌تنها به‌عنوان گزینه رفتاری ساختار بروکراتیک و اجرایی ایران محسوب نمی‌شود بلکه اجرای آن نمی‌تواند هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی پر مخاطره‌ای را برای کشور ایجاد کند. 

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران نتیجه گیری کرد: چنین وضعیتی را می‌توان فعال‌سازی‌ حوزه دیپلماتیک در فضای کشورهای اروپایی، روسیه و چین برای ایجاد شرایطی دانست که ایران بتواند همکاری‌های متقابل اقتصادی را به موازات الگوهای پیش‌بینی شده در فرایند تنظیم برنامه جامع اقدام مشترک تحقق بخشد.


   

  برجام هسته‌ای ابراهیم متقی تحريم كارآمدي
  از سراسر وب
  پیشنهاد از
  • ناشناس
   پاسخ

   تدبیراگراینست ،مردم بی تدبیری رابهترراقبند

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها