یادداشت اختصاصی پیرملازهی تحلیلگر مسایل سیاست خارجی

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 436108

  من مساله مهم‌تر را در سیاست‌های امریکا علیه ایران ارزیابی می‌کنم. باید دید امریکا در دوران ترامپ چه سیاستی را دنبال می‌کند.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسایل سیاست خارجی در یادداشتی برای پارس نوشت: 

  1- رقابت شدیدی میان تهران و ریاض بر سر بازارهای خرید نفت وجود دارد و تردیدی وجود ندارد که عربستان می‌خواهد بازارهای نفتی ایران را از چنگش خارج کند و در اختیار خود قرار دهد. در این چارچوب، آنها امکانات بالایی دارند و محدودیت‌های تهران را هم ندارند. آنها می‌توانند تخفیف‌هایی برای فروش بدهند و امتیاز قیمت ترجیحی بدهند. حتی می‌توانند فروش‌شان را اقساطی کنند. 

  2- محدودیت‌های بانکی ایران را هم ندارند. فشاری هم که برای همکاری با تهران وجود دارد، ریاض آن فشار را احساس نمی‌کند ولی با این اوصاف، فضا آنقدر به سود عربستان نیست که ایران نتواند کار چندانی بکند چون هیچ کشوری نمی‌خواهد خود را به صورت صددرصد وابسته به کشور دیگری بکند چون سرعت تحولات بالاست و ممکن تغییری در سیاست‌های بین‌المللی عربستان ایجاد شود و وابستگی محض به ریاض می‌تواند ضربه شدیدی به کشورها وارد کند. با این وجود، من مساله مهم‌تر را در سیاست‌های امریکا علیه ایران ارزیابی می‌کنم. باید دید امریکا در دوران ترامپ چه سیاستی را دنبال می‌کند.اگر امریکا بخواهد سیاست‌های سختگیرانه‌تری را نسبت به ایران اعمال کند، آنگاه بانک‌های کمتری هم با ایران حاضر به همکاری خواهند بود و هزینه همکاری با تهران نیز برای کشورها بالا خواهد رفت.

  3- نگاه عربستان سعودی به کلیت کشورهای اسلامی مبتنی بر این نگاه است که ریاض در نقطه ثقل و مرکزیت جهان اسلام قرار دارد و کشورهای دیگر در پیرامون آن قرار دارند. به عبارت دیگر، عربستان خود را در مرکزیت تفکری می‌داند که اسلام ناب راستین است که بر همه تفکرها و جریان‌های دیگر اسلامی تفوق و غلبه دارد. 

  صادرات نفت آل سعود محدوديت‌هاي بانكي پيرمحمد ملازهي
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها