به گزارش پارس به نقل از مهر، محمدرضا عارف عصر شنبه در نشست دانشجویی در گرگان افزود: همه ما باید با خوشبینی مطالب را دنبال کرده و مسئولین ذی ربط در انتخابات نیز باید به درستی به وظایف خود عمل کنند.

وی در پاسخ به اینکه برنامه شما برای بسیج چیست اظهار کرد: تعریف ما از بسیج همان تعریف امام خمینی (ره) است و سهم بسیج یعنی حضور پرشور و همه جانبه و فراجناحی که باید همه اقشار را پوشش دهد و بسیج آرمان امام خمینی (ره) بوده و قداست آن باید حفظ شود اما بسیج نباید درگیر مسائل سیاسی و اختلافات سیاسی شود و اگر انتخاب شوم این روند را پیش خواهم گرفت.

وی درباره حقوق اهل سنت و اقلیت های مذهبی گفت: ما اهل سنت را جزو اقلیت ها نمی دانیم بلکه آنان برادران دینی ما هستند و در قانون اساسی با شیعه حقوق برابر دارند و برای اقلیت های مذهبی نیز قوانینی و حق و حقوقی وجود دارد و درباره حق انتشار کتاب و یا ساخت مساجد اهل تسنن هیچ مانعی وجود ندارد و اگر جایی اشتباهی رخ داده باید بررسی شده و بر اساس قانون با آن برخورد شود.

این کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توانایی لازم برای دفاع از حقوق مردم و عمل به شعارهای خود را دارد یا خیر بیان کرد: من از سال ۵۹ تا کنون در سمت های مختلف کار و تجربیات زیادی را کسب کردم و امروز آمده ام که این تجربیات را اجرا کنم، درباره انتخاب وزرا نیز باید گفت بر طبق قانون اساسی معرفی وزرا حق رئیس جمهور است و در این زمینه دو کار می توان کرد.

محمدرضا عارف ادامه داد: اول اینکه رئیس جمهور بدون هیچ مشورتی وزرا را معرفی کند و از طرفی مجلس این حق را دارد که به وزرای معرفی شده رای مثبت یا منفی دهد، اما اقدام دیگر اینست که همانند آقای خاتمی در انتخاب وزرا با بزرگان و مجلس رایزینی کرده که این اقدام موجب همراهی بیشتر شده و اگر بخواهیم وضعیت کشور سامان یابد باید همیاری کنیم.

وی افزود: به دلیل اینکه انقلاب اسلامی زود به نتیجه رسید و بر اساس کم تجربگی برخی اقدامات انجام شد که به نوعی تندروی بود و امروز انقلاب در دهه چهارم است و ما نباید تندروی های اویل انقلاب را تکرار کنیم، ما اگر در همه دولت های گذشته سهم جناح شکست خورده را می دادیم الان وضعیت اینگونه نبود.

وی در خصوص جنبش سبز و حصر خانگی میرحسین موسوی و کروبی بیان کرد: اگر جنبش سبز همان اصلاحات با معیارهایی که مشخص شده باشد ما آن را قبول داریم در غیر این صورت مورد تایید ما نیست. مسئله حصر خانگی این دو نفر نیز امیدوارم تا قبل از انتخابات حل شود چراکه آن ها از چهره های خدوم کشور هستند و من به عنوان کاندیدا هیچ قدرتی برای گذاشتن شرط ندارم ولی در صورت انتخاب این مسئله را حل و سامان خواهم داد.

خاتمی از خط قرمزها عبور نکرده است

معاون اول دولت اصلاحات درباره هجمه های اخیر علیه آقای خاتمی گفت: همه ما در مقابل انقلاب مسئول هستیم و برای آن کار و تلاش کردیم و اگر امروز با چهره ای مانند آقای خاتمی با وجود تلاش هایی که برای انقلاب و کشور داشتند بد برخورد می شود و در برخی روزنامه ها مطالب نادرستی درباره وی درج می گردد نوعی خود زنی بوده و این نشان از عقب ماندگی فضای کشور است.

عارف ادامه داد: اصلاح طلبی یعنی حرکت در داخل خطوط و هنجارهای نظام و ما مدافع نظام هستیم آقای خاتمی نیز در هیچ کجا از خطوط قرمز نظام عبور نکرده است و در صورت اجماع اصلاح طلبان حول محور آقای خاتمی من از انتخابات کنار خواهم رفت.

وی گفت: اصول گرایان نیز در انقلاب سهیم بوده و برای آن تلاش کردند اما در کشور ما تمامی امکانات دولتی است اما باید سهمی را هم در اختیار رقیب قرار می دادند و گله ما از بی انصافی و عدم در اختیار گذاشتن امکانات است اما در صورت انتخاب من اینگونه عمل نخواهم کرد و امکانات را در اختیار رقیبان نیز خواهم گذاشت.

آرای ۷۰ درصد رای خاموش ها به اصولگرایان

عارف بیان کرد: در کشور دو حزب اصول گرا و اصلاح طلب هر کدام دارای طرفدارانی هستند اما در این میان عده زیادی به عنوان قشر خاکستری و رای خاموش وجود دارند که در صورت حضور در صحنه در بدبینانه ترین حالت ۷۰ درصد آنان به اصولگرایان رای خواهند داد و ما باید با این امر مقابله کرده و این رای خاموش ها را به سمت اصلاح طلبان جذب کنیم.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان نیز در زمان فعالیت خود ایراداتی داشتند اما عدم حضور در انتخابات موجب پیروزی رقیب می شود بنابراین ما نباید میدان را خالی کنیم.