به گزارش پارس به نقل از ایسنا، اسفندیار رحیم مشایی، رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها عصر شنبه در پایان نشست بررسی نقش زنان و جوانان در تحقق اهداف جنبش عدم تعهد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، همچنین با اشاره به ریاست سه ساله ایران بر این اجلاس گفت: این دولت فرصت خوبی است تا کارهای بزرگی در راستای کارآمدی هرچه بیشتر جنبش عدم تعهد انجام شود و در واقع می توان پایه گذار اقدامات بزرگ و تعیین کننده در این راستا بود.

وی افزود: البته ما نباید انتظار داشته باشیم که همه آنچه که باید در راستای کارآمدی هرچه بیشتر جنبش غیرمتعهدها انجام گیرد، در زمان مدیریت ایران بر این جنبش باشد، چراکه برخی از اقدامات نیازمند گذشت زمان و فرصت بیشتری است.

مشایی ادامه داد: برخی معتقدند ما باید اهدافی را در این جنبش دنبال کنیم که در دوره سه ساله ریاست ایران محقق شود و کمتر به دنبال برنامه های طولانی مدت برویم. به نظر من چنین نگاهی نباید مانع آن شود که ما مقدمه ساز کارایی هرچه بیشتر این جنبش باشیم.

وی با بیان اینکه ما باید در راستای یک توسعه روابط با دیگر کشورها با توجه به مسوولیتی که داریم گام های جدی تری برداریم، گفت: امروز حرف ایران در دنیا با توجه به اینکه ریاست جنبش عدم تعهد را نیز برعهده دارد، اثرگذاری جدی تری دارد.

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها با بیان اینکه در زمان برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران کشورهای سلطه جو تلاش می کردند که این نشست به نحو آبرومندانه ای برگزار نشود، اما خوشبختانه تلاش های آنها نافرجام ماند و ما شاهد نشستی خوب در تهران بودیم، گفت: معتقدیم که در جهان آینده جز از طریق مشارکت و اعمال اراده جهانیان هیچ امری قابل تحقق نیست، چراکه آینده از آن ملت هاست و منویات و آرزوی آن گروهی در عرصه جهانی به واقعیت خواهد پیوست که متضمن منافع همگانی در دنیا باشد.

وی افزود: اگر کسی بخواهد منافع ملی کشورش را توسعه بدهد، این در گرو همکاری در مناسبات بین المللی است و ما در اندیشه مکتبی و دینی مان که مبتنی بر اندیشه های متعالی اهل بیت (علیهم السلام) است، این امر را بسیار برجسته می بینیم و در واقع می توان گفت ما هرچه به سمت آینده می رویم، منافع بین المللی و ملی الزاما در یک انطباق بیشتری خواهند بود.

رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها با تاکید بر اینکه باید از تمام ظرفیت کشورهای عضو جنبش در راستای تحقق اهداف جنبش به نحو احسن استفاده کنیم، استفاده از ظرفیت موجود در جهان در این راستا را مورد اشاره قرارداد و گفت: باید در ایجاد رابطه هرچه بیشتر بین اعضای جنبش تلاش کنیم و به بهانه های گوناگون و در راستای استفاده از فرصت های مختلف، این ارتباط را توسعه بدهیم.

وی در ادامه به نقش زنان در عرصه جهانی اشاره کرد و گفت: زنان نیمی از جمعیت جهان هستند اما نیمی که هرچه زمان می گذرد، در مطالبه نقش خود با توفیقات بیشتری مواجه هستند.

مشایی با بیان اینکه آینده نسبت به گذشته نرم تر خواهد بود، در توضیح این گفته خود گفت: یعنی حوزه نرم افزاری نسبت به سخت افزاری در آینده سهم بیشتری خواهد داشت و در این راستا نیز زنان با توجه به ظرفیت هایی که دارند، از نقش بالاتری در عرصه جهانی برخوردار خواهند شد.

وی با بیان اینکه دنیای آینده، دنیای انسا ن های برجسته، فهیم و داناست، گفت: جنبش عدم تعهد برای تحقق بخشی از اهداف و آرمان های خود باید از توانمندی زنان استفاده کند و اگر این کار را نکند، آسیب خواهد دید و زنان نیز با استفاده از ظرفیت های فکری، معرفتی و محبتی که در آنها وجود دارد، می توانند به این جنبش در راستای تحقق جهانی آرام، باثبات، همراه با صلح و مسالمت کمک کنند و راه جنبش را در این زمینه هموار کنند.

مشاور رییس جمهور در ادامه گفت: برخلاف تبلیغات بین المللی که در مورد جمهوری اسلامی ایران و دین اسلام و مجموعه فرهنگ ما در ارتباط با زنان می شود و اینگونه وانمود می کنند که نگاه ما نسبت به زنان نگاه منفی و سطح پایین است و فارغ از این موضوع که علت این تبلیغات چیست و چه کسانی مقصر هستند، باید گفت، نگاه مکتب اهل بیت (ع) به زنان، یک نگاه حداکثری و تمام عیار است.

وی با بیان اینکه ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها فرصت بین المللی خوبی برای زنان است تا در یک تعامل جهانی و حلقه گیری بین المللی با دیگر زنان، نقش مهمی در عرصه دیپلماسی – عمومی ایفا کنند. گرچه تمرین و تجربه ما در این زمینه کم است ولی توانایی بالقوه ای در زنان ما وجود دارد که متاسفانه زمینه اجرا شدن و بالفعل شدن آن کم بوده است و من در همین جا از زنان فرهیخته و دانشمند دعوت می کنم که از این فرصت استفاده کنند و ما نیز تمام توان خود را برای حمایت از زنان در این عرصه به کار می بریم و لذا از زنان ایران درخواست می کنم که در این عرصه فعال شوند.

وی گفت: البته ما در مورد مساله زنان و جنبش تلاش داریم که یک نشست بین المللی با حضور زنان موثر در جوامع مختلف برگزار کنیم. نشست های دیگری نیز در زمینه های مختلف طراحی کرده ایم که برخی از آنها برگزار شده است.

مشایی در ادامه به نقش جوانان اشاره کرد و گفت: باید جوانان را باور کرد و بدون جوانان کارهای شدنی امکان پذیر نیست. فردا یعنی جوانان امروز و ما باید از ظرفیت جوانان کشورمان با توجه به فرصت پیش آمده به خوبی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ریاست ایران بر جنبش غیرمتعهدها به معنای ریاست جامعه ایران است نه دولت ایران گفت: در این مدتی که ایران ریاست این جنبش را برعهده دارد، باید کارهای پژوهشی انجام و کرسی های علمی دایر و سمینارهایی برگزار شود و علما و اساتید دانشگاه از این فرصت برای توسعه و بسط اندیشه ها استفاده کنند.

مشایی با بیان اینکه سازمان های غیردولتی نیز با عنوان و موضوع مرتبط با جنبش عدم تعهد می توانند در کشور ایجاد شوند، گفت: ما با تمام توان از هر فعالیت فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که بتواند جنبش را در راستای تحقق اهداف خود کمک کند، حمایت می کنیم.

وی تاکید کرد باید دست به دست هم داد تا با کمک دیگر ملت ها و با اکثریت مطلق، اقلیت زیادی خواه را در عرصه جهانی از عرصه قدرت کنار بگذاریم و مقدمات ظهور امام عصر (عج) و بهار انسان ها را فراهم کنیم.